Domů
Rychlé zprávy
Španělsko obnovuje podporu větrných elektráren, cena aukce byla pro Evropu rekordní
Větrná elektrárna
Zdroj: unsplash.com

Španělsko obnovuje podporu větrných elektráren, cena aukce byla pro Evropu rekordní

Španělská aukce pro onshore větrné elektrárny skončila udělením kontraktů ve výši 43 EUR/MWh, který získaly elektrárny o celkovém výkonu téměř 3 GW. Pro Španělsko se jedná o první aukci po třech letech, kdy byla podpora zastavena a rozvoj celého oboru se výrazně zastavil.

Španělsko se po více než třech letech vrátilo k další podpoře onshore větrných elektráren. Bylo tak ukončeno tříleté období, kdy byl vládní systém podpory OZE pod palbou kritiky nejen ze strany oborových organizací.

Z hlediska dalšího rozvoje OZE je zajímavé, že se opět povedlo posunout nejnižší cenu, za kterou jsou tyto elektrárny stavěny. Výsledná cena v aukci se totiž dostala až na 43 EUR/MWh, což je nejnižší cena, za kterou byli developeři těchto projektů v Evropě ochotni stavět.

Španělsko má přitom z pohledu instalovaného výkonu větrných elektráren jeden z nejvíce rozvinutých elektroenergetických systémů. Celkový výkon zde dosahuje cca 23 026 MW a to i přesto, že v posledních letech tento obor OZE prakticky stál na místě. V loňském roce totiž přibylo pouze 38 MW instalovaného výkonu nových elektráren.

{„country“:“ES“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-05-01″,“to“:“2017-05-23″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Španělsku od počátku května tohoto roku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-05-01″,“end_date“:“2017-05-23″}

Podle ředitele WindEurope se jedná o významný krok zejména proto, že se ukazuje, že je pro nové projekty obnovitelných zdrojů nutný stabilní mechanismus podpory, který by umožnil čelit rizikům spojeným s volatilitou na trhu s elektřinou.

„Někteří analytici si již nyní mohli myslet, že větrné projekty nepotřebují žádné dotace. Klíčový je pro ně především stabilní mechanismus podpory, který garantuje alespoň minimální částku za MWh.“
Giles Dickson, ředitel WindEurope

Kvůli zrušení podpory a navíc retroaktivním zásahům do podpory bylo ohroženo dosažení cílů, které má Španělsko stanoveno v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Cíl je pro rok 2020 stanoven na 20 % obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie.

Podle dostupných dat z roku 2015 se však podíl pohybuje pouze kolem 15,6 %, aby tedy byly cíle splněny, je nutné nadále podporovat výstavbu nových zdrojů elektřiny nebo podporovat podíl OZE v sektoru teplárenství nebo dopravy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
24. květen 2017, 11:48

Ty grafy jsou pěkně na ho...

Mělo by to jít ze spodu nahoru postupně podle stability, a né že dáte jako druhé od spoda vodní elektrárny a ty pak rozvlní všechno nad sebou, takže se dá pohledem úděsně blbě vyčíst které zdroje se používají jak moc na vyrovnávání.

NN
24. květen 2017, 13:32

Tyhle štosovaniny se bohužel rozlezly jako mor. Taky by se mohly malovat čáry každá "sama za sebe" - tzn. osa Y pro velikost veličiny by zůstala rovná, jako když Descartes střelí. Barvičky jak vidno jsou...

C
24. květen 2017, 14:40

Dovolím si autory podezírat že je na to nějaký superframework, který tato zvěrstva automaticky generuje. na jedné straně se mu předhodí datový soubor, třeba populární .csv (někdy by měly být technicky vzato zakončeny jako tsv když je tam tabulátor, ale vzhledem k povaze "plain text" to zase tak nevadí) na druhé z toho leze do nějaké oblasti stránky tady toto.

Rozhodně tato prezentace dat aniž by se daly první relativně stabilní zdroje, nepřehledná. Přitom se jedná o prohození dvou řádků vstupu, ať už automaticky nebo ručně, práce na 2 minuty. (pokud zrovna nespadne pro množství dat tabulkový procesor, ale zase nepotřebujeme tu vidět hodnoty po sekundách, na měsíc by měla stačit čtvrthodinová agregace) Pokud to generuje skript, pak mu upravit v jakém pořadí se mají hodnoty vypisovat do souboru. Takto je to pro "ruční" práci nepoužitelné.

Martin Voříšek
28. červen 2017, 10:18

Pánové, díky za "konstruktivní" kritiku. Nicméně tyto grafy jsou generovány pro více než 20 zemí EU a není vždy vždy jednoduché najít vzhledem k rozdílnosti výrobních mixů jednotný systém pro všechny tyto země. V některých zemích to zkrátka může být nepřesné.

Nicméně konkrétně pro Španělsko je nyní pořadí upraveno tak, aby vodní elektrárny byly výše.

Ale ani před touto úpravou Vám nic nebránilo si dole v legendě na problémový zdroj kliknout, čímž se přestane zobrazovat a podívat se na výrobu elektřiny v zemi bez tohoto zdroje.

NN
29. červen 2017, 11:36

Já rozumím tomu, že není v tomhle zobrazování namnohdy jednoduché vybrat pořadí těch zdrojů. Leč já měl na mysli graf, kde každý zdroj má svou linku za průběh výroby v čase, ale ty se nepřičítají a jsou zobrazeny v jednom grafu. Chci-li jen jeden zdroj samostatně, získám ho povypínáním těch ostatních. Ale zkuste např. jednoduše najít okamžik, kdy výkon vítr = výkon slunce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516