Domů
Ropa
Export ruské ropy do Indie se v dubnu opět zvýšil, a vyšplhal se tak na nová maxima
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Export ruské ropy do Indie se v dubnu opět zvýšil, a vyšplhal se tak na nová maxima

Ropa
6 komentářů
19. květen 2023, 08:39
Eduard Majling

Indie od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině a zavádění sankcí proti Rusku ze strany zemí EU a G7 začala značně navyšovat odběr ruských energetických komodit, především ropy. Již v minulém roce se indické rafinerie staly největšími odběrateli ruské ropy, přičemž dovoz do země v posledních měsících stále rostl. Výjimkou nebyl ani duben, kdy dodávky ruské ropy do země opět vzrostly, a dosáhly tak nového historického maxima.

Indie podle agentury Reuters v průběhu dubna dovážela v průměru zhruba 1,9 milionů barelů ruské ropy denně, což je ve srovnání s hodnotami z března nárůst o 4,4 %. Ruská ropa tak pokrývá již přibližně dvě pětiny veškerého dovozu do země. Další nárůst objemu ropy dovážené z Ruska tak pomohl navýšit podíl dovozu ze zemí Společenství nezávislých států, které sdružuje bývalé země Sovětského svazu, na 43,6 % veškerého dovozu ropy do Indie, který dosahoval 4,81 milionů barelů ropy denně, či zhruba 5 % globální poptávky.

Indie začala nakupovat ruskou ropu ve větším objemu od loňského března, kdy ruští exportéři nabízeli svou ropu s výraznou slevou oproti jiným dodavatelům s ohledem na postupné zavádění západních sankcí. Již loni v dubnu se tak indičtí obchodníci stali vůbec největšími odběrateli ruské ropy Ural. Za celý rok 2022 Indie meziročně navýšila dovoz ruské ropy dokonce desetinásobně.

S růstem dovozu ruské ropy zároveň klesá podíl dodavatelů z oblasti Blízkého východu, kteří v minulosti zajišťovali většinu indického dovozu ropy. Podle agentury Reuters jejich podíl v dubnu klesl na 44 %, v případě dodavatelů z Afriky dokonce na pouhá 3,4 %.

Rusko tak bylo největším dodavatelem ropy do Indie již šestým měsícem v řadě, následované Irákem a Saúdskou Arábií. Dovoz ruské ropy navyšují státní i soukromé rafinerie, odběr ropy z Ruska tak zvyšuje i největší provozovatel rafinérií v zemi, společnost Indian Oil Corp, který podle Reuters rozšířil svůj kontrakt s ruskou společností Rosněfť.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jan Stehlik
19. květen 2023, 10:44

Rusové mají jeden zásadní problém. A to je nesměnitelnost rupie. Mají hromady těchto rupíku v indických bankách . Co za ně nakoupí a dovezou do ruska toť otázka . Předpokládám , že to bude něco co se dá využít v konfliktu na frontě.

Pravoslav Motyčka
19. květen 2023, 19:44

A co třeba diamanty , čaj , textil nebo auta , to jsou hlavní produkty , které Indie vyváží.

Baton David
22. květen 2023, 07:14

toho bych se nebál že by Indie neměla co nabídnout

Richard Vacek
19. květen 2023, 17:50

Indie je snad největší výrobce léčiv/očkovacích látek. A ta jsou potřeba i v Rusku. Zbraně Rusko asi kupovat nebude, vždyť ty právě Indie od Ruska nakupuje.

Karel Salaj
21. květen 2023, 14:17

Indie jako 10 stát světa se zásobami zlata, takže platba ve zlatě by byla možná...

Michal K.
22. květen 2023, 08:19

preco este nie su sankcie na Indiu?

A na Cinu ?

A na arabacov ?

Do kedy nechame zo seba robit blaznov ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se