Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) čistá výroba elektřiny v USA se meziročně zvýšila o 4 % a dosáhla tak rekordních 4 178 TWh. Výroba elektřiny se zvýšila především díky vyšší poptávce v rezidenčním a komerčním sektoru.

V roce 2018 byla poprvé překonána hodnota z roku 2007 před ekonomickou krizí, 4 157 milionů MWh. Hlavním důvodem ročních fluktuací v poptávce po elektřině je počasí. V roce 2018 byla vyšší poptávka po elektřině v USA způsobena zejména chladnou zimou a horkým létem.

Čistá výroba elektřiny v USA od roku 1950. Zdroj: EIA

Spotřeba elektřiny v rezidenčním a komerčním sektoru vzrostla

V roce 2018 bylo dosaženo rekordu v maloobchodním prodeji elektřiny pro rezidenční a komerční sektor. Přibližně 87 % amerických domácností v létě své domy klimatizuje a asi 35 % domácností využívá elektřinu jako primární palivo k vytápění během zimy. Počasí tedy přispělo k tomu, že se prodej elektřiny zvýšil o 6 %. Využívání elektřiny v komerčním sektoru je počasím ovlivňováno podstatně méně. Oproti roku 2017 se prodej elektřiny v tomto sektoru zvýšil pouze o 2 %. V průmyslovém sektoru je spotřeba elektřiny v posledních letech téměř nezměněna.

Do maloobchodního prodeje elektřiny se nezahrnuje distribuovaná výroba elektřiny. Tyto systémy snižují množství elektřiny, které spotřebitelé musí odebírat ze sítě. Výroba elektřiny z fotovoltaických panelů se v posledních letech zásadně zvýšila, v roce 2007 vyrobily méně než 1 TWh elektřiny a v roce 2018 přibližně 30 TWh, nicméně stále to nebylo dost na pokrytí zvýšené poptávky po elektřině.

Prodej elektřiny v různých sektorech americké ekonomiky od roku 1950. Zdroj: EIA

Výhled EIA do budoucna

V dlouhodobém horizontu EIA očekává, že spotřeba elektřiny poroste i nadále, i když v pomalejším tempu než v uplynulých dekádách. Ekonomický růst a růst populace budou hlavními hnacími mechanismy rostoucí poptávky po elektřině. Očekává se, že prodej elektřiny v rezidenčním a komerčním sektoru poroste pomaleji. Přibližně 0,4 % a 0,5 % díky technologickému rozvoji a zpřísňujících se standardů energetické účinnosti.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *