Domů
Ropa
Mezinárodní energetická agentura revidovala výhled poptávky po ropě pro rok 2025
Zdroj: Dentons

Mezinárodní energetická agentura revidovala výhled poptávky po ropě pro rok 2025

Ropa
Bez komentáře
18. březen 2021, 06:37
Daniel Grecman

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila svůj výhled pro poptávku po ropě pro rok 2025 na 103,2 milionů barelů ropy za den (bpd). Oproti předchozí, rok staré predikci jde o snížení o 2,5 milionů bpd. Část revize je připisována „poptávkovému šoku“ způsobeného pandemií koronaviru a změně chování spotřebitelů.

Rok 2021

V letošním roce by měla poptávka po ropě vzrůst o 5,5 milionů bpd na 96,5 milionů bpd poté, co v loňském roce poklesla o rekordních 8,7 milionů bpd. Na před-pandemickou úroveň by se měla vrátit dle nejnovější predikce do roku 2023.

Vzhledem k aktuální produkční politice OPEC+ se i nadále očekává prudký pokles ropných zásob v druhé polovině letošního roku. Cena ropy Brent pak v březnu poprvé od začátku pandemie překročila hodnotu 70 USD/bbl.

Výhled ropné poptávky a uhlíková neutralita

„Predikce světové poptávky po ropě se posunula níže a vrchol poptávky by mohl nastat dříve, než se dosud předpokládalo v případě, že se rostoucí zaměření vlád na čistou energetiku překlopí ve striktnější legislativu a změny chování vyvolané pandemií se stanou hluboce zakořeněnými,“ uvedla IEA ve svém výhledu na následujících 5 let.

Dle Fatiha Birola, výkonného ředitele IEA, nezůstane žádná společnost, která těží ropu nebo plyn, nedotčena přechodem k čisté energetice, takže všechny musí zvažovat, jak se přizpůsobit na cestě k uhlíkové neutralitě.

Nutné je podotknout, že společnosti podnikající v ropném průmyslu v tomto směru nezahálejí. Záměr být uhlíkově neutrální do roku 2050 vyjádřila již v únoru 2020 společnost BP. Mezi další společnosti, které chtějí být uhlíkově neutrální do roku 2050, patří i největší evropská ropná společnost Shell nebo například také polský petrochemický PKN Orlen, pod který spadá i český Unipetrol, a další.

Pro rok 2026 by se nicméně měla denní poptávka po ropě oproti roku 2019 zvýšit o 4 % na 104 milionů bpd, přičemž růst v poptávce bude pohánět především Asie.

Asie bude i nadále dominovat v růstu celosvětové poptávky po ropě, mezi lety 2019 až 2026 představuje 90 % z přírůstku ve výchozím scénáři IEA,“ stojí v reportu.

Naproti tomu se očekává, že ropná poptávka mnoha rozvinutých ekonomik by již neměla dosáhnout hodnot z období před  koronavirovou pandemií.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se