Domů
Trh s elektřinou
Británie je kvůli zvýhodňování fosilních elektráren nucena zastavit fungování svého kapacitního trhu
Kapacitní trhy

Británie je kvůli zvýhodňování fosilních elektráren nucena zastavit fungování svého kapacitního trhu

Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí Evropské komise pro britský kapacitní trh na popud dovolání Tempus Energy kvůli nespravedlivým podmínkám, které upřednostňovaly fosilní zdroje před ostatními alternativami. Británie tak nyní nejenže nemůže spustit další aukce na příští období, ale musela zastavit výplatu podpory přiznané na základě již uzavřených smluv. Ministerstvo energetiky již zahájilo dialog s Evropskou komisí o dalším postupu a ubezpečilo konečné zákazníky, že bezpečnost dodávek není ohrožena.

Evropský soudní dvůr vydal minulý týden ve čtvrtek rozhodnutí, na jehož základě ruší rozhodnutí Evropské komise nevznést námitky k britské státní podpoře formou kapacitního trhu. Důvodem je, že komise selhala v řádném prošetření schématu z roku 2014. Evropský soud se podporou ve formě kapacitního trhu zabýval na popud společnosti Tempus Energy, která jej napadla z důvodu nerovných podmínek pro zdroje na fosilní paliva a obnovitelné zdroje, potažmo další alternativy jako bateriová úložiště nebo odezvu na straně spotřeby.

„Toto rozhodnutí účinně ruší předchozí povolení státní podpory stávajícím elektrárnám na fosilní paliva. Dlouho jsem kritizoval toto bizarní opatření, které prostě hází peníze starým a špinavým elektrárnám,“ uvedl Alan Whitehead, stínový ministr energetiky.

Pro Británii to znamená, že nemůže vyplácet podporu zdrojům připraveným pro případy nedostatku výkonu v síti, která byla přiznána na základě již uzavřených kontraktů, ani vypsat aukce na další období. Británie přitom měla v plánu zabezpečit si výkon na zimu 2019/2020 a 2022/2023 již počátkem příštího roku.

Většina výkonu (74%) z kapacitních aukcí od roku 2014 pocházela od zdrojů na fosilní paliva. Zapojení strany spotřeby (2 %) a akumulačních systémů bylo minimální, což dle Tempus Energy není v souladu s politikou snižování emisí CO2.

Ekologové se radují, vláda problém řeší

Společnost Tempus Energy, která se zabývá čistými technologiemi, a stejně tak i organizace Greenpeace přivítaly rozhodnutí soudu a věří, že britský trh se vydá čistší a levnější cestou.

„Toto rozhodnutí by mělo donutit vládu Spojeného království navrhnout schéma snižující účty tím, že pobízí a posiluje roli zákazníků tak, aby využívali elektřinu co nejekonomičtěji a maximalizovali využívání obnovitelných zdrojů šetrných k životnímu prostředí,“ uvedla Sara Bell, zakladatelka a ředitelka Tempus Energy.

Britské ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie na svém webu uvedlo, že již v těsné spolupráci s Evropskou komisí řeší nastalou situaci. Konkrétně pomáhá komisi při jejím přezkumu státní podpory, aby mohla být podpora co nejdříve opět povolena. Důvodem pro rozhodnutí byly dle ministerstva procedurální chyby, nikoliv samotná podstata kapacitního trhu. Britská vláda zároveň ubezpečila koncové zákazníky, že situace neohrozí bezpečnost dodávek během nadcházející zimy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se