Domů
Rychlé zprávy
Solární milník: Německo překročilo hranici 5 milionů elektráren
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Solární milník: Německo překročilo hranici 5 milionů elektráren

Německo rapidně navyšuje instalovaný výkon solárních elektráren. Jejich instalovaný výkon již na začátku roku přesáhl 100 GW. Nyní dosáhly solární elektrárny v Německu dalšího milníku, když jejich počet překročil hranici 5 milionů. Jen v loňském  roce bylo nainstalováno více než milion nových solárních elektráren. K tomu přispěly hlavně v poslední době oblíbené balkónové systémy.

Podle údajů německého síťového regulátora (BNetzA) překročil celkový počet registrovaných solárních elektráren v Německu 5 milionů. Celkový výkon solárních elektráren dosahuje 104 GW. Jen v loňském roce bylo instalováno více než milion nových solárních systémů o výkonu přibližně 17 GW.

38 % elektráren se nachází na střechách soukromých domů, 29 % na střechách firem a 32 % na volných plochách. Necelé jedno procento bylo podle německé solární asociace (BSW) instalováno na balkonech.

Podíl jednotlivých typů solárních elektráren na celkovém instalovaném výkonu. Zdroj: BSW

Německo učinilo fotovoltaiku klíčovou technologií ve svém úsilí o dekarbonizaci své energetiky. Cílem země je do roku 2030 více než zdvojnásobit výkon solárních elektráren na 215 GW.

Rychlé tempo rozšiřování německé fotovoltaiky vyvolává mezi energetickými společnostmi obavy z dopadu výstavby na elektrizační soustavu. Provozovatele přenosové soustavy 50Hertz to také vedlo k výzvě k opatrnějšímu přístupu, aby se předešlo negativním vlivům na přenosové a distribuční sítě.

„Doposud bylo možné dobře zvládat jak špičky solárního výkonu, tak i období bez slunečního svitu, aniž by byla ohrožena stabilita systému nebo bezpečnost dodávek. Velké výkyvy cen směrem nahoru a dolů jsou však jasným varovným signálem trhu s elektřinou,“ uvádí Stefan Kapferer, výkonný ředitel 50Hertz.

„V příštím legislativním období dále požadujeme změnu paradigmatu, pokud bude podíl obnovitelné energie nadále růst. Princip „co nejvíce, co nejrychleji a zcela nekontrolovaně“ musí být nahrazen principem podpory sítě. Současný přístup k podpoře obnovitelných zdrojů energie odměňuje co nejvyšší výkupní ceny elektřiny. V budoucnu by měly být zavedeny cílené pobídky pro rozvoj i plánování v rámci podpory sítě,“ dodal Kapferer.

Rychlý rozmach balkónových elektráren

Na začátku roku 2024 byl zaznamenán silný růst počtu solárních elektráren. Během několika měsíců bylo nahlášeno přibližně 1,25 milionu nových systémů. Významně k tomu přispěl boom balkónových elektráren, kterých bylo vloni registrováno více než půl milionu.

Balkonová fotovoltaická elektrárna Balkonová fotovoltaická elektrárna. Zdroj: Triplec85 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Balkónové systémy jsou oblíbené zejména u nájemníků a majitelů bytů, zatímco majitelé domů obvykle volí větší střešní systémy. Celkem je v současné době v provozu přibližně 870 000 balkonových elektráren. V prvním čtvrtletí letošního roku jich bylo nově zaregistrováno přibližně 81 000.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Petr Turek
8. duben 2025, 17:02

Obávám se, že naši sousedé se již pomátli. Potřebný výkon elektroenergetiky SRN je v letních měsících někde mezi 35 - 60 000 MW výkonu možná o něco více, ale představa, že ze současných 105 000 MW bude reálně v provozu řekněme 70 000 MW a současně ještě pojedou bioplynky a vodní elektrárny a další zdroje, pak nevím kam s tím výkonem...

215 000 MW to už je totální ztráta rozumu a předně vyhozené peníze za instalace.

Jak pravdivé je rčení: Němci nikdy nedělají malé chyby...

Rozhodně toto šílenství nebude vyřešeno H2, neboť to už pak je elektřina z tohoto nesmyslného cyklu levnější z benzinu koupeného na Shellce...

Milan Vaněček
8. duben 2025, 18:45

Petře, spotřebováváte kWhodiny, ten výkon (to je maximální tabulkový výkon za určitých laboratorních podmínek) záleží na počasí a denní době a orientaci panelů a můžete ho použít nejen na okamžitý provoz elektrických spotřebičů, ale i nabít si elektromobily,

můžete si upravit režim vlastní spotřeby a velká většina lidí si část výroby uschovává na pozdější hodiny dne ve svých bateriích....

Víte, co ušetříte benzinu z dovozu?

Chyba není ve fotovoltaice, tu chce celý svět, tempa růstu jsou úžasná, jen to chce neničit a nepohrdat starými zdroji výroby elektřiny, přece není ekologické udělat odpad z fungujících strojů a předčasně je vyřazovat...

Bob
8. duben 2025, 22:21

Ano kWp je výkon za určitých laboratorních podmínek.

Ovšem i u nás se za příznivých podmínek přes poledne stává, že jsou FVE schopny vyrábět dokonce o něco větším výkonem. A čtyřnásobek běžné spotřeby jen ve FV prostě v tu dobu spotřebovat nedokážete dokonce ani za pomoci baterií. Nezapomeňte ještě na další zdroje, v Německu třeba VtE. Nevyhnutelně se budou muset vypínat. To mimo jiné bude i podstatně zhoršovat jejich ekonomiku = budou produkovat podstatně dražší elektřinu.

Chyba není samozřejmě ve fotovoltaice, ale v jejím adorování a zavírání očí před jejími nevýhodami, které jsou stále větší, když se překročí jejich rozumné zastoupení v mixu.

Co se týká zavírání starých zdrojů, měli bychom si "odstrašující" příklad vzít z Německa nejen v případě jádra, ale i uhlí. Ne, že bych se chtěl zastávat spalování uhlí, ale odstavit po několika letech provozu nejmodernější uhelnou elektrárnu (s relativně nízkými emisemi v porovnání s jinými uhelnými) a přitom provozovat staré horší....

A podepsali se na tom podstatnou měrou aktivisté, kteří zablokovali využití odpadního tepla a tak paradoxně zvýšili emise.

Odkaz: medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-ridit-energetiku-jako-nemec-aneb-nahrad-jadro-uhlim-a-to-po-6-letech-odstav

josef zak
9. duben 2025, 09:06

Ja si nejsem vedom zadne adorace. U montaznich firem se nejedna o adoraci, ale o marketing, na ktery se nekteri lide chytnou a stavi vetsi instalace nez ted potrebuji.

Ale je zde to ale ve slove ted, mozna ti lide pocitaji s emobilitou, nebo sazi na budouci vyrazny pokles cen baterii (treba budou za par let levne 40kWh baterie). Chci tim vsim rict, ze cela tahle vec neni u konce a proto to nedava uplne smysl hodnotit.

Bob
9. duben 2025, 10:07

Vyzdvihování přínosů FVE a přitom zamlčování jejich nevýhod a hlavně z nich plynoucích důsledků a plány na násobky potřebného výkonu jsou na denním pořádku. Viz třeba zrovna tento článek, nebo p. Vaněček, ale i jiní. Rozhodně neplatí čím více, tím lépe a není to jen marketingem montážních firem.

Celý systém jim "umetá cestičku". Od dotací, přes zelenou mediální masáž, až po přednostní odběr a přenášení nákladů jimi způsobenými (sítě. akumulace) do jiných položek, než je cena FV elektřiny, aby to nebylo vidět.

Jarda
9. duben 2025, 10:38

@Bob 9. duben 2025, 10:07

Přesně tak, u každé zmínky o FVE by mělo být povinné varování, něco jako je u cigaret:-D

Milan Vaněček
9. duben 2025, 10:52

Bobe, proč vyrábíte slaměné panáky a pak se do nich trefujete? Vždyť teď ta elektřina z FVE v Německu se z 99% užitečně spotřebuje, jediný problém jsou ty staré nasmlouvané dotace,

za 5 či 10 let už bude v Německu mnohem více elektromobilů, ušetří se neskutečně více na dovozu ropy, desítky miliard Eur v Německu, stovky miliard v EU,

baterie pojedou s cenou dolů podobně jako to bylo a je s FV panely, taky jste tomu dvacet let pořád nevěřili ale realita Vás dostihla a už to nemůžete zpochybňovat.

