Domů
Trh s elektřinou
S příchodem zimy ceny elektřiny rostou, v Belgii se vyšplhaly až na 13 tisíc Kč za MWh
přenosové vedení

S příchodem zimy ceny elektřiny rostou, v Belgii se vyšplhaly až na 13 tisíc Kč za MWh

S poklesem teplot tradičně přichází období zvýšené poptávky po elektrické energii, což ovlivňuje situaci na energetických trzích. Největší cenové výkyvy příchod chladného počasí způsobil v Belgii, která letos vzhledem k odstávkám většiny jaderných bloků čelí obavám z nedostatku dostupného výkonu. Podobně je na tom i sousední Francie, která tak musela přestat elektřinu vyvážet, a naopak se musí spoléhat na její dovoz.

Cena elektrické energie na krátkodobém denním trhu v Belgii a Francii se s poklesem teplot, a s ním zvýšenou poptávkou po elektřině, vyšplhala na několikaletá maxima. V případě Francie se baseload na dnešní den obchodoval za 115,13 EUR/MWh, v Belgii cena vystoupala ještě výše na 184,86 EUR/MWh.

V jednotlivých hodinách se však ceny výrazně lišily. Cena elektrické energie s dodávkou během dnešní 9. hodiny v Belgii dosáhla 350 EUR/MWh, ve večerní špičce se pro dodávku v 19. hodině vyšplhala na téměř 500 EUR/MWh, tedy zhruba 13 tisíc korun za megawatthodinu. I ve Francii je nejdražší částí dnešního dne večerní špička, konkrétně 19. hodina s cenou bezmála 260 EUR/MWh.

Ceny elektrické energie na denním trhu v Belgii s příchodem chladného počasí stoupají do trojciferných hodnot. Zdroj: www.belpex.be
Ceny elektrické energie na denním trhu v Belgii s příchodem chladného počasí stoupají do trojciferných hodnot. Zdroj: www.belpex.be

Francie, jejíž spotřeba elektrické energie je na změny teploty velmi citlivá, tak musela pozastavit vývoz elektrické energie do sousedních zemí, a sama se naopak pro pokrytí svých potřeb musí nyní spoléhat na dovoz. Například během včerejší večerní špičky podle dat tamního provozovatele soustavy RTE dosahovala poptávka až 80 GW, zatímco výroba činila pouze 72 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Martin Hájek
21. listopad 2018, 08:44

To je jen začátek. Až Němci odstaví v roce 2022 jádro a zmizí spousta výkonu v uhelných elektrárnách kvůli zpřísnění emisních limitů (celkem zhruba 20 GW), to bude teprve tóčo. 500 Euro za MWh nebude v zimě ve střední Evropě nic moc zvláštního.

Milan Vaněček
21. listopad 2018, 09:05

Tady je jasně vidět jak ŠPATNĚ dopadají země v EU které se převážně spolehly na jadernou energetiku. A problémy s jadernými reaktory v důsledku zvýšených bezpečnostních požadavků a kontrol je dostihly právě teď (Francii již loni). Francie dnes večer 260 Eur/MWh (cituji článek). Belgie ještě hůře.

To se stane vždy když výroba je příliš koncentrována, decentralizovaná výroba je odolnější.

Pane Hájek, to JIŽ JE "tóčo", ne že to bude až...... A ti co nezateplují budovy, co plýtvali energií, ať si rvou vlasy.

Martin Hájek
21. listopad 2018, 09:13

Ale hlouposti, pane Vaněčku, Belgie staví fotovoltaické elektrárny jak protržená, akorát v současném počasí jsou jaksi úplně na H***** a nic nevyrábí. Zase jste propásl dobrou příležitost mlčet a šoupat nohama.

Milan Vaněček
21. listopad 2018, 10:03

Pane Hájek, neztrapňujte se, nemáte to za potřebí. Diskutujme o příčinách toho neutěšeného stavu ve Francii a Belgii.

