
Souvisí problémy francouzského jádra s častou regulací výkonu? Reaktor Civaux 2 to naznačuje
U francouzského jaderného reaktoru Civaux 2, ve kterém byly nedávno opětovně zjištěny trhliny v potrubí, byl v loňském roce nejvíce řízen výkon pro tento typ reaktoru. Uvádí to studie analytické společnosti Kpler zadaná agenturou Montel. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) upozornil na možné riziko zvýšeného opotřebení komponent v souvislosti s řízením výkonu. Francie nyní možnou souvislost analyzuje.
Časté řízení výkonu jaderných reaktorů, které je v poslední době ve Francii stále běžnější kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny, vyvolává obavy z možné souvislosti se vznikem korozních trhlin v potrubí jaderných reaktorů.
Reaktor Civaux 2, u kterého byl nedávno zjištěn opětovný výskyt trhlin v potrubí v důsledku napěťové koroze, byl reaktorem o instalovaném výkonu 1,5 GW nejčastěji vystaveným regulaci výkonu. Výroba tohoto reaktoru byla vlivem řízení snížena celkem o 594 GWh.
Výrazněji byl vystaven regulaci výkonu blok Cattenom 3 s instalovaným výkonem 1,3 GW, jehož výroba byla snížena o 1 511 GWh, což bylo nejvíce ze všech reaktorů ve Francii. V reaktoru Cattenom 3 byly zjištěny napěťově korozní trhliny (SCC) v potrubí v roce 2022.
Ze 14 reaktorů, které byly v roce 2024 nejvíce vystaveny řízení výkonu, jich sedm patří do kategorií s instalovaným výkonem 1,3 GW a 1,5 GW. Tyto kategorie reaktorů jsou podle odborníků z konstrukčního hlediska náchylnější ke vzniku SCC než starší 900MW reaktory. Za příčinu se často označují odlišnosti v konstrukci bezpečnostního vstřikovacího systému.
Souvislost mezi modulací a korozí zatím nepotvrzena
Analytik společnosti Kpler Alessandro Armenia upozornil, že studie nezjistila přímou souvislost mezi modulací výkonu a výskytem SCC. Přesto se hypotéza aktivně prověřuje – zejména v souvislosti s extrémními odstávkami z roku 2022, kdy Francie zaznamenala největší meziroční pokles jaderné výroby za posledních 30 let.
Francouzský provozovatel EDF spolu s ASN v současnosti analyzují možné faktory přispívající ke vzniku SCC. Mezi zvažované faktory patří například vysoký obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě, geometrie potrubí nebo technologické opravy provedené již během výstavby.
Rostoucí míra řízení výkonu francouzských reaktorů
Regulace výkonu napříč celou francouzskou jadernou flotilou meziročně narůstá. V roce 2024 činila celkem 27,3 TWh, což je o 18,7 % více než v roce 2023 (23 TWh) a výrazně více než v roce 2021 (18,9 TWh) či 2019 (19,5 TWh). Tento trend odráží jednak potřebu přizpůsobit se vyšší flexibilitě v síti kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny, ale i technická omezení, která EDF postupně identifikuje.
Mohlo by vás zajímat:
Recykluji svůj dřívější příspěvek ke článku s podobným zaměřením :
Moc hezky o tom mluví Karel Noháč v tomto videu:
Dle něho regulovat výkon JE znamená ničit jaderné palivo a u nás se zatím neprovádí. Zazněl tam také zajímavý pojem „maření páry“. Prostě OZE nám neustále otvírají nové obzory.
V jiné diskusi jsem ještě zaznamenal, že za problémy francouzských JE s korozí bylo právě provádění této regulace výkonu, o které se píše v článku.
Přitom řešení je jasné, k FVE přidat baterie a tím jejich polední výkonové špičky převést na večerní a ranní špičku spotřeby. Regulace výkonu JE je totální blbina i z bezpečnostního hlediska.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se