Domů
Plynárenství
Nová linka exportního LNG terminálu Sabine Pass na jihu USA se blíží dokončení
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Nová linka exportního LNG terminálu Sabine Pass na jihu USA se blíží dokončení

Exportní kapacita USA pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) se v nejbližší době opět zvýší, a to díky dokončení další linky v exportním terminálu Sabine Pass. Linka již vyprodukovala první zkapalněný plyn, přičemž k předání provozovateli terminálu by mělo dojít v následujícím roce, kdy se bude rovněž rozhodovat o rozšíření dalšího terminálu.

Terminál Sabine Pass, ležící na pobřeží Mexického zálivu na území státu Texas, v současné době disponuje 5 linkami na zkapalňování zemního plynu o celkové kapacitě zhruba 25 milionů tun ročně. Nová, šestá linka má navýšit kapacitu o dalších 5 milionů tun ročně, tedy o zhruba pětinu současné exportní kapacity. Pro srovnání, celková exportní kapacita LNG terminálů v USA činí přibližně 72 milionů tun LNG ročně.

"S rostoucí globální ekonomickou aktivitou a nástupem zimního období na všech klíčových trzích s LNG na světě, zajištění dodatečných spolehlivých dodávek LNG může pomoci společnostem, státům a komunitám napříč celým světem během tohoto období vysoké poptávky," uvedl Jack Fusco, výkonný ředitel, prezident a předseda představenstva společnosti Cheniere.

Provozovatel terminálu obdržel povolení od federálního energetického regulátora na zahájení dodávek plynu do šesté linky terminálu ke konci letošního září, tedy zhruba týden po podání žádosti. Podle serveru S&P Global Platts společnosti nyní oznámily, že nová linka zkapalnila první plyn.

K předání nové linky zhotovitelem provozovateli terminálu, společnosti Cheniere Energy Partners, by mělo dojít v pokročilé fázi dokončení linky, což by mělo nastat v průběhu první kvartálu roku 2022.

Kromě aktuálně realizovaného rozšíření terminálu Sabine Pass Cheniere plánuje navýšit kapacitu i v dalším terminálu, který provozuje. Aktuálně terminál Corpus Christi může ročně zkapalnit a umožnit vyvézt až 15 milionů tun LNG. Konečné rozhodnutí o investici do až 7 nových zkapalňovacích linek, které by navýšily kapacitu terminálu Corpus Christi o 10 milionů tun LNG ročně, by mělo padnout rovněž v roce 2022.

Komentáře

(2)

Nefi

25. listopad 2021, 12:31

Pro usnadnění přepočtů. 5 mil. tun LNG odpovídá asi 75,8 TWh či 7,4 mld. m3 zemního plynu.

Pavel Vítězný

25. listopad 2021, 12:40

Nedaří se mi najít: Jaká je cca energetická ztráta na celý proces zkapalnění LNG, udržování v chladu při přepravě (případně též energie na pohon lodi řekněme USA -> Evropa) a následná dekomprese?

Chápu, že částečně porovnáváme energii v plynu proti částečně el. energii, nicméně alespoň pro představu.

Děkuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.