Domů
Plynárenství
Rok 2021 byl pro biometan v Evropě rekordním
Zdroj: iStock

Rok 2021 byl pro biometan v Evropě rekordním

Pro biometan, tedy plyn složením srovnatelný se zemním plynem, který se vyrábí z biologických materiálů, byl rok 2021 v Evropě přelomový. Do provozu byl uveden a k evropské plynárenské síti připojen rekordní počet výroben biometanu.

Zprávu o rekordním výkonu evropských biometanových stanic přinesl server Evropské bioplynové asociace (EBA). Ta informaci uveřejnila v souvislosti s vydáním nové mapy zobrazující rozvoj biometanu v Evropě od organizace GIE (Gas Infrastructructure Europe), která se zaměřuje na rozvoj plynárenské infrastruktury.

Vedou Francie, Itálie a Dánsko

Obě organizace vidí biometan jako klíčový pro dekarbonizaci celého hospodářství EU. Evropa má nyní 1 023 výrobních zařízení, které mapa zobrazuje (za poslední rok a půl zahájilo provoz téměř 300 nových jednotek). Spolu s bioplynkami, které produkují bioplyn nevyčištěný na kvalitu zemního plynu, který tedy nemůže být vtláčen do plynárenské sítě, má Evropa již kolem 20 tisíc zařízení.

Francie, Itálie a Dánsko jsou země s největším nárůstem počtu zařízení na výrobu biometanu. Každý rok pak dochází ke konverzi mnoha bioplynek na biometanové stanice, a to především z důvodu dočerpání podpory pro výrobu elektřiny a tepla z bioplynu. Konverze na biometan je pak cestou k získání další podpory a nebo odbytu zajištěného prodejem záruk původu.

"Biometan je jediné obnovitelné palivo, které je dnes v Evropě zároveň dostupné a škálovatelné a které může umožnit nákladově konkurenceschopné při využití již existující plynárenské infrastruktury. Pokud zkombinujeme množství dnes dostupného biometanu a bioplynu (surová forma biometanu), můžeme již dnes pokrýt celou spotřebu plynu například v Belgii," uvedla Boyana Achovski, generální tajemnice GIE.

Státní podpora versus prodej přes záruky původu

EBA odhaduje, že 87 % biometanových stanic, které jsou dnes v Evropě aktivní, je připojeno k plynárenské síti pro zemní plyn. To zajišťuje jeho efektivní transport a využitelnost jako klasický zemní plyn. Obnovitelnost plynu poté spotřebiteli zaručí záruka původu, kterou mají unijní státy povinnost na žádost výrobce vydávat. Zájem o tyto záruky původu, například pro dodavatele plynu do dopravy, je enormní. Dle EBA je dále potřebné, aby krom nastavení vhodné legislativy umožňující jednodušší obchod s komoditou byly zváženy i nezbytné úpravy soustavy. To by mělo zajistit možnost vtláčení vyššího podílu biometanu do distribučních a přepravních soustav.

EBA předpokládá, že do roku 2050 bude Evropa pro svou vlastní potřebu vyrábět až 1000 TWh biometanu ročně. Udržitelný biometan tak může pokrýt až 30-40 % spotřeby plynu v EU, která se očekává v roce 2050.

Česká legislativa požaduje, aby státní dotací podpořený biometan byl dodán do české dopravy. Mimo státní dotaci si ale výrobce může zvolit vydávání a následný prodej záruk původu. Lze očekávat, že druhý jmenovaný způsob v budoucnu přinese výrobcům větší zisky za jejich komoditu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko má šanci získat zemní plyn přes Nizozemsko. Může přes něj nahradit velkou část dodávek z Ruska
20. květen 2022, 05:36
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin P
28. leden 2022, 08:26

Ty TWh vyrobeného biometanu budou k ničemu, pokud je na 0,9kWh vyrobeného plynu nutné nejdříve v kombajnech spálit 1,0kWh fiosilní nafty v kombajnu.

Milan Vaněček
28. leden 2022, 11:42

Odkud máte prosím ta čísla? Nebo je to vycucané z prstu?

De Carbon
28. leden 2022, 12:40

Na kazdou TWh by muselo padnout 1,1 Giga litru nafty.

De Carbon
28. leden 2022, 12:42

Sorry, uvadite spotrebu nafty v kWh a ne v litrech. Omlouvam se za prehlednuti. Ale i tak by to bylo 0,1 Giga litru.

nikdo
28. leden 2022, 18:18

Pokud to bude na úkor produkce potravin tak to povede tak akorát k zdražení potravin což v bohatých zemích nemusí být problém ale v chudých to zhorší situaci bude více hladomorů a více uprchlíků neb doma se neuživí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se