Domů
Přenos elektřiny
Ve Velké Británii spustili nové podmořské HVDC vedení spojující sever a jih země

Ve Velké Británii spustili nové podmořské HVDC vedení spojující sever a jih země

Ve Velké Británii bylo uvedeno do provozu nové HVDC podmořské vedení spojující přenosové soustavy Skotska a Walesu. Nová linka nesoucí název Western Link bude po plném zprovoznění disponovat celkovou přenosovou kapacitou 2200 MW. V současné době je vedení provozováno se sníženou přenosovou kapacitou 900 MW.

V polovině prosince bylo zprovozněno nové HVDC vedení mezi Skotskem a Walesem ve Spojeném království. Vedení Western Link je dlouhé 420 kilometrů a většina (385 kilometrů) je vedena pomocí podmořského kabelu na dně Irského moře a v zálivu Firth of Clyde. Celková přenosová kapacita nového vedení, které je provozováno na stejnosměrné napěťové hladině 600 kV, bude 2200 MW.

Trasa HVDC vedení Western Link mezi Skotskem a Walesem. Zdroj: Subsea World News

Nové propojení mělo být v plném provozu během letošního roku, ale došlo ke stavebním prodlevám a problémům s uvedením do provozu. V červenci tohoto roku neudělil energetický regulátor Ofgem souhlas s uvedením do provozu kvůli problémům s kabelem. V září došlo k poruše v měnírně v Hunterstonu ve Skotsku a bylo zapotřebí zásahu hasičského sboru. V současné době vedení pracuje se sníženou přenosovou kapacitou 900 MWe a jeho plné uvedení do provozu proběhne v průběhu roku 2018.

Nové vedení buduje konsorcium německé společnosti Siemens a italské společnosti Prysmian. Vedení začíná ve skotském Hunterstonu a končí ve velšském Flintshire Bridge. Hlavním investorem je britský provozovatel přenosové soustavy National Grid a skotský energetický distributor Scottish Power. Náklady na celé vedení se pohybují okolo 1 miliardy liber (29 miliard korun). Celý projekt je prvním podmořským vedením, které jako přenosovou hladinu využívá 600 kV stejnosměrných.

Přenosová kapacita všech vedení mezi Skotskem a Anglií se tak během roku 2018 zvýší na 6000 MW. Dojde k zásadnímu snížení přetěžování těchto vedení. Dalším pozitivním dopadem bude odstranění regulace větrných elektráren ve Skotsku. Skotsko má více než 7400 MW instalovaného elektrického výkonu ve větrných elektrárnách.

Zdroj úvodní fotografie: TEP

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.