Domů
Plynárenství
Nizozemsko sníží těžbu z největšího ložiska plynu v EU, navzdory snahám Evropy o snížení závislosti na dovozu
Ložisko Groningen
Zdroj: 350.org / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0

Nizozemsko sníží těžbu z největšího ložiska plynu v EU, navzdory snahám Evropy o snížení závislosti na dovozu

Největší evropské ložisko Groningen zřejmě sníží svoji letošní těžbu o 40 %. O plánu informovala parlament nizozemská vláda v pondělí. Navíc uvedla, a to navzdory současné krizi v plynárenství, že zvýšení těžby plynu je až poslední možností řešení jeho nedostatku. 

V posledních týdnech, přesněji řečeno od ruské invaze na Ukrajinu, se v evropské energetice mnohé změnilo. Hlavním tématem se stala energetická bezpečnost a závislost na ruském zemním plynu.

V návaznosti na to představila Evropská unie strategii, jak se zbavit závislosti na ruském plynu do roku 2030. Kromě zrychleného rozvoje obnovitelných zdrojů a trhu s vodíkem, se také nabízelo zvýšení těžby zemního plynu přímo v Evropské unii.

Dodatečné dodávky zemního plynu a omezení závislosti na dovozech mohlo poskytnout největší evropské ložisko zemního plynu Groningen. Proti tomu se ale postavila nizozemská vláda, podle které bude letošní těžba z ložiska zřejmě pouze 4,6 mld. metrů krychlových plynu. Ještě v lednu se přitom zvažovalo, že bude těžba omezena na 7,6 mld. metrů krychlových.

Při snížení produkce ložiska Groningen vláda vzala v úvahu především teplejší zimu, která vedla ke snížení spotřeby plynu v zemi, a také vyšší dodávky dusíku. Ten se totiž přimíchává do importovaného vysokokalorického zemního plynu (tzv. H-Gas) za účelem jeho přeměny na nízkokalorický (L-Gas), který se těží, mimo jiné, v ložisku Groningen a je využíván v Nizozemsku. Obavy z nedostatečné kapacity na konverzi plynu totiž na konci loňského roku odůvodňovaly plány na vyšší těžbu v Groningenu.

Nizozemská vláda se zároveň nechala slyšet, že zvýšení těžby z ložiska je až poslední možností, jak zajistit bezpečné dodávky zemního plynu do země. Není také vyloučeno, že ložisko bude zcela uzavřeno již v roce 2023 namísto roku 2024. Nizozemsko ložisko uzavírá zejména kvůli seismickým dopadům těžby, které byly častým důvodem zemětřesení v oblasti.

Dodávky plynu má zajistit LNG

Naopak vláda ve velkém sází na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Například kapacita místního LNG terminálu Gate by mohla být rozšířena o dalších 8 mld. m3  na 20 mld. m3 zemního plynu. Zvažuje se také výstavba plovoucího LNG terminálu s kapacitou až 4 mld. m3 zemního plynu.

Tyto plány ovšem pouze částečně pokryjí výpadek těžby způsobený postupným uzavíráním ložiska. V časech nejvyšší těžby totiž bylo z ložiska vytěženo až 88 mld. m3 ročně a ještě před pěti lety to bylo 25 mld. m3 zemního plynu.

Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku do roku 2017

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lukas
17. březen 2022, 13:21

Ked uz sa raz europa strelila do vlastnej nohy, preo by sa nemohla aj do tej druhej, ze ? :D

Martin
17. březen 2022, 14:54

Ona se přece do té druhé nestřelila. Ona si ji rovnou uřezává :D

petr
17. březen 2022, 14:26

Nizozemsko mimo jiné bylo zemí, které nesouhlasilo s přijetím Ukrajiny do EU, proč asi, tito skleníkový pěstitelé a skrblíci v jednom....

Martin
17. březen 2022, 14:53

To s tím nemá nic společného. Já taky nesouhlasím s přijetím Ukrajiny do EU. Za tím vidím jen politické zviditelnění a taky, že tímto krokem nas*reme Putina. Jiné další důvody teď snad ani nejsou, což nevím, jestli je úplně správné.

Petr prochaska
17. březen 2022, 16:22

Kdyby se přijmula Ukrajina do EU, tak by většina fondů směřovala tam. My by jsme byli v situaci, kdy do EU více posíláme než z ní můžeme čerpat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se