
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Německo vyvíjí koncept, který má dlouhodobě snížit cenu elektřiny pro průmysl

Cena elektřiny pro průmyslové podniky v Německu patří již řadu let k nejvyšším v Evropě. Ve srovnání se zeměmi, jako jsou USA nebo Čína, je rozdíl ještě větší. Od energetické krize vyvolané válkou Ruska na Ukrajině se cenový rozdíl mezi Evropou a USA výrazně zvýšil. Německá vláda chce nyní přijmout protiopatření.
2. Plyn pro evropský trh poprvé po více než roce zlevnil pod 60 eur za MWh

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v únoru v TTF sestoupila až pod 58 eur za MWh. Krátce po 11:00 SEČ vykazovala pokles o více než deset procent a nacházela se v blízkosti 58,30 eura za MWh. Zůstává ale výrazně vyšší než před dvěma lety, kdy se pohybovala pod 20 eury za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.
3. Německo oznámilo urychlení instalace chytrých elektroměrů

4. Energie na trhu zlevňují, dodavatelé začínají reagovat novými tarify

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházejících z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 5000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2500 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.
5. Německé sítě nejsou připraveny na nápor tepelných čerpadel a elektromobilů. Dodávky elektřiny mohou být omezovány

„Pokud bude i nadále instalováno velké množství nových tepelných čerpadel a dobíjecích stanic, pak se můžeme obávat problémů s přetížením a lokálních výpadků v distribuční síti, pokud nebudeme jednat,“ řekl Müller listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS).
6. Americká jaderná elektrárna Vogtle 3 odsouvá spuštění kvůli vibracím

Americká společnost Georgia Power oznámila úřadům, že zprovoznění jejího nového jaderného bloku Vogtle 3 bude mít menší zpoždění. Původně společnost počítala se zprovozněním během prvního čtvrtletí letošního roku. Během něj, konkrétně v únoru, však podle aktualizovaných plánů zvládne „jen“ poprvé dosáhnout kritického stavu.
7. Francouzský senát navrhl zrušit cíl, podle kterého měla Francie snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektřiny na 50 %

Francie postupně upouští od svého cíle postupně snižovat závislost země na jaderné energetice. Zatímco v roce 2014, kdy byl cíl poprvé představen, se zdálo, že bude možné se obejít bez některých jaderných elektráren, současná energetická krize naznačuje opak.
8. Cena LNG v Evropě klesla na desetitýdenní minimum, pro exportéry začíná být Asie opět lákavějším trhem

Únorový LNG kontrakt se naposledy obchodoval na úrovni okolo 19,5 USD/MMbtu (cca 72,3 EUR/MWh) a za týden poklesl o 2,2 USD/MMbtu (cca 8,3 EUR/MWh).
9. Nový blok jaderné elektrárny Mochovce míří do fáze energetického spuštění

Slovenské elektrárne uvedly, že fyzikální testy zahrnovaly tlakové zkoušky kontejnmentu, primárního okruhu a parogenerátorů. Navíc „bylo třeba ověřit funkčnost systémů řízení a ochran reaktoru a provést komplexní testy k ověření všech charakteristik aktivní zóny reaktoru. Vlastnosti byly prověřovány nejprve bez řízené štěpné reakce, později při minimálním výkonu od 10E-7 % do 2 % nominálního výkonu“.
10. Povolování staveb malých obnovitelných zdrojů energie bude snazší

Na tuto úroveň se z deseti kW zvýší limit výkonu pro menší solární elektrárny, od kterého musejí jejich majitelé žádat Energetický regulační úřad (ERÚ) o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. Nebudou potřebovat ani stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, pokud zdroj bude součástí stavby, nezasáhne do nosných konstrukcí a nezmění způsob užívání stavby.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se