Domů
Trh s elektřinou
Francie zvažuje po květnovém cenovém kolapsu reformu kapacitního trhu
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Francie zvažuje po květnovém cenovém kolapsu reformu kapacitního trhu

Francouzský energetický regulátor CRE je nakloněn reformě tamního kapacitního trhu, který by se měl v budoucnu více podobat ostatním kapacitním mechanismům zavedeným napříč Evropskou unií. Podle regulátora umožňuje současné nastavení francouzského kapacitního trhu „specifické chování některých hráčů“, které například v květnové aukci vedlo k cenovému kolapsu.

CRE řekl zahraničnímu serveru Montel, že by tamní kapacitní aukce měly být více transparentní a obecně podobné těm, které probíhají například ve Spojeném království, Irsku či Polsku.

V uvedených zemích je zaveden kapacitní trh formou tzv. centralizovaného nákupu, který je centrálně spravovaný a stát zde přímo určuje, jaká úroveň dostupného výkonu musí být zajištěna.

Naproti tomu ve Francii je zaveden kapacitní trh formou tzv. decentrálního závazku, kdy jsou dodavatelé elektřiny povinni si od výrobců nakupovat kapacitní certifikáty, které mají zajistit pokrytí jejich špičkové dodávky. Obchodování přitom probíhá bez zásahů regulátora.

Podrobné srovnání uvedených dvou forem kapacitního trhu je dostupné v tomto článku.

Cenový kolaps v květnové kapacitní aukci

Jedním ze stimulů pro zvažovanou reformu francouzského kapacitního trhu je cenový kolaps v květnové aukci kapacitních certifikátů na letošní rok. V této aukci bylo zobchodováno celkem 45 352 certifikátů (jeden certifikát odpovídá 0,1 MW výkonu) za cenu 0 EUR/certifikát.

V předešlých třech aukcích na kapacitní certifikáty na letošní rok, které proběhly v září, říjnu a prosinci loňského roku, se přitom cena pohybovala v rozmezí 1 677 až 1 850 EUR/certifikát.

CRE z cenového kolapsu v květnové kapacitní aukci vinil na jedné straně dodavatele elektřiny za nízkou poptávku a na straně druhé dodatečnou nabídku výkonu dostupného na přeshraničních vedeních.

Největším dodavatelem kapacitních certifikátů je francouzská energetická firma EDF, která drží zhruba 55% podíl na trhu.

Reforma během několika let

Zástupce CRE řekl zahraničnímu serveru Montel, že reforma francouzského kapacitního trhu by mohla proběhnout během několika let. Příprava reformy bude spočívat na francouzském ministerstvu energetiky.

Francouzský regulátor plánuje v mezidobí zavést opatření, která by zvýšila likviditu v kapacitních aukcích, která je nyní ovlivněna slabou poptávkou.

„Měli jsme s kapacitním mechanismem několik problémů, ale nevyhodíme nyní toto dítě z okna,“ uvedl zástupce CRE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Carlos
29. září 2019, 19:10

"aukce které proběhly v říjnu a prosinci letošního roku"

to je jako zítra už je včera :)

Jan Budín
30. září 2019, 08:49

Díky za upozornění :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516