Domů
Plynárenství
Nová linka exportního LNG terminálu Sabine Pass na jihu USA se blíží dokončení
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Nová linka exportního LNG terminálu Sabine Pass na jihu USA se blíží dokončení

Exportní kapacita USA pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) se v nejbližší době opět zvýší, a to díky dokončení další linky v exportním terminálu Sabine Pass. Linka již vyprodukovala první zkapalněný plyn, přičemž k předání provozovateli terminálu by mělo dojít v následujícím roce, kdy se bude rovněž rozhodovat o rozšíření dalšího terminálu.

Terminál Sabine Pass, ležící na pobřeží Mexického zálivu na území státu Texas, v současné době disponuje 5 linkami na zkapalňování zemního plynu o celkové kapacitě zhruba 25 milionů tun ročně. Nová, šestá linka má navýšit kapacitu o dalších 5 milionů tun ročně, tedy o zhruba pětinu současné exportní kapacity. Pro srovnání, celková exportní kapacita LNG terminálů v USA činí přibližně 72 milionů tun LNG ročně.

"S rostoucí globální ekonomickou aktivitou a nástupem zimního období na všech klíčových trzích s LNG na světě, zajištění dodatečných spolehlivých dodávek LNG může pomoci společnostem, státům a komunitám napříč celým světem během tohoto období vysoké poptávky," uvedl Jack Fusco, výkonný ředitel, prezident a předseda představenstva společnosti Cheniere.

Provozovatel terminálu obdržel povolení od federálního energetického regulátora na zahájení dodávek plynu do šesté linky terminálu ke konci letošního září, tedy zhruba týden po podání žádosti. Podle serveru S&P Global Platts společnosti nyní oznámily, že nová linka zkapalnila první plyn.

K předání nové linky zhotovitelem provozovateli terminálu, společnosti Cheniere Energy Partners, by mělo dojít v pokročilé fázi dokončení linky, což by mělo nastat v průběhu první kvartálu roku 2022.

Kromě aktuálně realizovaného rozšíření terminálu Sabine Pass Cheniere plánuje navýšit kapacitu i v dalším terminálu, který provozuje. Aktuálně terminál Corpus Christi může ročně zkapalnit a umožnit vyvézt až 15 milionů tun LNG. Konečné rozhodnutí o investici do až 7 nových zkapalňovacích linek, které by navýšily kapacitu terminálu Corpus Christi o 10 milionů tun LNG ročně, by mělo padnout rovněž v roce 2022.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
U koho jsou energie nejlevnější a na jak dlouho podepsat smlouvu? HN srovnaly nabídky největších dodavatelů elektřiny a plynu
10. srpen 2022, 18:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Nefi
25. listopad 2021, 12:31

Pro usnadnění přepočtů. 5 mil. tun LNG odpovídá asi 75,8 TWh či 7,4 mld. m3 zemního plynu.

Pavel Vítězný
25. listopad 2021, 12:40

Nedaří se mi najít: Jaká je cca energetická ztráta na celý proces zkapalnění LNG, udržování v chladu při přepravě (případně též energie na pohon lodi řekněme USA -> Evropa) a následná dekomprese?

Chápu, že částečně porovnáváme energii v plynu proti částečně el. energii, nicméně alespoň pro představu.

Děkuji

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se