Domů
Plynárenství
Německá spolková země přišla s plánem na ochranu Nord Stream 2 před americkými sankcemi
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německá spolková země přišla s plánem na ochranu Nord Stream 2 před americkými sankcemi

Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila novou environmentální nadaci, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi. Nord Stream 2, který bude ústit z moře právě do této spolkové země, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.

Zpravodajský portál Clean Energy Wire informoval o pokusu Německa uchránit plynovod Nord Stream 2 před americkými sankcemi. Německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde má vyústit ruský projekt Nord Stream 2, oznámila nový manévr, kterým by ochránila společnosti účastníci se na projektu od současných a budoucích amerických sankcích.

Zemní plyn je potřeba

Ochranným manévrem se stala speciální „klimatická“ nadace, která by oficiálně sloužila k financování environmentálních projektů a projektů podporujících ochranu klimatu. A tato nadace by sloužila právě k financování plynovodu Nord Stream 2. Aby se odůvodnilo financování dokončení plynovodu, byl Nord Stream 2 vyzdvižen jako zvláštní projekt pro energetickou bezpečnost země a energetický přechod díky „překlenovací technologii“ zemního plynu.

„Pevně věříme, že plynovod skrz Baltské moře je nezbytný pro úspěšný energetický přechod,“ oznámila předsedkyně spolkového státu paní Manuela Schwesigová. „Pokud máme vyřadit uhelné elektrárny a jadernou energii, pak potřebujeme přechodovou technologii.“

Tuto nadaci vlastní spolková země a tím doufá, že ochrání společnosti před americkými sankcemi. Koalice sociálních demokratů SPD a konzervativců Angely Merkelové CDU by chtěla skrz nadaci rychle nakoupit a poté skladovat výrobky důležité pro dokončení plynovodu, jako je například stavební materiál. Tyto produkty budou později k dispozici projektu.

Pod křídly nadace

Prvotní věno 20 milionů eur nadaci dá sám ruský Gazprom skrz projekt Nord Stream 2. Dalších 200 000 eur dá do nadace Německo. Plán na založení nadace byl schválen ve čtvrtek místní spolkovou vládou. Dle tamní vlády by nadace mohla být funkční během několika dní.

Dle tamního ministra energetiky spolkové země Christiana Pegela je zemní plyn nezbytný pro energetický přechod a bude „snad překonán za 20 až 25 let“. Než začne nadace fungovat, musí ještě dostat zelenou od regulačních orgánů.

Sama nadace se možná stane terčem amerických sankcí, ale to je dle ministra irelevantní, protože tato nadace se nebude v budoucnu podílet na dalších plynovodech nikde na světě na rozdíl od různých společností.

Autor úvodní fotografie:  Axel Schmidt

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
PetrV
10. leden 2021, 15:04

To se neodpouští, angela půjde na kobereček.

A nebo ne? Že by se Evropa zbavila velkého bratra?

Myslím, že Kamala půjde srovnat Angelu jen co se dostane ke korytu...

Vratislav Zapletal
10. leden 2021, 17:55

Americké sankce brzy neodvratně poškodí americkou ekonomiku.

PetrV
10. leden 2021, 23:19

Zajímavý názor, můžete jej rozvést. Nejsem v tom zběhlý...

Bizon
11. leden 2021, 00:39

Bohužel z toho co jsem četl já tak nejvíc to postihne dost možná nás. Rusáky ty sankce, a v reakci vyhlášené protisankce, donutily reformovat a zvýšit nezávislost některých odvětví, do čehož by se jinak těžko dokopali. Amíci s nima tolik obchodu nemají, a co fakt potřebovali na to si stejně často udělali výjimky! U nás nebylo málo firem které dodávaly do Ruska, ty mají smůlu.

Na Zvědavci (můj oblíbený konspirační server) bylo i několik článků že to dělají aby oslabili Evropu:D Vrtulníky asi zůstanou, ale berte to z té lepší stránky, budeme si moct hrát na Vietnam:D Až skončí bio-hazard pakárna tak se můžeme potkat na dnech NATO, já na ně určitě budu chtít mrknout, ať z toho mám aspoň něco.

Dušan
11. leden 2021, 08:16

To je nezmysel ...

Sankcie vždy poškodzujú obe strany.

Ak je ruský trh bez konkurencie, lebo Rusi zakázali to či ono je samozrejme prínos pre niektorých producentov, ktorí tým získali, ale ruskí zákazníci tým strácajú.