Prostě FVE všech velikostí a na všech různých místech=obrovský technický pokrok, s tím nic nenaděláte, můžete to pomlouvat, nenávidět, zesměšňovat už asi ne, je to technická revoluce, je to přímá výroba elektřiny bez mezikroku přes horkou páru....

Bob
9. duben 2025, 10:56

To Jarda 9. duben 2025, 10:38

To jste si trochu spletl zájmové skupiny.

Tohle dělají příznivci OZE. Viz. třeba p. Vaněček. Stačí jakákoliv zmínka o JE a hned tu máme dlouhou tirádu o nebezpečném jaderném odpadu a určitě nezapomene také na Černobyl, Three mile island a Fukušimu. U něho je to diagnóza, ale není sám.

Stále píše o nejlevnější FV elektřině, ale nikdy mi neodpověděl na otázku, kolik ta elektřina stojí ve večerní a ranní odběrové špičce a hlavně kolem 18. hodiny v prosinci (celoročně nejvyšší spotřeba elektřiny).

Bob
9. duben 2025, 11:15

To Milan Vaněček 9. duben 2025, 10:52

Skutečně se všechna FV elektřina v Německu spotřebuje?

Já tam vidím celý poslední týden dost velké nespotřebované polední přebytky a to bylo dost špatné počasí a moc nesvítilo.

Odkaz: oenergetice.cz/energostat/power/generation-online/germany

A teď si představte, že FVE budou brzo násobky a s nimi i více VtE.

Ty plány jsou na tolik FVE, že i při teoretickém dostatku akumulace nebude možno i jen jejich výrobu ve dnech, kdy svítí vůbec spotřebovat. A to jsou i další čisté zdroje jako vodní a VtE. Koho pak budete přednostně vypínat a kdo to pak ekonomicky nevydrží a bude muset zavřít? Nebo budete všechnu tu nepotřebnou výrobu dotovat, včetně záložních fosilních zdrojů?

Ostatně pro Německo začínají být problém i ty domácí balkonové FVE. Začíná jich být tolik, že dokáží pěkně "rozhoupat" rozvodnou síť. Přitom v Německu jim tak "umetli cestu" (nemají možnost je ani v kritické situaci omezit, nebo vypnout), že to do budoucna bude velký problém.

A to nejsou žádní "slamění panáci". O těch technických a ekonomických problémech se začíná více hovořit i v Německu. Technici to vědí dávno.

Emil
9. duben 2025, 11:20

Opět typický Vaněček, v první větě obviňuje z údajného vyrábění slaměných panáků a o pár vět dál sám ukázkového slaměného panáka v podobě "taky jste tomu dvacet let pořád nevěřili ale realita Vás dostihla" vyrobí, aniž by někdy někdo psal že "baterie nepojedou s cenou dolů", jak se tu snaží komusi podsouvat.

Dále není pravda že "ta elektřina z FVE v Německu se z 99% užitečně spotřebuje", jen udávané omezení výroby FVE je dvojnásobné než Vaněček uvádí, a ještě do toho není započtené neužitečné spotřebovávání elektřiny v době záporných cen, kdy se spotřebitelům platí za to aby se s ní neužitečně plýtvalo. Ty "staré nasmlouvané dotace" jsou zároveň problém a zároveň příčina tohoto stavu, u několika málo solárních farem, které nemají ty "ty staré nasmlouvané dotace" je krásně vidět, že se omezují ostošest, viz např. zde: energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=DE&source=solar_unit_eex&week=14&legendItems=5y1

Jarda
9. duben 2025, 12:34

@Bob 9. duben 2025, 10:56

Pokud si utváříte názory podle p. Vanečka, tak vás celkem lituji.

Jen jen vím, že i v mainstreamu se řeší nevýhody a problémy s OZE spojené.

Nikdo nic nezamlčuje, každý má přístup k relevantním informacím.

