Asociace EURELECTRIC se zavázala, že nebude investovat do nových uhelných elektráren po roce 2020. K závazku se připojilo 26 z 28 členských zemí EU s výjimkou Polska a Řecka. Sektor s obnovitelnými zdroji přijal zprávu kladně, uhelný sektor se k prohlášení postavil skepticky.

Zpravodajský portál The Guardian ve středu informoval o prohlášení asociace EURELECTRIC. Energetické společnosti zemí Evropské unie podpořily dekarbonizaci starého kontinentu slibem, že po roce 2020 nebudou investovat do žádných nových uhelných elektráren. Překvapivé oznámení přišlo ve středu na tiskové konferenci v Bruselu. Závazek podpořily státní energetické společnosti z 26 členských zemí EU, pouze Polsko a Řecko se k závazku nepřipojily. Pokud společnosti závazku dostojí, bude to důležitý krok k celkové změně energetiky v Evropě.

Tiskové prohlášení vydala asociace EURELECTRIC, do které patří například Český svaz zaměstnavatelů v energetice. Do EURELECTRIC patří více než 3500 firem s kombinovanou hodnotou více než 200 miliard euro. Slibem chce asociace dostát celosvětového závazku z Paříže loňského roku a uvalila moratorium na nové investice do uhelných elektráren po roce 2020.

„26 z 28 členských států se vyjádřilo, že nebudou investovat do nových uhelných elektráren po roce 2020,“ sdělil generální tajemník EURELECTRIC Kristian Ruby. „Historie bude hodnotit naše dnešní rozhodnutí. Je to zpráva, která mluví sama za sebe, a měla by být úzce spojovaná s pařížskou dohodou a s naším závazkem dosažení 100% uhlíkově nezávislé elektřiny v roce 2050.“

Reakce na prohlášení

Uhelný průmysl na zprávu reagoval skepticky. Dle tajemníka obchodní skupiny Euracoal se budeme muset spolehnout na konvenční paliva, dokud zde nebude existovat možnost cenově dostupné náhrady v podobě nového energetického systému s velkým množstvím skladovacích technologií. Na druhé straně průmysl s obnovitelnými zdroji přijal prohlášení kladně, ale lituje, že závazek bude platit až za tři roky.

Iniciativa za neinvestování do nových uhelných zdrojů našla zpočátku odpor v Německu, které spoléhá na uhlí v rámci energiewende. Nakonec ale odpor přišel pouze ze strany Polska, které je zhruba z 90 % závislé na uhlí, a ze strany Řecka, které má stále v plánu vybudovat nové uhelné elektrárny. Stavba nových uhelných elektráren klesla v roce 2016 skoro o dvě třetiny.

Autor úvodní fotografie: Arnold Paul ze serveru commons.wikimedia.org

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *