Domů
Trh s elektřinou
Cena nejbližšího ročního kontraktu na elektřinu překonala po 5 letech 40 €/MWh

Cena nejbližšího ročního kontraktu na elektřinu překonala po 5 letech 40 €/MWh

Cena nejbližšího ročního kontraktu na elektřinu na pražské burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s. (PXE) překonala v pondělí poprvé od 15. dubna 2013 hodnotu 40 EUR/MWh. Růst ceny silové elektřiny je v posledních týdnech podpořen zejména rostoucí cenou černého uhlí. Od začátku roku se do ceny silové elektřiny promítá také prudce rostoucí cena emisních povolenek

Cena futures kontraktu baseload CAL-19 na PXE dosáhla v pondělí 30. dubna hodnoty 40,17 EUR/MWh, a po více než 5 letech tak překonala hranici 40 EUR/MWh.

Růst ceny silové elektřiny v posledních týdnech podporuje zejména rostoucí cena černého energetického uhlí, která od konce března vzrostla o více než 10 USD/t. Aktuálně se cena futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019 pohybuje kolem 85 USD/t.

Vývoj ceny (EUR/MWh) ročního futures kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2019 na burze PXE. zdroj: PXE

Vývoj ceny (USD/t) ročního kontraktu na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2019. Zdroj: ICE

Do růstu ceny elektřiny se kromě rostoucí ceny černého uhlí odráží také rostoucí cena emisních povolenek, která od začátku roku vzrostla o zhruba 75 %.

Rostoucí trend ceny emisních povolenek je způsoben především reakcí trhu na blížící se zavedení opatření pro snížení celkového množství povolenek na trhu, tzv. Market Stability Reserve (MSR), což v posledních týdnech převážilo ostatní faktory. MSR má snížit kumulativní přebytek povolenek o 24 % ročně od roku 2019, což by mělo v příštím roce snížit nabídku povolenek v rámci aukcí přibližně o 40 %.

Dalším odůvodněním prudkého růstu ceny emisních povolenek v posledních týdnech je hromadění spekulantů na trhu ve snaze vyhnání ceny nahoru před 30. dubnem, což je lhůta pro odevzdání povolenek za emise CO2 vypuštěné v předchozím roce.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední 3 měsíce. Zdroj: EEX

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.