IEA: Celosvětová poptávka po uhlí bude rozhodnuta v Asii

26. prosinec 2020, 12:39
DomůUhlíIEA: Celosvětová poptávka po uhlí bude rozhodnuta v Asii

Celosvětová poptávka po uhlí dle odhadu Mezinárodní energetické agentury (IEA) v příštím roce vzroste o 2,6 %. V následujících letech by ale poptávka měla spíše stagnovat. Rostoucí poptávka asijských států má být vyvážena sníženou poptávkou v jiných regionech.

Krátkodobý růst poptávky

„Očekává se, že celosvětové hospodářské oživení v roce 2021 povede ke krátkodobému růstu poptávky po uhlí poté, co se poptávka v letošním roce strmě propadla kvůli COVID-19,“ stojí v reportu IEA.

Dle nejnovějšího reportu IEA má poptávka po uhlí v letošním roce meziročně poklesnout o 5 % na 7,2 miliardy tun. V příštím roce by se měla dle aktuálních dat vyšplhat na 7,4 miliardy tun, z toho by okolo 85 % mělo připadat na černé energetické a hnědé uhlí.

Poptávka po uhlí v Evropě by měla v roce 2021 vzrůst o 2,3 % na hodnotu lehce přesahující 600 milionů tun, z toho 530 milionů tun by mělo činit černé energetické a hnědé uhlí.

„Krize související s COVID-19 úplně změnila podobu světových trhů s uhlím,“ pronesl Keisuke Sadamori, ředitel energetických trhů a bezpečnosti v IEA. „Před pandemií jsme očekávali malé oživení v poptávce po uhlí v roce 2020, poté jsme ale byli svědkem největšího poklesu ve spotřebě uhlí od 2. světové války.

Sadamori dodal, že pokles by byl ještě větší, kdyby nedošlo v druhé polovině letošní roku k výraznému ekonomickému oživení v Číně, která je celosvětově největším spotřebitelem uhlí.

Výhled poptávky

Dle reportu by v následujících letech nemělo dojít k výraznému propadu ve světové poptávce, a to především kvůli vzrůstajícímu apetitu v Asii. V roce 2025 by se měla poptávka pohybovat okolo 7,4 miliardy tun, tedy okolo hodnoty, kterou IEA odhaduje také pro rok 2021.

„Zatímco podíl uhlí při výrobě elektřiny i na celkovém energetickém mixu postupně klesá, rapidní pokles ve využívání uhlí v absolutních hodnotách není v bezprostřední budoucnosti předpokládán,“ stojí v reportu.

Report dále podotýká, že budoucnost poptávky bude rozhodnuta v Asii. Číně a Indii se aktuálně připisuje 65% podíl na světové poptávce. Podíl EU a USA by měl v roce 2025 poklesnout pod 10 % z 37 % zaznamenaných v roce 2000.

Cena uhlí strmě vzrostla

Cena černého uhlí od listopadu strmě vzrostla. Hlavním hybatelem cen je obava o nabídku, informace ohledně vývoje pandemie COVID-19, respektive vakcíny proti COVID-19, a výhled chladného počasí.

Ke konci listopadu se cena ročního kontraktu API2 na rok 2021 pohybovala okolo 55 USD/t, nyní se stejný produkt obchoduje lehce přes 68 USD/t.