Domů
Rychlé zprávy
Altmaier: Pro nastavení dlouhodobé cesty Německa k uhlíkové neutralitě je nezbytný nadstranický pakt

Altmaier: Pro nastavení dlouhodobé cesty Německa k uhlíkové neutralitě je nezbytný nadstranický pakt

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier požaduje dosažení konsensu o opatřeních pro dosažení klimatické neutrality Německa do roku 2050 napříč politický spektrem. Za tímto účelem předložil dokument s 20 návrhy, jehož ústředním prvkem je zavedení nadstranické charty, která by měla definovat dílčí cíle.

Při prezentaci dokumentu v Berlíně Altmaier připustil nedostatky v oblasti ochrany klimatu. „Nerozhodli jsme se a nereagovali jsme dostatečně“. V budoucnu by se ochrana klimatu již neměla překrývat s jinými otázkami ani záviset na výsledcích voleb.

„Charta klimatické neutrality a ekonomické síly“, která je ústředním prvkem návrhu má být ještě před příštími volbami, konajícími se v roce 2021, závazně schválena Německým spolkovým sněmem a Spolkovou radou. Zavázat se svým podpisem mohou i jednotlivé spolkové země, obce a místní samosprávy. Charta bude definovat klimatické cíle pro jednotlivé roky.

Pokud Evropská komise zvýší svůj cíl v oblasti klimatu do roku 2030, je třeba s tím počítat, zdůraznil Altmaier. Na rozdíl od dříve je otevřen vyššímu prozatímnímu cíli EU, který je aktuálně stanoven na snížení emisí do roku 2030 o 40 % oproti hodnotám z roku 1990.

Zpřísnění obchodování s emisemi?

Altmaier zdůraznil, že přeměna průmyslových procesů, jako je výroba oceli nebo mědi, na CO2 neutrální procesy bude vyžadovat obrovské náklady. Prosperita a konkurenceschopnost by však za žádných okolností neměla trpět. „Jinak žádná země nebude naši cestu následovat.“

Podle ministra jsou evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS) a německý systém obchodování s emisemi paliv, který od roku 2021 zpoplatní emise CO2 pro sektory vytápění a dopravy, základními nástroji restrukturalizace ekonomiky.

Altmaier nevyloučil ani zpřísnění obchodování s emisemi. Množství povolenek by dle něj mělo být redukováno. Zavedeny by mohly být i dodatečné aukce, kde by společnosti mohly podávat nabídky na snížení konkrétního množství emisí CO2 za určitou cenu.

Celkově by ochrany klimatu mělo být dosaženo tržním způsobem. Altmaier připisuje státu aktivní roli a podobně jako v případě rozvojové spolupráce nebo obrany by měl fixní podíl HDP každoročně putovat také na ochranu klimatu a hospodářského rozvoje. Altmaier rovněž považuje za rozumné zavedení přeshraniční CO2 daně, která bude chránit hospodářství před dovozem produktů ze zemí s nízkými environmentálními standardy.

Neurčitý postup v oblasti OZE

Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova

Návrhy týkající se obnovitelných zdrojů energie (OZE) zůstávají neurčité. Ekonomika bude pro klimatickou neutralitu potřebovat „enormní množství obnovitelné elektřiny, tepla a zeleného vodíku“, uvádí dokument.

Kromě toho se hovoří pouze o tzv. „mechanismu párování“, jehož cílem je zajistit, aby potřebné množství obnovitelné energie bylo k dispozici ve stanovenou dobu. V důsledku toho by měly být cíle rozvoje OZE, a to i v aktuálním návrhu zákona o OZE, navýšeny.

Návrh prozatím nebyl diskutován mimo Altmaierův tým

Zmíněné návrhy jsou prozatím pouze osobními nápady Altmaiera, které nebyly koordinovány s parlamentní skupinou strany CDU/CSU ve Spolkovém sněmu ani s koaličním partnerem, stranou SPD. Ministr doufá, že jeho přístup povede k objektivní diskusi a že bude rychle dosaženo konsensu.

„Na jednání máme jen krátké časové období,“ uvedl Altmaier.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se