Domů
Plynárenství
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků

Plynárenství
Bez komentáře
8. květen 2025, 15:36
ČTK

Štrasburk/Brusel 8. května (zpravodajka ČTK) - Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členských států EU, které se obávají, že současná závazná pravidla bloku zvyšují ceny plynu. Nyní bude o konečném kompromisu vyjednávat Rada EU s Evropským parlamentem.

Návrh podpořilo 425 europoslanců z 574 přítomných, proti jich bylo 106. Hlasování se zdrželo 43 členů Evropského parlamentu.

Z českých europoslanců jich návrh podpořilo osm, pět z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP): Luděk Niedermayer a Ondřej Kolář (TOP 09), Danuše Nerudová a Jan Farský (STAN) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a tři z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR): Ondřej Krutílek, Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová (ODS). Proti byli tři čeští europoslanci, nezařazení Ondřej Dostál a Kateřina Konečná (Stačilo!) a europoslanec za Motoristy Filip Turek (Patrioti pro Evropu).

Devět českých europoslanců se zdrželo hlasování, je mezi nimi všech sedm zástupců zvolených za hnutí ANO z frakce Patrioti pro Evropu, Nikola Bartůšek, která kandidovala za Přísahu (rovněž z Patriotů pro Evropu) a Ivan David zvolený za SPD z frakce Evropa suverénních národů (ESN). Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se hlasování neúčastnila, protože je na Ukrajině.

Cíle pro naplnění zásobníků plynu byly zavedeny v roce 2022, když Rusko po své invazi na Ukrajinu snížilo dodávky plynu. Zásobníky mají zajistit, že země EU budou mít rezervu paliva pro zimní měsíce, kdy vrcholí poptávka po plynu pro vytápění.

Europoslanci schválili návrh Evropské komise na prodloužení systému skladování plynu EU z roku 2022 do 31. prosince 2027, jinak by jeho platnost vypršela na konci letošního roku. Toto ustanovení má zajistit bezpečnost dodávek plynu před zimní sezónou.

Europoslanci nicméně předložili několik návrhů zaměřených na zmírnění napětí na trhu s plynem, jelikož spekulace ohledně stávajícího povinného cíle 90 procent míry naplnění do 1. listopadu každého roku zvyšovaly náklady na doplňování během léta. Navrhují proto snížit cíl plnění z 90 procent na 83 procent, kterého má být dosaženo kdykoli mezi 1. říjnem a 1. prosincem každého roku.

Členské státy by se přitom navíc mohly odchýlit až o čtyři procentní body od cíle plnění v případě nepříznivých tržních podmínek, jako jsou narušení dodávek nebo vysoká poptávka. Komise by pak mohla tuto odchylku dále zvýšit až o další čtyři procentní body, pokud tyto tržní podmínky přetrvávají.

Návrh, který prosazuje europarlament, podpořil například i místopředseda EP ze strany Progresivní Slovensko (PS) slovenský europoslanec Martin Hojsík z liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe). "Evropský parlament navrhuje nižší povinné množství plynu v zásobnících, čímž se sníží tlak na ceny," uvedl.

Podle českého europoslance Ondřeje Krutílka (ODS, frakce ECR) plynová krize způsobená ruskou agresí proti Ukrajině "jasně ukázala, že si musíme před topnou sezónou zajistit dostatečné zásoby, abychom v zimě nezmrzli". "Současně ale potřebujeme plyn za rozumnou cenu. Je proto dobře, že jsme odbourali průběžné cíle pro plnění zásobníků," dodal.

"Je velmi důležité, že Evropa dokázala ochránit své občany v situaci, kdy Rusko používalo plyn jako prostředek vydírání,“ prohlásil již během středeční debaty polský europoslanec Borys Budka z frakce Evropské lidové strany (EPP), který je zpravodajem návrhu. Europarlament chce podle něj "zajistit větší flexibilitu a méně byrokracie, ale především snížit ceny plynu v Evropě".

Europoslanci nyní zahájí jednání s polským předsednictvím Rady EU. První kolo jednání je naplánováno na 13. května.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se