Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

DomůRychlé zprávyPolsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

Polsko v minulém týdnu spustilo aukci na podporu větrných a solárních elektráren s rozpočtem 32,5 miliardy zlotých. Aukce se mohou účastnit projekty s instalovaným výkonem převyšujícím 1 MW. Podpora bude nejlevnějším zdrojům poskytována po dobu 15 let. Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU.

Polský energetický regulační úřad v minulém týdnu oznámil spuštění celkem sedmi aukcí na podporu obnovitelných zdrojů energie. Největší z nich s rozpočtem 32,5 miliard zlotých (zhruba 190 miliard Kč) pro větrné a solární elektrárny začala ve čtvrtek.

Podmínkou pro získání patnáctileté podpory je instalovaný výkon vyšší než 1 MW. Očekávaný objem úspěšných projektů je 2,5 GW, což z aukce činí letošní největší evropskou aukci. Celkem by úspěšné zdroje měly vyrobit 114 TWh elektřiny.

„Množství a hodnota energie z větrných a solárních parků, kterých se týká letošní aukce, jsou dvakrát vyšší než množství a hodnota energie z analogické aukce v minulém roce,“ uvedl Rafał Gawin, prezident Energetického regulačního úřadu.

V loňské společné aukci pro větrné a solární elektrárny zaostaly ty solární s pouhým jedním úspěšným MW. V současné době jsou jediné velké solární projekty stavěny bez vládní podpory.

„Možná, že takto velké množství pro tuto aukci otevře příležitosti pro velké solární projekty a dá jim šanci konkurovat větrným projektům,“ uvedli analytici z polského Institutu pro obnovitelnou energii .

V dalších šesti aukcích polská vl10áda podpoří výrobu elektřiny z biomasy, bioplynu, KVET, malých vodních elektráren a solárních a větrných elektráren s instalovaným výkonem menším než 1 MW.

Cíle do roku 2020 v ohrožení

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě má v Polsku do roku 2020 dosáhnout 15 %. Vzhledem k politickým rozhodnutím v posledních letech a podpoře uhelného průmyslu je tento cíl bez nových instalací OZE v ohrožení.

Letos v listopadu Polsko představilo aktualizaci svých dlouhodobých energetických cílů, v nichž mimo jiné plánuje snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 56-60 % a dosáhnout podílu výroby OZE na spotřebě ve výši 23 %.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid