Aktivisté v Porýní pronikli do dolu, policisté utrpěli zranění

22. červen 2019, 20:51
DomůUhlíAktivisté v Porýní pronikli do dolu, policisté utrpěli zranění

Při protestu proti těžbě uhlí v porýnském hnědouhelném revíru nejméně dva strážci pořádku utrpěli zranění poté, co dnes stovky aktivistů prorazily policejní kordon a vnikly do dolu. Informovaly o tom německé policejní odbory. Důslednější ochrany ovzduší se u dolu Garzweiler patřícího energetické skupině RWE domáhají tisíce lidí. Spojili se zde účastníci manifestace „Pátky pro budoucnost“, na kterou v pátek v Cáchách na západě Německa přišlo asi 20.000 lidí, s dalšími ekologickými iniciativami. Zatím není jasné, jak těžká zranění policisté utrpěli.

Ochránci klimatu požadují, aby Německo zastavilo těžbu uhlí rychleji než plánuje a přestalo používat tuto surovinu k výrobě elektrické energie. Protestují rovněž proti bourání vesnic, které mají ustoupit těžbě uhlí, i kácení cenného Hambašského lesa, které má v plánu společnost RWE, aby mohla rozšířit dobývání uhlí. „Všichni jsou proti uhlí, jen ne Peter, ten oddoluje ještě metr,“ stálo na plakátu jednoho z demonstrantů. Měl na mysli ministra hospodářství Petera Altmeiera.

Podle jedné ze skupin organizující dnešní protest přišlo asi 8000 lidí.

Ilustrační foto

Policie do oblasti vesnice Hochneukirch ležící poblíž dolu Garzweiler nasadila stovky mužů a žen, kteří mají za úkol zabránit tomu, aby aktivisté tento rozsáhlý povrchový důl a blízké elektrárny obsadili.

Agentura AP napsala, že pod vlivem studentských manifestací za lepší ochranu klimatu i sílících preferencí opozičních Zelených kancléřka Angela Merkelová stanovila cíl, aby se Německo do roku 2050 stalo neutrální pokud jde o emise oxidu uhličitého.