Domů
Rychlé zprávy
Polské energetické firmy pomohou největšímu těžaři uhlí v zemi PGG

Polské energetické firmy pomohou největšímu těžaři uhlí v zemi PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých (3,2 miliardy Kč) největšímu polskému těžaři uhlí PGG. Pomohou mu tak převzít menšího rivala KHW, informovala dnes agentura Reuters. Firmy, které vyrábějí většinu energie z uhlí, se připojily ke snaze pomoct uhelnému průmyslu zasaženému propadem globálních cen uhlí a růstem nákladům.

Firmy PGNiG, PGE a Energa se loni staly akcionáři PGG, když souhlasily s tím, že pomohou firmě Kompania Weglowa, největšímu těžaři uhlí v Evropské unii. Kompania Weglowa od té doby prošla restrukturalizací a změnila jméno na PGG.

Plynárenská společnost PGNiG přispěje k celkové pomoci částkou 300 milionů zlotých, zatímco firmy PGE a Energa poskytnou každá 100 milionů zlotých.

Ministerstvo energetiky očekává, že PGG za pomoci svých akcionářů převezme menšího konkurenta KHW, který se potýká s problémy. V listopadu přitom úřad uvedl, že nebude potřeba, aby energetické firmy vynakládaly další peníze za doly.

Ilustrační foto

KHW potřebuje k přežití asi jednu miliardu zlotých a Polsko uvedlo, že pokud se do konce prvního čtvrtletí neuskuteční fúze obou uhelných firem, KHW hrozí kolaps.

Zatím není jasné, zda majitelé dluhopisů KHW souhlasili s přeměnou části dluhu firmy na akcie, jak plánovala vláda.

Vládnoucí strana Právo a Spravedlnost (PiS) uvedla, že uhlí zůstane ještě roky hlavním zdrojem energie pro Polsko. Strana vyhrála v roce 2015 parlamentní volby částečně i díky slibům, že zachrání uhelný průmysl a ochrání pracovní místa.

Restrukturalizaci uhelných dolů dostaly na starosti hlavně státem vlastněné firmy s akciemi na burze, jako je PGNiG, PGE a Energa, které mají hotovost.

I tyto firmy však mají vlastní problémy, mimo jiné je trápí pokles cen elektřiny a růst nákladů na emise oxidu uhličitého. Soukromí investoři v odvětví kvůli tomu začali některé záchranné plány vlády kritizovat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.