Ve Velké Británii spustili nové podmořské HVDC vedení spojující sever a jih země

DomůPřenos elektřinyVe Velké Británii spustili nové podmořské HVDC vedení spojující sever a jih země

Ve Velké Británii bylo uvedeno do provozu nové HVDC podmořské vedení spojující přenosové soustavy Skotska a Walesu. Nová linka nesoucí název Western Link bude po plném zprovoznění disponovat celkovou přenosovou kapacitou 2200 MW. V současné době je vedení provozováno se sníženou přenosovou kapacitou 900 MW.

V polovině prosince bylo zprovozněno nové HVDC vedení mezi Skotskem a Walesem ve Spojeném království. Vedení Western Link je dlouhé 420 kilometrů a většina (385 kilometrů) je vedena pomocí podmořského kabelu na dně Irského moře a v zálivu Firth of Clyde. Celková přenosová kapacita nového vedení, které je provozováno na stejnosměrné napěťové hladině 600 kV, bude 2200 MW.

Trasa HVDC vedení Western Link mezi Skotskem a Walesem. Zdroj: Subsea World News

Nové propojení mělo být v plném provozu během letošního roku, ale došlo ke stavebním prodlevám a problémům s uvedením do provozu. V červenci tohoto roku neudělil energetický regulátor Ofgem souhlas s uvedením do provozu kvůli problémům s kabelem. V září došlo k poruše v měnírně v Hunterstonu ve Skotsku a bylo zapotřebí zásahu hasičského sboru. V současné době vedení pracuje se sníženou přenosovou kapacitou 900 MWe a jeho plné uvedení do provozu proběhne v průběhu roku 2018.

Nové vedení buduje konsorcium německé společnosti Siemens a italské společnosti Prysmian. Vedení začíná ve skotském Hunterstonu a končí ve velšském Flintshire Bridge. Hlavním investorem je britský provozovatel přenosové soustavy National Grid a skotský energetický distributor Scottish Power. Náklady na celé vedení se pohybují okolo 1 miliardy liber (29 miliard korun). Celý projekt je prvním podmořským vedením, které jako přenosovou hladinu využívá 600 kV stejnosměrných.

Přenosová kapacita všech vedení mezi Skotskem a Anglií se tak během roku 2018 zvýší na 6000 MW. Dojde k zásadnímu snížení přetěžování těchto vedení. Dalším pozitivním dopadem bude odstranění regulace větrných elektráren ve Skotsku. Skotsko má více než 7400 MW instalovaného elektrického výkonu ve větrných elektrárnách.

Zdroj úvodní fotografie: TEP