Domů
Trh s elektřinou
Enel investuje do digitalizace a lepší integrace spotřebitelů do trhu s elektřinou
Fotovoltaická elektrárna pod zataženým nebem. Zdroj: public domain

Enel investuje do digitalizace a lepší integrace spotřebitelů do trhu s elektřinou

Italský Enel, společnost s nejvíce zákazníky při srovnání s evropskou konkurencí, chce zvýšit investice do budování digitálních sítí, chytrých elektroměrů, dálkového ovládání spotřebičů a nabíjecích míst pro elektromobily. Informace přinesla agentura Reuters

Elektrické sítě a telekomunikační služby se začínají stále vice prolínat s rozvojem využití digitálních technologií k lepšímu řízení napájení a spotřeby domácností, kanceláří a továren. Enel nechce být pozadu a proto na tento sektor zaměřil své cíle na příští 3 roky. Dálkovým ovládáním je možné řídit využití energie, což je základním předpokladem pro budoucí  navyšování podílu OZE v energetickém mixu. V Itálii se Enel chystá k instalaci již druhé generace „chytrých“ elektroměrů. První generace měla z ekonomického hlediska opodstatnění, jelikož objevila množství černých odběrů.

Enel nyní buduje v Itálii optickou síť, která má konkurovat bývalému monopolu firmy Telecom Italia. Podle vyjádření generálního ředitele Francesca Starace také zvažuje aplikaci stejného projektu pro velká města v Jižní Americe. Společnost urychlí investice do inteligentních sítí a zavede nové služby, které se budou týkat segmentu elektrických automobilů a připojených domácích spotřebičů, takzvaný internet věcí (IoT).

“Nezadržitelný růst OZE, digitalizace sítí a regulatorní změny, které jsou součástí boje proti změně klimatu, vedou k tomu, že kromě výroby elektřiny je stále více potřeba cloudových platforem.” Francesco Venturini, vedoucí nové divize e-Solutions v Enel X

Přechod na poskytování nových služeb je často spíše nutností než volbou společností. Zvýšený podíl OZE v energetickém mixu a jejich klesající cena zcela nabouraly model, který fungoval více než jedno století – kdy velké elektrárny dodávaly elektřinu do sítí, které byly navrženy tak, aby zvládly pokrýt špičkovou poptávku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se