A můžeme klidně porovnávat významnost Černobylu a Fukušimy s hrozbou blackoutu o Velikonocích, zápornými cenami elektřiny nebo požáru střechy s panely.

Milan Vaněček
9. duben 2025, 12:47

Ad Jarda: již 25 let zde úspěšně ukazuji, kam půjde využití fotovoltaické přeměny pro výrobu elektrické energie ve světě. A ejhle, ono to je tak jak říkám a i kdysi jsem říkal.

Vědecký a technický pokropk nikdo nezastaví, může ho (lokálně) jen někde zpomalit.

A obrovská výhoda FVE je v tom, že neustále, úspěšně, řeší problémy s tím spojené.

V tom je obrovský rozdíl ve srovnání s jadernou energetikou, tam se těch neřešených problémů nahromadilo obrovské množství. Uvidíme, zda je vyřeší....

Emil
9. duben 2025, 13:05

Těžko zde můžete cokoliv 25 let ukazovat, Vaněčku, když tento web vznikl před 10 lety. Natož úspěšně, když se vaše věštby typu: v roce 2020 bude fotovotaika ve střední Evropě již bez dotací výkupní ceny, ukázaly naopak jako neúspěšné. Není bez dotací výkupní ceny dodnes.

Vědecký a technický pokrok vůbec nikdo zpomalovat nechce, opět stavíte slaměné panáky (které kritizujete u jiných).

Milan Vaněček
9. duben 2025, 13:35

V roce 2000 jsem napsal do "Československého časopisu pro fyziku" svůj prvý článek o perspektivách fotovoltaiky. To ještě asi Emil Novák chodil do základky.

Pořád ho můžete najít na webových stránkách Fyzikálního ústavu AV.

A ehle, vše tam uvedené platí.

Dokonce i ty tandemové články jsou teď nejžhavější trend pro průmyslovou výrobu fotovoltaických panelů s účinností přes 30%.

A teď, samozřejmě, se již v laboratořích připravuje účinnost 40%,

a když to na jednom panelu propojíte s využitím i tepla, tak dostanete přes 80% účinnost využití slunečního záření (v přírodě, třeba u rostlin, je to okolo 1%).

Tož tak je to.

Bob
9. duben 2025, 13:38

To Jarda 9. duben 2025, 12:34

P. Vaněček je jenom taková "třešnička na dortu"

Názory si tvořím dle směřování Německa a EU včetně jejich směrnic.

Jarda
9. duben 2025, 13:48

@Bob 9. duben 2025, 13:38

Aha, rozumím, ono se na něho lépe "útočí", na směrnice to není úplně ono:-)

---

A když už jsme u toho informování bez zamlčování.

Myslíte, že JE nemají vůbec žádná negativa a rizika?

Bob
9. duben 2025, 15:04

EU tu nepublikuje své názory, ani směrnice. Někteří rádoby mluvčí OZE ano.

Samozřejmě, že i JE mají svá negativa a rizika, ale je jich relativně nejméně. Včetně vlivu na životní prostředí, ztrát na životech (i se započítáním havárií) a ceny energie (pokud se k FVE a VtE započítají i náklady na potřebnou akumulaci a záložní zdroje).

Jarda
9. duben 2025, 15:39

@Bob 9. duben 2025, 15:04

Aha, tak "rádoby mluvčí OZE", to je mi novinka.

Například pro mě to je jeden z diskutujících s nějakým názorem a to je tak všechno.

---

Dobře, takže "samozřejmě i JE mají negativa a rizika" a upozorňoval jste na ně na tomto serveru nebo jste o tom taktně pomlčel a zamlčoval?

Bob
9. duben 2025, 16:29

Samozřejmě jsem upozorňoval i na negative JE, ale úměrně jejich významu.

Několikrát jsem tu dával i odkazy na tabulky třeba úmrtností spojených s jednotlivými zdroji energie.

Nic není ideální, ale je to potřeba vždy posuzovat v přepočtu na vyrobenou energii po celou dobu životnosti.

Vy si nepamatujete, jak jste tento přístup v debatě se mnou zpochybňoval?

To se týká i ceny energií a emisí, nebo enviromentální dopady výroby zařízení na produkci energie. Třeba spotřeby betonu, oceli, hliníku, skla, apod.

Petr prochaska
9. duben 2025, 09:54

Koukněte se třeba na Electricity map. Od 10 do 16 hodiny dělaly soláry v Německu přes 50% spotřeby. A do spotřeby je započítaný i vývoz, který v těchto časech byl.

Pokud bude výkon FVE dvojnásobný v roce 2030, tak buď část FVE nebude vyrábět nebo se bude muset postavit hodně bateriových úložišť.

Jan Veselý
9. duben 2025, 10:21

Bude se dít nejspíše obojí. Přirozenými cíli je dominance i v částech roku, kdy není solární výroba nijak zvláště oslnivá, a vykrytí večerních špiček pomocí baterek. A ještě si tam přidejte demand response.

Milan Vaněček
9. duben 2025, 10:58

Výkon FVE v Německu bude i trojnásobný a spotřebovaný v Německu, neboť čistá elektřina musí v budoucnu pokrýt i mnohonásobně vyšší německou energetickou spotřebu (snad víte že spotřeba energie je v Německu i u nás několikanásobek spotřeby elektrické energie).

A všimněte si taky, že 2/3 FVE (výkonově) jsou přímo u míst spotřeby (domácnosti, podniky)- to je důležité, to není jako JE.

Petr prochaska
9. duben 2025, 18:39

Spotřeba energie je v Německu i u nás tvoří několikanásobek spotřeby elektrické energie. Jenže tato energie se hlavně spotřebovává v zimě. Plynu i uhlí se v létě příliš nespálí a elektroauta mají vyšší účinnost než spalovací motor, takže nahrazení veškerých pohonných hmot elektřinou zvýší spotřebu elektřiny jen asi o třetinu.

Karel Valenta
9. duben 2025, 13:24

Bob 9. duben 2025, 11:15

Díky za odkaz. Je na něm pěkně vidět, jak se OZE bez provozních dotací umí samy regulovat.

Karel Valenta
9. duben 2025, 13:42

Emil 9. duben 2025, 11:20

Pardon, šlo o Emilův odkaz.

Josef Sedlák
9. duben 2025, 15:56

Jakým asi zázrakem se z faktoru ročního využití 0,11 u FVE vyrobí elektřina na zbytek roku? A to i kdyby se ideálně doplnilo 0,11 z FVE a případně v budoucnu snad možných 0,25 z VE (průměr on a off shore v Německu) do nějakých 0,36 ( bursíkovštína / niedermayerovština, která funguje jen symbolicky) ? Nahradit stabilní zdroje jenom pomocí energie z OZE je ekonomicko – technický nesmysl. Ještě dlouho budou OZE přebytky dělat čím dál větší problémy, ale přesto budou žalostně malé na akumulaci „na potom“. Buď to znamená astronomické částky do úložišť (dokud nepřijde nějaký game changer v 10x až 100x nižší ceně úložišť) nebo nutné třeba 4-násobné OZE přebytky, aby nakrmily vodíkového bumbrdlíčka. Bez toho, aby veškerá fotovoltaika mohla být dálkově řízena (místo výhradního MPPT řízení a stupidní související legislativy), bude dělat problémy. Velký smysl přitom ale dává střešní FV jako doplňkový zdroj jak pro domácnosti, tak i pro některý průmysl. A to zvláště tehdy, kdyby se část FV panelů ještě vyráběla jako hybridní, aby se využil minimálně 2x větší výkon v teple (doposud odpadní). To by představovalo prakticky jen nosný Al plech s trubičkami navíc.

Petr prochaska
9. duben 2025, 18:44

Pokud máte soláry a svítí, tak stejně nevíte co s energií, takže nebudete řešit nějaké odpadní teplo trubkama, což vše jen prodražuje.

Dost možná nedojde k nahrazení veškerých fosilních zdrojů OZE. Pravděpodobně se řekne, že posledních 20% se nevyplatí a bude se pálit vesele dál plyn.

