Španělská aukce pro onshore větrné elektrárny skončila udělením kontraktů ve výši 43 EUR/MWh, který získaly elektrárny o celkovém výkonu téměř 3 GW. Pro Španělsko se jedná o první aukci po třech letech, kdy byla podpora zastavena a rozvoj celého oboru se výrazně zastavil.

Španělsko se po více než třech letech vrátilo k další podpoře onshore větrných elektráren. Bylo tak ukončeno tříleté období, kdy byl vládní systém podpory OZE pod palbou kritiky nejen ze strany oborových organizací.

Z hlediska dalšího rozvoje OZE je zajímavé, že se opět povedlo posunout nejnižší cenu, za kterou jsou tyto elektrárny stavěny. Výsledná cena v aukci se totiž dostala až na 43 EUR/MWh, což je nejnižší cena, za kterou byli developeři těchto projektů v Evropě ochotni stavět.

Španělsko má přitom z pohledu instalovaného výkonu větrných elektráren jeden z nejvíce rozvinutých elektroenergetických systémů. Celkový výkon zde dosahuje cca 23 026 MW a to i přesto, že v posledních letech tento obor OZE prakticky stál na místě. V loňském roce totiž přibylo pouze 38 MW instalovaného výkonu nových elektráren.

{„country“:“ES“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-05-01″,“to“:“2017-05-23″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Španělsku od počátku května tohoto roku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-05-01″,“end_date“:“2017-05-23″}

Podle ředitele WindEurope se jedná o významný krok zejména proto, že se ukazuje, že je pro nové projekty obnovitelných zdrojů nutný stabilní mechanismus podpory, který by umožnil čelit rizikům spojeným s volatilitou na trhu s elektřinou.

„Někteří analytici si již nyní mohli myslet, že větrné projekty nepotřebují žádné dotace. Klíčový je pro ně především stabilní mechanismus podpory, který garantuje alespoň minimální částku za MWh.“
Giles Dickson, ředitel WindEurope

Kvůli zrušení podpory a navíc retroaktivním zásahům do podpory bylo ohroženo dosažení cílů, které má Španělsko stanoveno v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Cíl je pro rok 2020 stanoven na 20 % obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie.

Podle dostupných dat z roku 2015 se však podíl pohybuje pouze kolem 15,6 %, aby tedy byly cíle splněny, je nutné nadále podporovat výstavbu nových zdrojů elektřiny nebo podporovat podíl OZE v sektoru teplárenství nebo dopravy.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *