Domů
Trh s elektřinou
Evropské ceny elektřiny v reakci na nižší cenu paliv a emisních povolenek klesají
Vedení 23

Evropské ceny elektřiny v reakci na nižší cenu paliv a emisních povolenek klesají

Evropské ceny kontraktů na elektřinu s dodávkou v příštím roce nadále klesají a v pondělí dosáhly několikaměsíčních minim. Důvodem poklesu jsou zejména klesající ceny paliv a emisních povolenek.

„Myslím, že výhled je medvědí, jelikož se blížíme konci zimy a všechno včetně uhlí a emisních povolenek padá. Nevypadá to na jednu konkrétní příčinu,“ řekl zahraničnímu serveru Platts nejmenovaný britský obchodník s plynem.

Cena německého kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2020 v pondělí spadla pod 46 EUR/MWh a dosáhla tak nejnižší hodnoty od 1. listopadu 2018. Cena obdobného španělského kontraktu klesla v pondělí na nejnižší hodnotu od 5. července 2018, když klesla na 54,7 EUR/MWh. Na nejnižší hodnotu od poloviny loňského léta klesl také italský kontrakt na elektřinu s dodávkou v příštím roce, který se v pondělí obchodoval za 58,4 EUR/MWh.

Vývoj ceny německého kontraktu na dodávku elektřiny v základním zatížení v roce 2020 za poslední rok. Zdroj EEX
Vývoj ceny německého kontraktu na dodávku elektřiny v základním zatížení v roce 2020 (EUR/MWh) za poslední rok. Zdroj EEX

Zdroje z trhu s uhlím uvedly jako faktory, které přispívají k poklesu evropských cen, vývoj mimo Evropu, a to zejména nízkou poptávku na klíčových asijských trzích – v Číně a Indii.

Cena futures kontraktu na černé energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2020 v pondělí klesla pod 77 USD/t. Na začátku října loňského roku se přitom cena nejbližšího ročního kontraktu na černé energetické uhlí pohybovala na několikaletých maximech blízkých 100 USD/t.

Cena futures kontraktu na zemní plyn s dodávkou v roce 2020 v největším evropském obchodním bodě TTF klesla v pondělí pod 19,5 EUR/MWh.

Na pokles evropských cen elektřiny má vliv také nižší cena emisních povolenek, která se aktuálně pohybuje kolem 22 EUR/t CO2 a ve srovnání se začátkem roku 2019 je zhruba o 3 EUR/t CO2 nižší.

Vývoj spotové ceny (EUR/t CO2) emisních povolenek na burze EEX. Zdroj EEX
Vývoj spotové ceny (EUR/t CO2) emisních povolenek na burze EEX. Zdroj EEX

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se