Domů
Plynárenství
Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen ještě letos, tvrdí experti
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Plynovod Nord Stream 2 by měl být dokončen ještě letos, tvrdí experti

Plynovod Nord Stream 2, směřující z Ruska do Německa, stále naráží na překážky, přesto by měl být podle expertů dokončen ještě letos. I v případě svého dokončení však nebude jeho provoz bezproblémový. V pátek to uvedla agentura Montel.
"Projekt by měl být dokončen letos na podzim. [Bidenova] administrativa se smířila s tím, že dokončení projektu je nevyhnutelné, ale ponechá si svůj vliv na provoz plynovodu," uvedla Maria Shaginová, výzkumná pracovnice Curyšské univerzity, která se věnuje východoevropským energetickým záležitostem.
Zprávy z tohoto týdne, že USA upustí od sankcí vůči německým provozovatelům plynovodu, vyvolaly spekulace, že by se plynovod mohl zprovoznit včas, aby ulevil napjatým evropským trhům s plynem před příští zimou.
"Upuštění od sankcí je uznáním, že [Nord Stream 2] nelze zastavit, aniž by to způsobilo velkou politickou a ekonomickou roztržku, což Washington zjevně nechce," tvrdí Jonathan Stern, výzkumný pracovník Oxfordského institutu pro energetická studia.

Dokončení 1230 km dlouhého plynovod nyní závisí na postupu plavidel pokládajících potrubí v dánských a německých vodách.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Právní námitky ekologických skupin práce v německých vodách zdržely, i když jen do června. Samostatné stavební povolení má umožnit, aby od příštího měsíce pokračovaly práce na zbývajících 30 km v německých vodách.

Dánské námořní úřady v březnu uvedly, že práce na 120 km dlouhém úseku plynovodu, který se nachází v dánských vodách, by měly být dokončeny do září.

Plynovod měl být dokončen již v loňském roce. Hrozba amerických sankcí však pokrok zpomalila, protože evropské společnosti, včetně specialistů na pokládku potrubí, ukončily svou účast. Poslední úseky dokončují ruská plavidla Fortuna a Akademik Čerskij.

Americká vláda přitom své úsilí v posledních měsících stupňovala. Ještě před měsícem se mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně nechal slyšet, že americký prezident Joe Biden nehodlá v otázce projektu plynovodu Nord Stream 2 přistoupit na kompromis a je "odhodlán využít všech dostupných prostředků, aby zabránil jeho dokončení".

Plynovod čelí třem hlavním překážkám

Plynovod však stále čelí třem hlavním překážkám, než bude moci dodávat plyn do Evropy. Patří mezi ně stále americké sankce, které se týkají certifikačních společností, jež Rusko nemůže snadno nahradit, pravidla Evropské unie pro hospodářskou soutěž a výsledek zářijových německých voleb, jelikož sílící Strana zelených požaduje zrušení projektu.

"Omezený provoz" plynovodu je nejpravděpodobnějším výsledkem jakékoli dohody, které jsou vlády USA a Německa schopny dosáhnout, dodala Shaginová.

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Komerční provoz až v příštím roce

"Určité objemy je možné realizovat již v letošním roce, ale masivnější komerční toky lze očekávat až v roce 2022," uvedla Kateryna Filippenková, hlavní analytička pro evropský trh s plynem v poradenské společnosti Wood Mackenzie. "Pokud by se náběh posunul za zimu, bude Evropa vzhledem k nízkým zásobám plynu výrazně vystavena zimním cenovým výkyvům. Očekáváme, že zásobníky se letos naplní pouze z 80 %."

Stern očekává, že veškeré toky plynu, které budou schopny se do Evropy dostat prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2 uleví trhu, kterému chladné počasí a vyšší využití plynových elektráren vlivem vysoké ceny emisních povolenek vyčerpalo zásoby.

"Gazprom má do roku 2024 závazek "ship-or-pay" ve výši 40 mld. m3 na Ukrajinu, a tak téměř s jistotou budou tyto objemy dodány. Jakékoliv dodávky [Nord Stream 2] budou dodatečné k tomu, co by Gazprom mohl dodat," řekl Stern.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Odtud budeme brát, až nám vypnou plyn. Podívejte se
28. červen 2022, 14:52
Zachrání Německo těžba vlastního plynu frakováním? Kontroverzní téma znovu ožívá
28. červen 2022, 05:28
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Chemik
22. květen 2021, 11:44

Důležitý faktor pro využití CH4 bude cena CO2. Snadno se pak může prosadit spíše výroba H2 s CH4 nejekonomičtějším možným způsobem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se