Domů
Elektřina
Britský regulátor omezí prémie malým výrobcům elektřiny za výrobu ve špičce
Zdroj: ČEPS

Britský regulátor omezí prémie malým výrobcům elektřiny za výrobu ve špičce

Britský regulátor Ofgem v následujících letech výrazně sníží platby, které dostávají malí výrobci za výrobu v období odběrových špiček. Podle regulátora současná výše pokřivuje trh. Nově by tak prémie měla klesnout na zhruba desetinu současné hodnoty.

Výrobci elektrické energie s výkonem do 100 MW mohou ve Spojeném království pobírat od dodavatelů platbu za to, že jim svou výrobou pomáhají během špiček snižovat zatížení přenosové sítě a rozvoden. Tuto prémii dostávají navíc k penězům, které obdrží na prodej vyrobené elektřiny.

V současné době se výše tohoto příspěvku pohybuje okolo 47 liber za kW výkonu, tedy na zhruba dvojnásobku ceny dosažené v loňské kapacitní aukci. Předpovědi dále ukazují, že výše této prémie by měla v průběhu následujících 4 let dosáhnout až 70 liber/kW.

Jen v loňském roce zaplatili britští spotřebitelé za tento poplatek na 370 milionů liber (zhruba 11 miliard Kč).

„Naší rolí je chránit zákazníky a zajistit, aby náklady byly udržovány na co nejnižší možné úrovni. Proto musíme konat a omezit tuto platbu,“ řekl Dermot Nolan, výkonný ředitel společnosti Ofgem.

Prémie má respektovat reálné náklady

Podle britského regulátora však takto vysoká platba pokřivuje velkoobchodní a kapacitní trhy a bez zásahu by se pokřivení dále zvětšovalo. Ofgem tak přijal návrh zástupců tamního průmyslu, podle kterého by platba měla mezi lety 2018 až 2021 výrazně poklesnout na hodnoty v rozmezí 3 až 7 liber/kW.

Nová výše platby by měla reflektovat případné náklady na navýšení kapacity sítí a rozvoden, které bylo nutné realizovat pro přenesení většího množství energie. Výrobci tak prémii dostanou za výrobu na nižších napěťových úrovních, tedy blíže k místům spotřeby.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.