Pokým západné sankcie sú o politike, tak ruské sú zväčša protekčné - nie na ochranu Ruska, ale na ochranu vybraných podnikov, ktorým sa samozrejme zvyšujú zisky.

A závislosť Ruska je taká, že bez západných komponentov by toho veľa nevyrobili a už takmer vôbec nič neexportovali- napr. avionika ruských lietadiel, v rátane vojenských je závislá od dodávok západnej elekroniky ....

Zdeněk Juříček
11. leden 2021, 18:49

Spousta diskutéru už odbočila od tématu,proto se vrátím k podstatě,.je nehorázná drzost bránit cizím zemím uzavírat jakýkoliv kontrakt,taková země se chová, slušně řečeno jak arorogantní dobytek a přirovnal bych ji k diktatůře podle SSSR vzoru,to znamená pro svobodný svět,odstranit takové vedení země.

PetrV
10. leden 2021, 23:28

Myslíte, že EU se odvrátí od USA a my nebudeme muset kupovat americké šrot vrtulníky za 15 mld.usd?

Dušan
11. leden 2021, 08:18

Americké "šrot vrtuľníky" kupuje celý svet ... ak na to má ... ak na to nemá, resp. mu to USA neumožnia tak kupujú ruské : )

Momichodom v Rusku sú prakticky všetky ľahšie vrtuľníky z EÚ a USA ... lebo na civilnom trhu Rusko ani nič neponúka.

erben luděk
11. leden 2021, 12:08

Avionika ruských letadel,západní země na popud USA zablokovali

veškeré nasmlouvané dodávky z Francie,Německa,Itálie.

Proto dochází ke zpoždění výroby ruských letadel.

Jedná se především o kompozitní materiály a ND do motorů. Rusové si je sami konstruují,jak motory,tak kompozitní materiály.Dle ruských zdrojů mají již vše vyrobené,nyní se motory a kompozitní křídla testují.

Jo jo TOMU SE ŘÍKÁ SVOBODNÝ OBCHOD,svobodný trh.

A nebo gangsterský obchod.Vyberte si.

PetrV
10. leden 2021, 23:28

Myslíte, že EU se odvrátí od USA a my nebudeme muset kupovat americké šrot vrtulníky za 15 mld.usd?

Denis
10. leden 2021, 15:28

Ruský ministr energetiky Alexander Novak: „Nord Stream 2 bude zprovozněn do konce roku 2020. Jedna z lodí, kterou lze použít k dokončení, je nyní na Dálném východě. Na další přípravy bude třeba nějaký čas," řekl Novak 27. 12. 2019.

Vl..k
10. leden 2021, 21:31

To měl na mysli loď Akademik Čerkasov. Jenže nebylo snadné ji z Nachodky do Evropy vůbec dostat. Suezem ji nepustili, musela obeplouvat Afriku a z bezpečnostních důvodů ji po určitý čas doprovázelo vojenské plavidlo, aby "náhodou" neztroskotala. Jenže ani to nepomohlo. Byly nutné určité úpravy, ovšem dodavatelským firmám bylo vysvětleno, že pokud dodají byť jen jediný šroubek, tak končí. Trubky nakonec pokládá jiná loď, Fortuna, která nebyla pod takovým drobnohledem a nutné vybavení se podařilo nainstalovat.

Marek Bednář
10. leden 2021, 22:01

Akademik Čerskij před pár dny vystřídal Fortunu jižně od Bornholmu, zatím stojí. Fortuna dokončila úsek v německém pásmu. Původní pomocné lodi kotví v Kaliningradu ale k Čerskému se připojila jiná pomocná loď registrovaná v Libérii. Možno sledovat na marinetraffic.com.

Vl..k
11. leden 2021, 11:20

Máte pravdu. Fortuna je v tuhle chvíli u německého přístavu Wismar, pokládka má pokračovat 15. ledna

PetrV
10. leden 2021, 23:34

Amíci vedou brutální obchodní válku a neváhají použít jakékoli metody. Ono v souvislosti s vysáváním ukrajiny a neúdržbou plynovodů na UA nic jiného ani EU nezbývá, než dostavět nordstream 1. Tak snad nějaká ponorka nebude útočit na plynovod.

Amíci by měli využívat zkapalněný metan efektivněji než vozit na spalování po světě.

Třeba:

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/honeywell-ma-svaty-gral-chemie-vyrobu-plastu-z-plynu/r~i:article:742800/

Je to drahé, ale dle mne ekonomicky lepší.

Richard Vacek
10. leden 2021, 15:29

To je skutečně potřeba drbat se levou rukou za pravým uchem? Vždyť takové Turecko na hrozbu sankcí kvůli nákupu ruských zbraní pohrozilo zavřením americké základny a problém se vyřešil - sankce byly symbolické. A EU je snad stále ještě větší než Turecko.

PetrV
10. leden 2021, 23:36

Nezapomeňte, že amíci jsou v Evropě osvoboditelé, ale někteří říkají že okupanti a německo je kolonie.

Dušan
11. leden 2021, 08:20

To ste čítali na Sputniku ? : )

Hlavná sankcia, pozastavenie dodávok F-35 trvá ....

Rostislav Žídek
11. leden 2021, 08:36

Tohle reseni umoznuje americe delat slepou a dale to neresit...

Bohuslav.
10. leden 2021, 18:22

Na to by bylo jedno pěkné řešení. Řekl bych amíkům, chcete nám dodávat plyn s tím, že nebudeme brát ten ruský? Tak nám nabídněte menší cenu, než rusové. Že to nejde? Tak si polibte perdel a táhněte. My nebudeme dotovat kdejakou špínu, která nám diktuje a dělá sankce.Jenže amik si do dneška myslí, že celá Evropa je jen a jen jeho slouha a vazal a že si z nich vždycky sednem na zadek a dokud tu budou slouhové, jako různí Vystrčilové a jiní tajvanci, tak se USA opravdu nemá čeho bát. Ti totiž jen koukají, jak vlézt amíkům do perdele a je jedno, co to bude národ stát.

Lubomír Jirka
10. leden 2021, 18:46

Nejvýstižněji napsané - super !!! Ještě jsou tady lidé normální a ne jen vlastizrádci...

Bizon
10. leden 2021, 19:33

Přesně tak, žijeme v tržní ekonomice, jestli chtějí abychom nakupovali od nich tak musí nabídnout nižší cenu!

A taky nechápu lidi co varují před zemí X, ale zemi Y lezou do zadku a chovají se jako vazalové. Opratrní bychom měli být vůči všem stranám, X, Y, i Z.

Dušan
11. leden 2021, 08:22

Ruské ceny sú preto také nízke, lebo ich tlačí americký plyn ....

Čiže "zlí" amíci nám zebezpečujú nižšie ceny ruského plynu ... a samozrejme Rusi si strážia aby boli nižšie ....

Jirka Trn
11. leden 2021, 11:23

Svatá prostoto, "Ruské ceny sú preto také nízke, lebo ich tlačí americký plyn". :))

Ruské, stejně jako jakékoli jiné ceny tlačí nahoru nebo dolů trh se svou spoustou proměnných. A tam není jen ten tvůj velebený americký plyn.

Jsou tam všichni dodavatelé, všichni odběratelé, situace ve světě (karantény, ekonomické krize, mírné nebo kruté zimní období, přírodní pohromy, atd.), a svůj vliv na ceny samozřejmě mají i mezinárodní dohody.

Naopak USA se svými výhružkami, vydíráním a sankcemi proti projektu NS2 snaží konkurenci omezit, aby Evropě vnutil jejich plyn za přemrštěné ceny.

Mateusz Kotrla
11. leden 2021, 23:04

Ale vždyt autor má pravdu. Cena plynu klesla díky americkému břydlicovému plynu. Předtím byli mnohem vyšší.

Ten váš druhý odstavec je pravdivý, ale právě vstup amerického zkapalněného trhu z břidlice (obrovské množtví) ten trh uplně změnilo.

Kdyby tu ten plyn necpali, rusáci ho prodávaj do zemí EU ještě dráž, což prostě tak bylo :D chce se to trochu vzdělat než začnete psát euforické příspěvky

Jirka Trn
12. leden 2021, 08:02

Svatá prostoto, další ideolog s potřebou idealizovat si americký plyn.

Krom USA začalo do (nejen) Evropy cpát levný plyn vícero států. A to kvůli nedohodě států OPEC a Ruska, kdy shodily ceny ropy a tím stáhli dolů i ceny plynu.

V kombinaci s loňskou mírnou zimou a začínající pandemií to ceny plynu (a všech uhlovodíků) drželo při zemi.

Ale lakuj si to když chceš, že to pro tebe zařídilo svaté USA :))

markusaurelius
10. leden 2021, 21:50

To zas bude brutální rasistický americký režim na prášky ,a stařeček biden snad ani neudrží ranní stolici ach jo....

