Domů
Uhlí
EK vzkazuje Polsku, že musí zastavit těžbu v Turówě, zkontroluje smlouvu s ČR

EK vzkazuje Polsku, že musí zastavit těžbu v Turówě, zkontroluje smlouvu s ČR

Uhlí
4 komentáře
27. květen 2021, 16:18
ČTK

Evropská komise dnes podle polské rozhlasové stanice RMF FM znovu vzkázala Polsku, že musí zastavit těžbu v hnědouhelném dole Turów nedaleko českých hranic. Varšavě to minulý pátek nařídil Soudní dvůr EU. EK také hodlá překontrolovat plánovanou smlouvu mezi Polskem a Českem ohledně dolu. Bude totiž chtít zjistit, zda dohoda řeší problémy, které Polsku vytýkala už loni v prosinci, tedy před tím, než se Praha obrátila na unijní soud. České úřady to udělaly mimo jiné proto, že kvůli rozšíření těžby v dole budou ohroženy zásoby pitné vody v Libereckém kraji.

Evropská komise v prohlášení zaslaném RMF FM upozornila, že spor kvůli dolu Turów před Soudním dvorem EU je stále otevřený, protože Praha svoji žalobu nestáhla. „V souvislosti s tím se polské úřady musí podřídit předběžnému opatření soudu, který nařídil Polsku okamžitě zastavit těžbu hnědého uhlí v Turówě,“ uvedla unijní exekutiva.

Polští politici, včetně premiéra Mateusze Morawieckého, v uplynulých dnech dali opakovaně najevo, že nehodlají dobývání uhlí zastavit.

Česko a Polsko jednají o bilaterální smlouvě týkající se dolu Turów. Evropská komise chce překontrolovat její obsah a zjistit, „zda bude nutné podniknout další kroky, pokud by v ní bylo porušovány unijní předpisy týkající se ochrany životního prostředí“.

EK loni v prosinci dospěla k názoru, že Polsko nesprávně posuzuje vliv dolu na životní prostředí a nedostatečně informovalo o svých záměrech sousední státy. RMF FM uvádí, že pokud Brusel zjistí, že polsko-česká smlouva nepovede k tomu, že Polsko plně včlení unijní ekologické předpisy do svých zákonů, může proti něm podniknout další kroky, případně na něj sama podat žalobu u Soudního dvora EU.

„Jde o signál ze strany EK, že Turów není výlučně polsko-českým problémem, a že pokud by Česko žalobu stáhlo, problém dolu to nemusí vyřešit,“ píše RMF FM na svých internetových stránkách.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu letos v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Libereckého kraje. Lidé se obávají zvýšeného hluku a prašnosti a především ztráty vody.

hab jd

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Martin Novotný: Naděje pro těžbu černého uhlí
5. červenec 2022, 13:29
Nekup to. Rusko nabízí své uhlí se slevou, a tak ho Čína odebírá ve velkém navzdory oslabené ekonomice
4. červenec 2022, 09:56
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Arimatejský
27. květen 2021, 20:54

No tak to má polská vláda blbý.

Jaroslav
28. květen 2021, 09:55

no je to bič na Polský blechy v kožichu a docela dobře jim to poslouží. Na druhou stranu to jsou tak hloupý ti, co jsou ve spolku Ruce pryč od Turowa, že si myslí, že budou fárat v dole do bezvědomí nebo do Austrálie? Jsou to tací osli, ale asi to lze v určitém pohledu aspoň trochu chápat.

Alibismus Varšavy je dohnal...tam můžou děkovat, ne na kruháku 100m za hranicí.

Ostatně to asi je stejný alibismus který sousedí s Moravskoslezským krajem, takže jestli tam chtějí lépe dýchat, tak se musí řešit Turow

T
28. květen 2021, 14:42

Okamzite znamena zitra,za pet let nebo je to nejak dano utlumem,ci casove,hrozi nejake postihy.U nas uz to zaviraji na mostecku od rozjeti Temelina...a vyvazi se vesele dal...Pariska dohoda se mohla plnit okamzite.

Jaroslav
29. květen 2021, 17:37

okamžitě v tomto případě znamená v okamžiku vynesení rozsudku nabývá právní moci, tedy v nejbližších hodinách...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se