Domů
Trh s elektřinou
Šéf ČEZ ke kapacitním mechanismům: Je nutné najít celoevropský model řešení

Šéf ČEZ ke kapacitním mechanismům: Je nutné najít celoevropský model řešení

Generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš se zúčastnil setkání nejvyšších zástupců evropského energetického sektoru s eurokomisařem pro klima a energetiku Miguelem Ariasem Cañetem a eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margarethou Vestagerovou. Jeho hlavním tématem byl model evropského energetického trhu a zvláště pak kapacitní mechanismy či jiné formy podpůrných mechanismů, jež se v současné době na trzích v rámci EU vyskytují.

„Kapacitní mechanismy jsou uplatňovány či plánovány v několika členských státech EU bez jakékoliv regionální koordinace či dohledu. Je nutné, abychom dokázali najít společně celoevropský model řešení s důrazem na regionální a nikoliv individuální národní řešení, která by dále deformovala velkoobchodní trh s elektřinou,“ řekl na setkání Beneš.

„Důležitou podmínkou pro správné fungování kapacitních mechanismů je propojení energetických trhů jednotlivých členských zemí EU, tzv. market coupling. Propojení trhů musí předcházet dalším krokům,“ dodal Beneš a upozornil, že by vznik jakéhokoliv nového nástroje pro zlepšení fungování energetického trhu na úrovni EU s sebou neměl přinést novou byrokracii zatěžující evropské energetiky.

Kapacitní mechanismy jsou nyní přezkoumávány Evropskou komisí

Kapacitní mechanismus je speciální tržní schéma, ve kterém dostávají energetické společnosti platbu za to, že drží výrobní kapacitu v záloze pro případ nedostatku výkonu v síti. Jelikož se v podstatě jedná o veřejnou podporu, dostaly se kapacitní mechanismy do hledáčku Evropské komise, která na konci dubna ohlásila, že prověří, zda v souvislosti s kapacitními mechanismy nedochází k vyplácení veřejné podpory v rozporu s právním řádem Evropské unie.

 

Zdroj úvodní fotografie: www.cez.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516