Emil
21. listopad 2018, 10:14

Máte pravdu. FVE jsou v dodávkách daleko spolehlivější. Na ně se totiž můžete 100% spolehnout, že každou zimu dodají velké kulové.

Milan Vaněček
21. listopad 2018, 10:26

Chybí Vám vzdělání ze základní školy, i tam děti už vědí co všechno jsou obnovitelné zdroje energie.

Emil
21. listopad 2018, 10:31

Pardon, situaci samozřejmě zachrání bio organic štěpka z Amazonských pralesů.

petr
21. listopad 2018, 17:40

Dobrý den, pan Hájek asi myslel, že fyzika se asi nedá dotačně oblbnout. Prostě když je tma tak bude všude tma. Co se týče citované kogenerace, tak je to opět systém, který je sice méně, ale přeci dotován, neb sám o sobě není schopen konkurovat ceně elektřiny z uhelné elektrárny ala ČEZ či JETE nebo JEDU.

Prostě to nejde. S dotacemi to jde, ale to není trh.

PS jak už jsem dříve uvedl mám FTVE i kogenerace a ročně mi dotační erár platí skoro 4 mil. Kč prostě skvělé pro mne...

Hezký večer...

Petr
21. listopad 2018, 15:54

Nejvíc na celém světě aktuálně plýtvají energiemi ti blbci, co platí obří peníze navíc za to, aby se čínské soláry nestavěli v Africe, ale raději neefektivně v EU.

frank
21. listopad 2018, 09:59

Na tom je asi nejzajímavější to, že jak německé tak britské uhelky vesele exportují proud do Belgie a kouří Němcům a Britům pod okny :(

Obzvlášť legrační je fakt, že se proslýchá, že britské uhelné zdroje, které neuspěly v poslední britské kapacitní aukci " jako náhodou ?/mazaně? " vykoupily celou přenosovou kapacitu nového kabelu Anglie-Belgie který je právě uváděn do provozu. Původně měl být tok energie opačný , ale vše nasvědčuje tomu, že uhlí spálené v Anglii bude nadále profitabilní, protože prémie placená belgickými odběrateli to dovolí...

V podstatě ta samá situace je na straně uhelek Německa, omezení je ale v tom, že Belgie a Německo nemá kupodivu prakticky žádné významné spojení a tak se musí proud tlačit skrz Holandsko, kde si za to provozovatel sítě nechává řádně zaplatit kvůli malým přenosovým rezervám....

Milan Vaněček
21. listopad 2018, 10:34

Situace už má zcela jasné řešení: zimní kogenerace teplo/elektřina v obrovském množství distribuovaných plynových zařízení, s výkonem od desítek kW po stovky MW. Plynovou infrastrukturu na to už máme, s akumulací pro celou zimu, v podzemních zásobnících.

To znamená úspora poloviny CO2 vůči pálení uhlí, lepší ovzduší, dále mnohem více než polovinu dál můžeme ušetřit lepším zateplením budov.

A čím dál tím víc budeme moci toho plynu sami vyrobit (bioplyn, P2G) a čím dál méně ho budeme potřebovat protože v zimě ho budou nahrazovat větrné elektrárny (a samozřejmě v létě slunce, to snad už pochopí i pan Emil).

Atom má vždy riziko "Fukušima", stačí jeden průšvih v EU a všechny JE jsou odstaveny. Díky bohu že si to Francouzi a Belgičané (i Češi) uvědomují, proto ty pečlivé revise, vylepšování a kontroly bezpečnosti.

Petr
21. listopad 2018, 15:46

Plyn se už docela dost osamostatnil od ropy, ale přesně upačným směrem než se v médiích věštilo.

Globalizátoři, kteří do něj poslední roky lili vytištěné miliardy, se právě rozhodli přehodit směr, a začít na něm od teď maximálně vydělávat, takže už i při poklesu cen ropy stihl na tuto zimu zdražit v krátkodobých dodávkách o 50%.

