Domů
Ropa
SEB: Cena ropy se bude v letošním roce pohybovat okolo 100 USD/bbl
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

SEB: Cena ropy se bude v letošním roce pohybovat okolo 100 USD/bbl

Jedna z největších švédských bank, banka SEB, se domnívá, že se cena ropy Brent bude v letošním roce v průměru pohybovat okolo úrovně 100 dolarů za barel (USD/bbl). Mezi důvody pro svou predikci udává omezenou nabídku a zvyšující se poptávku. Predikce ceny se však mezi jednotlivými společnostmi a institucemi liší. Rozdílné totiž bývají zvláště pohledy na stav celosvětové ekonomiky a očekávání, zda a případně jak silná může nastat recese v USA, Číně nebo EU.

Banka v komentáři k dění na ropném trhu uvádí, že benchmarkový kontrakt ropy Brent za rok 2022 dosáhl v průměru na 99,9 USD/bbl. Během úterního dopoledne se cena ropy Brent pohybovala okolo 86 USD/bbl, než se cena k závěru obchodního dne propadla na téměř 82 USD/bbl.

Nedávný pokles cen ropy nastal v důsledku obav o stav celosvětové ekonomiky, kdy jednotlivé centrální banky (např. americký FED nebo ECB) zvyšují úrokové sazby, aby bojovaly s vysokou inflací. To má za následek zpomalování ekonomiky a snížení poptávky po energiích.

Naproti tomu však jdou informace z Číny o uvolňování protikoronavirových opatření, které jsou nicméně mírněny rostoucími počty nakažených a nepřesvědčivými ekonomický daty, jak komentuje agentura Reuters. Dalším prorůstovým faktorem je nejistota spojená s dodávkami ruské ropy, nastavení ropných škrtů kartelu OPEC a další.

„Ropa je dnes absurdně levná… Energetický trh se zaměří na to, aby spotřeboval to, co je levné (ropa) a méně toho, co je drahé (zemní plyn, uhlí),“ domnívá se Bjarne Schieldrop, vedoucí analytik v SEB.

Dříve v tomto týdnu vystoupil šéf Mezinárodního měnového fondu s varováním, že se přibližně třetina celosvětové ekonomiky octne v letošním roce v recesi. Obavy směřují především k EU, USA nebo Číně. Přesto však, jak pronesl Schieldrop, se SEB domnívá, že ceny ropy vzrostou z nynějších úrovní.

„Svět ztratil obrovské množství dodávek fosilních paliv z Ruska z důvodu války na Ukrajině,“ podotýká Schieldrop s odkazem na potrubní dodávky zemního plynu do EU, dodávky uhlí nebo dodávky ropy po moři.

Například cenový strop na ruskou ropu, který podporují země G7, EU a Austrálie, nicméně dopadá na ruský rozpočet a Rusko bude hledat odbytiště pro svou ropu jinde, když prohlásilo, že státům podporující cenový strop nebude ropu dodávat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se