Domů
Přenos elektřiny
Kypr, Izrael a Řecko propojí elektrárenské sítě podmořským kabelem
Zdroj: Tennet

Kypr, Izrael a Řecko propojí elektrárenské sítě podmořským kabelem

Kypr, Řecko a Izrael podepsaly počáteční dohodu o propojení svých elektrárenským sítí podmořským kabelem. Ten má být nejdelším a nejhlubším podmořským spojením. Náklady mají činit zhruba 900 milionů USD (20 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Projekt nazývaný euro-asijské propojovací vedení poskytne záložní zdroj energie v době nouze, uvedl izraelský ministr pro energetiku Juval Steinic. Kyperská ministryně Natasa Pilidisová dodala, že propojení ukončí energetickou izolaci ostrova a závislost na těžkých palivech.

Kabel má mít kapacitu 1000 až 2000 megawattů (MW). První fáze projektu má být v provozu do roku 2025. S délkou 1500 kilometrů a maximální hloubkou 2700 metrů má být nejdelším a nejhlouběji položeným podmořským elektrickým kabelem. Bude pokrývat tři úseky ve Středozemním moři – 310 kilometrů mezi Izraelem a Kyprem, zhruba 900 kilometrů mezi Kyprem a Krétou a zhruba 310 kilometrů mezi Krétou a řeckou pevninou, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Evropská unie uznala kabel za projekt společného zájmu a zařadila jej mezi projekty, které je ochotna částečně financovat.

Kypr pracuje také na další dohodě s Řeckem a Egyptem o podobném podmořském kabelu mezi třemi zeměmi. Izrael, Kypr a Řecko také plánují podmořský plynovod za šest miliard USD, upozornila agentura AP.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
9. březen 2021, 20:52

20 vyhozených miliard do ideologického rozvoje OZE ať to stojí co to stojí...

Jakub
10. březen 2021, 00:14

Asi si spočítali, že akumulace energie vyjde dráž než kabel.

Josef
10. březen 2021, 00:43

No hlavně jednou dojde, kdežto kabelem může el. energie proudit stále...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se