Kolemjdouci
21. listopad 2018, 10:37

Mozna opravim par nepresnosti v jinak peknem komentari franka:

1. 2 GW kabel Anglie-Belgie bude zprovoznen dle planu az na podzim 2019, ne letos, snad se to moc nezdrzi...

2. Belgie zadne prebytky elektriny nema a nemela, takze kabel musel byt vybudovan od zacatku jako doslova obousmerny, ale ano, primarne to mela byt alespon teoreticky pojistka dovozu elektriny do Anglie.

3. Prave proto, ze prenosova kapacita Belgie s Nemeckem je dnes prakticky zanedbatelna, dohodly se obe zeme na uplne novem prenosovem vedeni, ktere postavi v celkem rekordne kratkem case 2 let, myslim, ze tady byl nedavno o tom pekny clanek.

frank
21. listopad 2018, 11:35

Pokud je mi známo , tak NEMO kabel I. (1GW) už teď jede v testovacím režimu a plná obchodní kapacita má být dosažena max koncem ledna 2019, urychleno z dubna 2019 , právě na základě dohody provozovatele s operátory Belgie a UK vzhledem k situaci v Belgii , takže začne právě v kritické době zimy , podzim 2019 je plánován pro Nemo kabel II pro plnou kapacitu 2GW

Martin Hájek
21. listopad 2018, 11:46

Každopádně je pozitivní, že laboratoř úplné a rychlé dekarbonizace pomocí větrníků a fotovoltaiky je v Belgii a ne v ČR. Nezbývá než doufat, že se Německo rychle poučí.

Petr
21. listopad 2018, 15:50

Spíš by se mělo poučit Česko, že při velkém podílu jádra, je ochromující slíbit na 20 let většinu dotací v zahraničí vyráběným solárům a větrníkům.

VK
21. listopad 2018, 17:21

Když se podívám na tu ranní a večerní špičku v Belgii, je to ideální případ pro baterie. V noci nabít na 70 EUR, ráno prodávat za minimálně 250 EUR. Návratnost v těchto dnech bez problémů - otázka je návratnost v delším časovém horizontu.

Prostě si nemyslím, že pokud přijdou v EU obecně takhle velké špičky, že by to zůstalo po delší dobu bez odezvy od investorů do velkých bateriových úložišť.

VK
21. listopad 2018, 17:22

Když se podívám na tu ranní a večerní špičku v Belgii, je to ideální případ pro baterie. V noci nabít na 70 EUR, ráno prodávat za minimálně 250 EUR. Návratnost v těchto dnech bez problémů - otázka je návratnost v delším časovém horizontu.

Prostě si nemyslím, že pokud přijdou v EU obecně takhle velké špičky, že by to zůstalo po delší dobu bez odezvy od investorů do velkých bateriových úložišť.

petr
21. listopad 2018, 17:44

Zdravím a nebo je daleko jednoduší v EU postavit třeba s Korejci nějakých 20 bloků á 1400 MW a máme vystaráno na 60 let. Konečně i bohatí SAE v Dubaji to staví...

Asi vědí proč...

Láďa
22. listopad 2018, 07:52

Zajímavej článek chlapci :)

Jen bych do úvodu laikům uvedl průměrnou cenu komodity v domcnosti, aby měli představu jak se cítí Belgičané :)

David
23. listopad 2018, 06:00

Řekl bych že dokud se takové ceny nebudiu držet déle než pár hodin tak se nic neděje. Jaká je souhrná studená výkonová rezerva ve východní Evropě? Řekl bych že to bude přes 10GW které se zatím nemusely použít takže o co jde?

Martin Hájek
23. listopad 2018, 12:58

No jde o to, že do roku 2022 odpadne ve střední Evropě zhruba 20 GW instalovaného výkonu v tepelných a jaderných elektrárnách a nepostaví se s výjimkou slovenských Dukovan prakticky vůbec nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se