Milan Vaněček
9. duben 2025, 17:19

Opět "typický Vaněček", aby ta informace nezapadla:

Podle zprávy společnosti Ember překonala čistá energie v roce 2024 40 procent celosvětové výroby elektřiny, a to díky rekordnímu růstu obnovitelných zdrojů, zejména solárních. Solární energie se stala motorem globální energetické transformace, přičemž jak solární výroba, tak kapacitní instalace dosáhly v roce 2024 nových rekordů. Solární výroba si udržela své vysoké tempo růstu, za poslední tři roky se zdvojnásobila a během tohoto období přidala více elektřiny než jakýkoli jiný zdroj.

A pořadí v Evropě (podle podílu FVE na celkové výrobě elektřiny): 1. Maďarsko (25%), 2. Řecko, až 3. Španělsko

ekonomickydenik.cz/nejvic-elektriny-ze-slunce-vyrobilo-loni-madarsko-predstihlo-chile-a-recko/

Josef Sedlák
13. duben 2025, 10:46

Milan Vaněček… A pořadí v Evropě (podle podílu FVE na celkové výrobě elektřiny): 1. Maďarsko (25%)

Ta informace z článku Ekonom. Deníku, který vycházel z blábolu „respektovaného“ ember-energy.org , se nezakládá na pravdě. Skutečná procenta výroby Maďarska jsou 17,6 ÷18% , tedy okolo 5,7TWh, zatímco roční dovoz Maďarska obnášel 11,14TWh (!!). Takže to Maďarsko dávat zatím za vzor je nesmysl. A vycházet z „faktů“ ember-energy.org je zjevná pošetilost. Vše lze samozřejmě lehce zkontrolovat na Energy-Charts, zde na Energostatu a také na Elekctricity Maps, kde se může každý v ročním přehledu přesvědčit o těch masívních dovozech v každém (!) z měsíců v roce. Nám známé energetické servery vzájemně daty sedí a těch zmiňovaných 25% je vlastně 18% z výroby nebo jen 13% ze spotřeby (5,69/ 43,46TWh). Panu Vaněčkovi doporučuji kontrolovat relevantnost zdrojů.

Emil
9. duben 2025, 17:33

A aby také nezapadlo co se pod těmi více než 40 % "čisté energie" "podle zprávy společnosti Ember" skrývá, jde konkrétně o 14 % z vodních elektráren, 9 % z jaderných elektráren, 8 % z větrných elektráren, 7 % ze solárních elektráren a 3 % z ostatních obnovitelných zdrojů.

Milan Vaněček
9. duben 2025, 18:18

Důležitá je dynamika vývoje, zatímco podíl JE klesá, elektřina z FVE se za pouhé 3 roky zdvojnásobila.To, že vedou vodní elektrárny je pochopitelné, jsou tu s námi od počátků výroby elektřiny.

Ale kdo nechce, nevidí, že ano?

Emil
9. duben 2025, 18:54

Co se mi to zase snažíte podsouvat, Vaněčku? Jak jste přišel na to co údajně nechci nebo co nevidím, vy demagogu? Já pouze uvádím co Ember, když už se tu jejich zprávou oháníte, za čisté zdroje považuje. Zvlášť když je to něco jiného než co tu neustále melete vy.

Jan Veselý
9. duben 2025, 18:45

To jde rychle, Emile. Ještě to není tak dávno, co mi udělala radost zpráva, že vítr+fotovoltaika vyrobily stejně elektřiny jako jaderné elektrárny. Fakt to loni podle Emberu bylo už 15% x 9%? Tak to bych brzo očekával, že každý z těchto zdrojů zvlášť bude významnější než jádro. To jsou mi ale věci.

Emil
9. duben 2025, 18:49

A co vám udělalo radost nebo co byste očekával mi píšete proč přesně? Nemyslíte si snad že mě to zajímá, že ne?

Jan Veselý
9. duben 2025, 18:57

Přece, abych tu radost s vámi (i dalšími) sdílel, ne? Sdílená radost je dvojnásobná radost. A ti "bobečci" tak krásně rostou ...

Richard Vacek
9. duben 2025, 18:12

Asi platí přímá úměra: čím dražší elektřina, tím více klientů se vrací k samozásobitelství.

A pokud se jedná o firmy, které potřebují stabilní dodávku, tak ty sbalí kufry a přestěhují se tam, kde cena elektřiny není ovlivňována ideologií.

Jan Veselý
9. duben 2025, 18:54

Co to je ta "stabilní dodávka"?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se