Domů
Ropa
Ceny ropy se v minulém týdnu vyhouply na několikaleté maximum
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ceny ropy se v minulém týdnu vyhouply na několikaleté maximum

Ceny ropy se během středečního dne dostaly na své několikaleté maximum v důsledku výhledu rostoucí poptávky po ropě a omezené nabídky. Americké zásoby ropy se začátkem června ocitly pod pětiletým průměrem. Podle Mezinárodní energetické agentury se má ropná poptávka dostat na před pandemickou úroveň již v příštím roce.

Cena kontraktu ropy Brent s dodávkou v příštím měsíci se pohybovala ve středu těsně pod 75 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 72,5 USD/bbl. Ceny ovšem poklesly a během pátečního poledne se v pohybovaly okolo 72,7 USD/bbl, resp. 70,8 USD/bbl.

„Ceny ropy pokračují ve svém růstu uprostřed vyhlídky na rostoucí globální poptávku po energii, jak nabírají očkovací programy na rychlosti, což umožňuje znovuotevírání ekonomik,“ uvedl ve středu ropný analytik z Phillip Futures.

Dle analytiků ANZ banky, kteří se odkazují i na setkání top komoditních obchodníků, nejsou vyloučeny v blízké budoucnosti ani ceny nad 100 USD/bbl, a to v důsledku silné poptávky a omezení na straně nabídky, čímž se rozdíl mezi poptávkou a nabídkou smrskává.

„Známky o rostoucím provozu v Evropě a USA zvedly naději, že vrchol letní sezóny vyžene poptávku výše,“ uvádí v komentáři banka ANZ.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém červnovém ropném reportu  predikuje, že se ropná poptávka po ropě vrátí na před pandemickou úroveň na konci příštího roku. V letošním roce by, v porovnání s loňským rokem, měla vzrůst průměrná denní poptávka o 5,4 miliony barelů ropy za den (bpd) s předpokladem dalšího růstu o 3,1 milionů bpd v roce 2022.

IEA odhaduje, že na konci roku 2022 bude poptávka po ropě na úrovni 100,6 milionů bpd. Poptávka po ropě v loňském roce meziročně poklesla přibližně o 8,7 milionů bpd.

Data americké vládní energetické agentury EIA pak ukázala, že k 4. červnu byly americké ropné zásoby na 474 milionech barelů ropy, což je 4 % pod pětiletým průměrem. Ropné zásoby se pak zmenšují celosvětově v důsledku politiky OPEC+, která omezuje ropnou nabídku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.