Domů
Společnosti
Amazon odsunul Google na druhé místo mezi korporacemi využívajícími OZE
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Amazon odsunul Google na druhé místo mezi korporacemi využívajícími OZE

Amazon právě uzavřel největší podnikový nákup elektřiny z offshore větrného zdroje. Smlouva na 250 MW z německého větrného parku dle Amazonu posouvá společnost na první místo před Google v celkovém zajištěném výkonu z obnovitelných zdrojů.

Zpravodajský portál Greentech Media informoval o čtvrtečním podpisu další smlouvy na odkup zelené elektřiny společností Amazon. Jedná se o dohodu s dánskou společností Ørsted na odkup elektřiny z offshore větrné elektrárny Borkum Riffgrund v Německu. Uzavřením smlouvy na deset let na výkon 250 MW se údajně Amazon dostal na první místo před Google jakožto společnost s největším nákupem zelené elektřiny.

„Amazon pomáhá v boji proti změnám klimatu tím, že se rychle snažíme zásobit naše provozy obnovitelnými zdroji,“ sdělil Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Amazon. „S celkovým počtem 127 solárních a větrných projektů se Amazon nyní stal největším korporátním kupcem elektřiny z obnovitelných zdrojů na světě.“

Společnost Amazon si dala za cíl dosáhnout 100% zelené elektřiny pro svoji činnost. Nejnovější projekt od společnosti Ørsted na 250 MW věterného výkonu je zároveň i největší korporátní smlouvou o nákupu elektrické energie z offshore větrné elektrárny.

Kdo bude víc „zelený“?

Amazon již v minulosti uzavřel jednu podobně velkou smlouvu na odkup zelené elektřiny. V roce 2016 se dohodl s Ørstedem na zprostředkování výkonu 253 MW z větrné elektrárny v Texasu. Amazon má včetně nového projektu Borkum Riffgrund 3 celkově 6,5 GW OZE ve svém portfoliu (které obsahuje současnou i budoucí výrobu).

Google ovšem nezaostává a také posouvá své ambice. Nedávno Google oznámil, že by chtěl přejít na 24/7 real-time propojovací systém s výrobou z obnovitelných zdrojů. To by mohlo být považováno za důležitější měřítko v „zelenosti“ firmy než smlouvy o nákupu zelené elektřiny a kupování certifikátů původu.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
omega
13. prosinec 2020, 21:06

Konečně vidím první vlaštovku, kdy firma chce mít skutečně elektřinu z OZE a ne jenom odpustky formou - odebírám kdykoli ale tady na těch cárech papíru mám napsáno, že jsem kupoval OZE (i v době kdy fyzicky nebyla.

Pokud se to Google tohle propojení 24/7 skutečně podaří zrealizovat (a pokud to bude lehce zkopírovatelné), třeba se skutečně dočkám OZE revoluce.

Beru to jako pilotní projekt.

PS: Dokud to neuvidím tak se stále držím kombinace JE + Vodní + FVE + VTE

Heap
13. prosinec 2020, 22:14

Mluvíte mi z duše. Palec hore za komentář.

Milan Vaněček
14. prosinec 2020, 06:03

Dočkáte se oba, fotovoltaika a další OZE již přešly z

level 1= prvé pokusy

do současné

level 2= stále rostoucí podíl na výrobě elektřiny

a přejdou v řadě zemí i do

level 3 = výroba pouze čisté obnovitelné OZE elektřiny,

někdy okolo 2050,

ti s optimálními podmínkami i před 2050, ti ostatní později. Vše chce svůj čas,

technický pokrok nezastavíš.

Michal
14. prosinec 2020, 08:22

Máte to sice krásně naplánované, to by leckterý eurokomisař záviděl, ale některé země, například Paraguay nebo Albánie, nerespektují vaši třicetiletku a už dávno jsou v levelu 3 :-)

Jan Veselý
14. prosinec 2020, 08:38

Tak vidíte, možné to bude i dříve. I když i země s vysokým podílem vodních elektráren dnes budují VtE a FVE. Je to pro ně pojistka, která jim šetří vodu, aby stačila i v suchých letech. Tyhle dva druhy elektráren jsou totiž levné a vodu nepotřebují.

Jan Veselý
14. prosinec 2020, 08:35

Ono to spousta energetiků "ze staré školy" neumí nebo nechce pochopit, ale tohle je fakticky kybernetika, kombinace matematických algoritmů a programování. Jak jednou bude mít někdo, někde řešení, je to jako by ho měli všichni. A ani ten problém není, oproti jiným problémům řešených Googlem a jim podobným, moc těžký. V případě Googlu bych si vsadil, že prostě posbírají data, nadefinují požadovaný výstup a pak na to vypustí Alpha Zero. Prostě si vytrénují "experta v krabičce".

Michal
16. prosinec 2020, 12:15

Komu jinému než takto velkým firmám by se to mělo vyplatit přejít komplet na OZE. I podle toho co tu čtu, to má pak pozitivní vliv na jednotlivce, které to třeba přiměje ve výsledku změnit názor, že to není vůbec špatný směr. U nás už i řada malých firem využívá alespoň FVE k tomu aby zajistili svůj chod, v domácnosti to zatím řeším přes bezdodavatele a jeho zdroje a v případě, že to nikdy pro mě bude možné zvážím i vlastní FVE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se