Německá spolková země přišla s plánem na ochranu Nord Stream 2 před americkými sankcemi

DomůPlynárenstvíNěmecká spolková země přišla s plánem na ochranu Nord Stream 2 před americkými sankcemi

Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila novou environmentální nadaci, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi. Nord Stream 2, který bude ústit z moře právě do této spolkové země, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.

Zpravodajský portál Clean Energy Wire informoval o pokusu Německa uchránit plynovod Nord Stream 2 před americkými sankcemi. Německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde má vyústit ruský projekt Nord Stream 2, oznámila nový manévr, kterým by ochránila společnosti účastníci se na projektu od současných a budoucích amerických sankcích.

Zemní plyn je potřeba

Ochranným manévrem se stala speciální „klimatická“ nadace, která by oficiálně sloužila k financování environmentálních projektů a projektů podporujících ochranu klimatu. A tato nadace by sloužila právě k financování plynovodu Nord Stream 2. Aby se odůvodnilo financování dokončení plynovodu, byl Nord Stream 2 vyzdvižen jako zvláštní projekt pro energetickou bezpečnost země a energetický přechod díky „překlenovací technologii“ zemního plynu.

„Pevně věříme, že plynovod skrz Baltské moře je nezbytný pro úspěšný energetický přechod,“ oznámila předsedkyně spolkového státu paní Manuela Schwesigová. „Pokud máme vyřadit uhelné elektrárny a jadernou energii, pak potřebujeme přechodovou technologii.“

Tuto nadaci vlastní spolková země a tím doufá, že ochrání společnosti před americkými sankcemi. Koalice sociálních demokratů SPD a konzervativců Angely Merkelové CDU by chtěla skrz nadaci rychle nakoupit a poté skladovat výrobky důležité pro dokončení plynovodu, jako je například stavební materiál. Tyto produkty budou později k dispozici projektu.

Pod křídly nadace

Prvotní věno 20 milionů eur nadaci dá sám ruský Gazprom skrz projekt Nord Stream 2. Dalších 200 000 eur dá do nadace Německo. Plán na založení nadace byl schválen ve čtvrtek místní spolkovou vládou. Dle tamní vlády by nadace mohla být funkční během několika dní.

Dle tamního ministra energetiky spolkové země Christiana Pegela je zemní plyn nezbytný pro energetický přechod a bude „snad překonán za 20 až 25 let“. Než začne nadace fungovat, musí ještě dostat zelenou od regulačních orgánů.

Sama nadace se možná stane terčem amerických sankcí, ale to je dle ministra irelevantní, protože tato nadace se nebude v budoucnu podílet na dalších plynovodech nikde na světě na rozdíl od různých společností.

Autor úvodní fotografie:  Axel Schmidt