Domů
Rychlé zprávy
Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE
Zdroj: National Grid

Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

Polsko v minulém týdnu spustilo aukci na podporu větrných a solárních elektráren s rozpočtem 32,5 miliardy zlotých. Aukce se mohou účastnit projekty s instalovaným výkonem převyšujícím 1 MW. Podpora bude nejlevnějším zdrojům poskytována po dobu 15 let. Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU.

Polský energetický regulační úřad v minulém týdnu oznámil spuštění celkem sedmi aukcí na podporu obnovitelných zdrojů energie. Největší z nich s rozpočtem 32,5 miliard zlotých (zhruba 190 miliard Kč) pro větrné a solární elektrárny začala ve čtvrtek.

Podmínkou pro získání patnáctileté podpory je instalovaný výkon vyšší než 1 MW. Očekávaný objem úspěšných projektů je 2,5 GW, což z aukce činí letošní největší evropskou aukci. Celkem by úspěšné zdroje měly vyrobit 114 TWh elektřiny.

„Množství a hodnota energie z větrných a solárních parků, kterých se týká letošní aukce, jsou dvakrát vyšší než množství a hodnota energie z analogické aukce v minulém roce,“ uvedl Rafał Gawin, prezident Energetického regulačního úřadu.

V loňské společné aukci pro větrné a solární elektrárny zaostaly ty solární s pouhým jedním úspěšným MW. V současné době jsou jediné velké solární projekty stavěny bez vládní podpory.

„Možná, že takto velké množství pro tuto aukci otevře příležitosti pro velké solární projekty a dá jim šanci konkurovat větrným projektům,“ uvedli analytici z polského Institutu pro obnovitelnou energii .

V dalších šesti aukcích polská vl10áda podpoří výrobu elektřiny z biomasy, bioplynu, KVET, malých vodních elektráren a solárních a větrných elektráren s instalovaným výkonem menším než 1 MW.

Cíle do roku 2020 v ohrožení

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě má v Polsku do roku 2020 dosáhnout 15 %. Vzhledem k politickým rozhodnutím v posledních letech a podpoře uhelného průmyslu je tento cíl bez nových instalací OZE v ohrožení.

Letos v listopadu Polsko představilo aktualizaci svých dlouhodobých energetických cílů, v nichž mimo jiné plánuje snížit podíl uhlí ve svém energetickém mixu na 56-60 % a dosáhnout podílu výroby OZE na spotřebě ve výši 23 %.

Zdroj úvodní fotografie: National Grid

Komentáře

(6)

Martin Rubáš

10. prosinec 2019, 08:38

Zítra představí Evropská komise zelený úděl. připravme se na katastrofu.

https://www.epshark.cz/clanek/3659/s-novou-eu-do-zeleneho-otroctvi

Milan Vaněček

10. prosinec 2019, 09:21

Poláci budou mít. 2020 víc čisté energie z větru a slunce než ČR a za mnohohonásobně nižší peníze dosáhnou 15% OZE. To opět ukazuje na nesmyslnou energetickou politiku ČR, i ve srovnání s našimi chudšími a méně průmyslovými sousedy.

Petr

10. prosinec 2019, 09:45

To je zase moudro. Kdo staví OZE poslední, staví logicky nejlevněji. Nevím, co je na tom objevného. Až postavíme soláry třeba v roce 2022, tak budete psát o hloupých Polácích?

Milan Vaněček

10. prosinec 2019, 11:28

To nevíte že jsou vždy nějaké termíny (rok 2020) do kdy musíte splnit to k čemu jste se "dobrovolně" zavázali? A eurohujeři co to splní nejdříve platí nejvíc (u nás to byl šestinásobek!!!). A všehoschopní si namažou kapsu.

xoor

10. prosinec 2019, 15:11

Až budou mít vysoutěženo, postaveno a připojeno dokonce roku 2020, tak můžeme začít něco poměřovat a plácat se po ramenou.

aneb... zajíci se počítají až po honu...

Kamil Kubů

10. prosinec 2019, 12:32

Věta "Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU." je jak vystřižená z titulků Rudého práva v 50. letech.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.