Domů
Společnosti
Amazon odsunul Google na druhé místo mezi korporacemi využívajícími OZE
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Amazon odsunul Google na druhé místo mezi korporacemi využívajícími OZE

Amazon právě uzavřel největší podnikový nákup elektřiny z offshore větrného zdroje. Smlouva na 250 MW z německého větrného parku dle Amazonu posouvá společnost na první místo před Google v celkovém zajištěném výkonu z obnovitelných zdrojů.

Zpravodajský portál Greentech Media informoval o čtvrtečním podpisu další smlouvy na odkup zelené elektřiny společností Amazon. Jedná se o dohodu s dánskou společností Ørsted na odkup elektřiny z offshore větrné elektrárny Borkum Riffgrund v Německu. Uzavřením smlouvy na deset let na výkon 250 MW se údajně Amazon dostal na první místo před Google jakožto společnost s největším nákupem zelené elektřiny.

„Amazon pomáhá v boji proti změnám klimatu tím, že se rychle snažíme zásobit naše provozy obnovitelnými zdroji,“ sdělil Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Amazon. „S celkovým počtem 127 solárních a větrných projektů se Amazon nyní stal největším korporátním kupcem elektřiny z obnovitelných zdrojů na světě.“

Společnost Amazon si dala za cíl dosáhnout 100% zelené elektřiny pro svoji činnost. Nejnovější projekt od společnosti Ørsted na 250 MW věterného výkonu je zároveň i největší korporátní smlouvou o nákupu elektrické energie z offshore větrné elektrárny.

Kdo bude víc „zelený“?

Amazon již v minulosti uzavřel jednu podobně velkou smlouvu na odkup zelené elektřiny. V roce 2016 se dohodl s Ørstedem na zprostředkování výkonu 253 MW z větrné elektrárny v Texasu. Amazon má včetně nového projektu Borkum Riffgrund 3 celkově 6,5 GW OZE ve svém portfoliu (které obsahuje současnou i budoucí výrobu).

Google ovšem nezaostává a také posouvá své ambice. Nedávno Google oznámil, že by chtěl přejít na 24/7 real-time propojovací systém s výrobou z obnovitelných zdrojů. To by mohlo být považováno za důležitější měřítko v „zelenosti“ firmy než smlouvy o nákupu zelené elektřiny a kupování certifikátů původu.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Komentáře

(7)

omega

13. prosinec 2020, 21:06

Konečně vidím první vlaštovku, kdy firma chce mít skutečně elektřinu z OZE a ne jenom odpustky formou - odebírám kdykoli ale tady na těch cárech papíru mám napsáno, že jsem kupoval OZE (i v době kdy fyzicky nebyla.

Pokud se to Google tohle propojení 24/7 skutečně podaří zrealizovat (a pokud to bude lehce zkopírovatelné), třeba se skutečně dočkám OZE revoluce.

Beru to jako pilotní projekt.

PS: Dokud to neuvidím tak se stále držím kombinace JE + Vodní + FVE + VTE

Heap

13. prosinec 2020, 22:14

Mluvíte mi z duše. Palec hore za komentář.

Milan Vaněček

14. prosinec 2020, 06:03

Dočkáte se oba, fotovoltaika a další OZE již přešly z

level 1= prvé pokusy

do současné

level 2= stále rostoucí podíl na výrobě elektřiny

a přejdou v řadě zemí i do

level 3 = výroba pouze čisté obnovitelné OZE elektřiny,

někdy okolo 2050,

ti s optimálními podmínkami i před 2050, ti ostatní později. Vše chce svůj čas,

technický pokrok nezastavíš.

Michal

14. prosinec 2020, 08:22

Máte to sice krásně naplánované, to by leckterý eurokomisař záviděl, ale některé země, například Paraguay nebo Albánie, nerespektují vaši třicetiletku a už dávno jsou v levelu 3 :-)

Jan Veselý

14. prosinec 2020, 08:38

Tak vidíte, možné to bude i dříve. I když i země s vysokým podílem vodních elektráren dnes budují VtE a FVE. Je to pro ně pojistka, která jim šetří vodu, aby stačila i v suchých letech. Tyhle dva druhy elektráren jsou totiž levné a vodu nepotřebují.

Jan Veselý

14. prosinec 2020, 08:35

Ono to spousta energetiků "ze staré školy" neumí nebo nechce pochopit, ale tohle je fakticky kybernetika, kombinace matematických algoritmů a programování. Jak jednou bude mít někdo, někde řešení, je to jako by ho měli všichni. A ani ten problém není, oproti jiným problémům řešených Googlem a jim podobným, moc těžký. V případě Googlu bych si vsadil, že prostě posbírají data, nadefinují požadovaný výstup a pak na to vypustí Alpha Zero. Prostě si vytrénují "experta v krabičce".

Michal

16. prosinec 2020, 12:15

Komu jinému než takto velkým firmám by se to mělo vyplatit přejít komplet na OZE. I podle toho co tu čtu, to má pak pozitivní vliv na jednotlivce, které to třeba přiměje ve výsledku změnit názor, že to není vůbec špatný směr. U nás už i řada malých firem využívá alespoň FVE k tomu aby zajistili svůj chod, v domácnosti to zatím řeším přes bezdodavatele a jeho zdroje a v případě, že to nikdy pro mě bude možné zvážím i vlastní FVE.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.