Domů
Elektřina
Tesla Model S nově umí sama otevřít vrata a vyjet z garáže (video)
Tesla Model S

Tesla Model S nově umí sama otevřít vrata a vyjet z garáže (video)

Nejnovější verze firmware (7.1) pro elektromobil Tesla Model S a Model X přináší funkci samostatného zaparkování a vyparkování automobilu z garáže, včetně automatického otevření elektrických vrat. Plány Elona Muska ovšem sahají mnohem dál.

Automobilka Tesla přichází po svém „autopilotovi“ s další inovací. Majitelé elektromobilu Tesla Model S a Model X s novou aktualizací firmware již nemusí parkovat svá vozidla do garáže. Před garáží stačí zastavit a vše ostatní ponechat na automobilu samotném. Tesla nyní zvládne otevření elektrických vrat, zaparkování do garáže a vypnutí se.

Nový software umožňuje i opačný proces. Stačí zadat povel na klíčku či smartphonu a vozidlo na svého majitele počká před garáží.

Novou funkci ocení především majitelé úzkých garáží, kteří po zaparkování mají problémy automobil opustit. Model S se svou šířkou bezmála dvou metrů (se sklopenými zrcátky) převyšuje tento rozměr například u nové Octavie o 15 cm.

Tesla se tak zařadila vedle technologiemi překypujících BMW řady 7 a Mercedesu třídy E, které tuto technologii představily u nejnovějších verzí svých modelů.

Plány Elona Muska sahají mnohem dál

Nebyl by to Elon Musk, kdyby se v jeho hlavě nerodily přelomové myšlenky. Technologii přivolání automobilu ke svému majiteli chce dovést k dokonalosti. V příspěvku na svém twitteru uvedl, že v horizontu dvou let by měla být Tesla schopna dorazit sama za svým majitelem kamkoliv, pokud je toto místo dosažitelné po souši a není potřeba překročit státní hranici.

V příspěvku na svém blogu automobilka uvádí nejenom možnost přesunutí automobilu kamkoliv v rámci jedné země bez přítomnosti řidiče, ale navíc schopnost se cestou sama dobít a sesynchronizovat čas příjezdu s kalendářem majitele.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Tomas Jirka
11. leden 2016, 14:40

To se mi zatracene libi :)

Audi toto predstavilo v konceptu A3 e-tron, ale do seriove vyroby to, myslim, nepustilo, ale hodne se na takovehle vymozenosti tesim: predstava, ze prijedu kamkoliv a auto si samo zaparkuje se mi fakt libi, a nejde jen o pohodli doma, kde se presune do garaze a zacne se nabijet, mc se mi libi take projekty automatizovanych parkovist bez pristupu lidi, kde by se diky minimalnim mezeram mohly usetrit pekne decimetry na kazdem parkovacim miste a nikdo by mi neomlatil auto nakupnim kosikem, dvermi ci snowboardem...

Takze jen tak dal s temito technologiemi! :) Ridim velmi rad, ale jen tam, kde opravdu ridim, takze parkovani a dalnice na autopilota mi prijdou nadhernou hudbou budoucnosti, snad blizke... :D

Mojmír Valach
12. leden 2016, 07:05

Samovolný potrat ano, ale zaparkování či dokonce vyparkování velmi připomíná břinkoklapku........

Překlad je úsměvný ...... Jinak zajímavé, díky.....

Jan Budín
12. leden 2016, 10:13

Máte pravdu, Mojmíre, překlad nebyl v tomto případě úplně nejšťastnější. Snad je to po editaci článku lepší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516