Domů
Trh s elektřinou
Druhá kapacitní aukce ve Velké Británii i pro dodavatele z kontinentální Evropy

Druhá kapacitní aukce ve Velké Británii i pro dodavatele z kontinentální Evropy

V prosinci se bude konat již druhá aukce kapacitního trhu v Británii. Tentokrát bude zpřístupněna jak pro domácí dodavatele, tak pro dodavatele z kontinentální Evropy.

Kapacitní trh slouží k zajištění potřebného množství stabilního elektrického výkonu.  Výrobce, který uspěje v aukci, je zavázán dodat v případě potřeby sjednaný výkon.

Britské Ministerstvo pro energetiku a klimatické změny (DECC) oznámilo, že v prosincové aukci se bude jednat o 45,4 GW elektrického výkonu (odhadovaná poptávka ve špičce v zimě 2019). V případě potřeby větší kapacity v tomto období bude v roce 2018 možno uspořádat aukci na dalších 2,5 GW.

Zahrnutí zahraničních výrobců má vytvořit tlak na cenu

Jak je již uvedeno výše, letos se na rozdíl od první aukce mohou zúčastnit i výrobci z kontinentální Evropy. Británie má prozatím k dispozici okolo 4 GW přenosové kapacity, která je zajištěna pomocí propojovacích vedení s Francie, Belgií, Irskem a Nizozemskem. Plánovány jsou však další vedení mezi Británií a Evropou.

DECC si od využití propojovacích vedení slibuje zvýšení konkurenčního tlaku, který pomůže zajistit co nejnižší cenu dodávané elektrické energie pro spotřebitele.

První kapacitní aukce v Británii proběhla v loňském roce. Bylo požadováno zajištění výkonu 49,26 GW, což odpovídá odhadované poptávce Velké Británie ve špičce v zimě 2018. Konečná cena jedné kW byla 19,40 £. Náklady na tuto aukci dosáhly bezmála 1 mld. liber.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se