Domů
Ropa
Ceny ropy se v minulém týdnu vyhouply na několikaleté maximum
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ceny ropy se v minulém týdnu vyhouply na několikaleté maximum

Ropa
Bez komentáře
21. červen 2021, 06:51
Daniel Grecman
Ceny ropy se během středečního dne dostaly na své několikaleté maximum v důsledku výhledu rostoucí poptávky po ropě a omezené nabídky. Americké zásoby ropy se začátkem června ocitly pod pětiletým průměrem. Podle Mezinárodní energetické agentury se má ropná poptávka dostat na před pandemickou úroveň již v příštím roce.

Cena kontraktu ropy Brent s dodávkou v příštím měsíci se pohybovala ve středu těsně pod 75 USD/bbl, v případě americké WTI pak okolo 72,5 USD/bbl. Ceny ovšem poklesly a během pátečního poledne se v pohybovaly okolo 72,7 USD/bbl, resp. 70,8 USD/bbl.

„Ceny ropy pokračují ve svém růstu uprostřed vyhlídky na rostoucí globální poptávku po energii, jak nabírají očkovací programy na rychlosti, což umožňuje znovuotevírání ekonomik,“ uvedl ve středu ropný analytik z Phillip Futures.

Dle analytiků ANZ banky, kteří se odkazují i na setkání top komoditních obchodníků, nejsou vyloučeny v blízké budoucnosti ani ceny nad 100 USD/bbl, a to v důsledku silné poptávky a omezení na straně nabídky, čímž se rozdíl mezi poptávkou a nabídkou smrskává.

„Známky o rostoucím provozu v Evropě a USA zvedly naději, že vrchol letní sezóny vyžene poptávku výše,“ uvádí v komentáři banka ANZ.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém červnovém ropném reportu  predikuje, že se ropná poptávka po ropě vrátí na před pandemickou úroveň na konci příštího roku. V letošním roce by, v porovnání s loňským rokem, měla vzrůst průměrná denní poptávka o 5,4 miliony barelů ropy za den (bpd) s předpokladem dalšího růstu o 3,1 milionů bpd v roce 2022.

IEA odhaduje, že na konci roku 2022 bude poptávka po ropě na úrovni 100,6 milionů bpd. Poptávka po ropě v loňském roce meziročně poklesla přibližně o 8,7 milionů bpd.

Data americké vládní energetické agentury EIA pak ukázala, že k 4. červnu byly americké ropné zásoby na 474 milionech barelů ropy, což je 4 % pod pětiletým průměrem. Ropné zásoby se pak zmenšují celosvětově v důsledku politiky OPEC+, která omezuje ropnou nabídku.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokles cen ropy pokračuje. Trh se obává recese, problémem je také silný dolar a stávky v Norsku
6. červenec 2022, 17:11
Ruský soud nařídil přerušení provozu ropovodu z Kazachstánu. Má být hrozbou pro životního prostředí
6. červenec 2022, 12:57
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se