Marek
11. leden 2021, 00:13

Aké svieže eurovlastenectvo. Ako ste prišli na to, že to čo z toho plynovodu bede mať nemec, budeš mať aj ty? Ale inak príjemnú zábavu.

Bizon
11. leden 2021, 00:53

Jestli se část plynu z NSII bude posílat z Německa dál, tak my (ČR) jsme pro něj tranzitní zemí, a opravdu z toho budeme mít nějaké prachy. Příjde mi zábavné být radši jednou z tranzitních zemí, ale hlavně jsu rád za diverzitu nabídky, vydělají na tom všichni spotřebitelé (krom bývalých tranzitních zemí samozřejmě=).

Simon
10. leden 2021, 22:18

Z Ruska je plynovodů dost, jediný důvod proč to Rusko chce, aby připravilo Ukrajinu o peníze z transitu...A němčouři jsou haldní na korunu a proto zradí každého, jen aby se ušetřilo... I v hospodě si nechaj vrátit do koruny...

PetrV
11. leden 2021, 07:51

UA se připravuje o peníze z tranzitu neudržováním sítě a její nespolehlivostí. Spolehlivost přepravy je základní předpoklad dopravy. UA je od svého vzniku tunelována různými oligarchy a politiky. Smutná země před krachem.

Když se potopí loď s plynem, taky vám obchod je k prdu, i když hradí pojišťovna.

Zimu máte stejně.

Amíci by měli vyrábět z plynu etylen https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/svetova-ekonomika/honeywell-ma-svaty-gral-chemie-vyrobu-plastu-z-plynu/r~i:article:742800/

A z toho se dá dělat věcí...

PetrV
11. leden 2021, 08:26

Ukrajinské plynovody jsou děravé jako řešeto. Viz poslední výbuch.

Ztráty plynu, ale hlavně nedodání třetí straně. Rusům se nedivím a němcům ještě méně.

Nordstream 1 je plně vytížen a pro Evropu rozhodující pro tuto zimu.

Nordstream 2 jen nahradí neudržované potrubí na UA.

Šetření na údržbě se vám nevyplatí...

Pavel
11. leden 2021, 09:32

Rusko chce NS II už z toho důvodu, že nebude muset vyplácet Ukrajině peníze za tranzit. A co se týká sankcí na některé zboží do Ruska, tak určité trhy ze kterých jsme odešli okamžitě zaujali dodavatelé z USA ??? Dovoz se zvýšil až 7-mi násobně. Zvláštní přístup k sankcím - že ?

Kdo nevěří, ověřte si u Komory SNS.

Vlastislav Sobek
11. leden 2021, 12:27

Pokus orgánů Mecklenburg-Vorpommern obejít americké sankce proti Nord Stream 2 se setkal s tvrdým odporem německého tisku. Podle Welt am Sonntag se Putinovou partnerkou stala Manuela Schwesigová, předsedkyně vlády tohoto státu.

"Německo nepotřebuje tento plynovod k pokrytí svých energetických potřeb. Plynovod je spíše manévrem ruského režimu a jeho kleptomanské elity, jehož cílem je použít velké množství peněz na realizaci geostrategických zájmů Moskvy, spočívající ve vyloučení Polska a Ukrajiny ze systému připojení k plynu," vysvětluje Wergin .

Podle Wergina jde celý projekt pouze o záchranu Nord Stream 2. Plynovod je přesto ekonomicky zbytečný, škodlivý pro životní prostředí a finančně nerentabilní - autor uvádí názor Německého institutu pro ekonomický výzkum. Kromě toho je plynovod v rozporu s německými cíli v oblasti ochrany klimatu.

Clemens Wergin, „Welt am Sonntag"

energetik II
11. leden 2021, 19:11

Silně pochybuji, že když chce Německo už brzy odpojit uhlí i jádro najednou, že je pro ně bezpečný podmořský plynovod zbytečný ! V článku se píše, že "přechodné období" k výrobě elektřiny už jen z OZE bude dlouhé 20 až 25 let min. Tedy Němci budou NS II potřebovat min. do roku 2045. NS II bude bezpečný dodavatel a navíc Rusku ušetří peníze za tranzit Ukrajinou.

Bizon
11. leden 2021, 20:40

Wow, to je už fakt docela síla. Chápu že propagandička musí být, ale takhle to dopadá když tomu začnou lidi až moc věřit, to jsou fakt šílené kecy v tom německém tisku. I když, podle mně to zavání spíše zoufalým posledním pokusem, dostavbu NSII už teď těžko zastaví.

Pavel Kozák
12. leden 2021, 08:40

USA jako velmoc končí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516