Domů
Uhlí
IEA: Celosvětová poptávka po uhlí bude rozhodnuta v Asii
Zdroj: Wikimedia Commons

IEA: Celosvětová poptávka po uhlí bude rozhodnuta v Asii

Celosvětová poptávka po uhlí dle odhadu Mezinárodní energetické agentury (IEA) v příštím roce vzroste o 2,6 %. V následujících letech by ale poptávka měla spíše stagnovat. Rostoucí poptávka asijských států má být vyvážena sníženou poptávkou v jiných regionech.

Krátkodobý růst poptávky

„Očekává se, že celosvětové hospodářské oživení v roce 2021 povede ke krátkodobému růstu poptávky po uhlí poté, co se poptávka v letošním roce strmě propadla kvůli COVID-19,“ stojí v reportu IEA.

Dle nejnovějšího reportu IEA má poptávka po uhlí v letošním roce meziročně poklesnout o 5 % na 7,2 miliardy tun. V příštím roce by se měla dle aktuálních dat vyšplhat na 7,4 miliardy tun, z toho by okolo 85 % mělo připadat na černé energetické a hnědé uhlí.

Poptávka po uhlí v Evropě by měla v roce 2021 vzrůst o 2,3 % na hodnotu lehce přesahující 600 milionů tun, z toho 530 milionů tun by mělo činit černé energetické a hnědé uhlí.

„Krize související s COVID-19 úplně změnila podobu světových trhů s uhlím,“ pronesl Keisuke Sadamori, ředitel energetických trhů a bezpečnosti v IEA. „Před pandemií jsme očekávali malé oživení v poptávce po uhlí v roce 2020, poté jsme ale byli svědkem největšího poklesu ve spotřebě uhlí od 2. světové války.

Sadamori dodal, že pokles by byl ještě větší, kdyby nedošlo v druhé polovině letošní roku k výraznému ekonomickému oživení v Číně, která je celosvětově největším spotřebitelem uhlí.

Výhled poptávky

Dle reportu by v následujících letech nemělo dojít k výraznému propadu ve světové poptávce, a to především kvůli vzrůstajícímu apetitu v Asii. V roce 2025 by se měla poptávka pohybovat okolo 7,4 miliardy tun, tedy okolo hodnoty, kterou IEA odhaduje také pro rok 2021.

„Zatímco podíl uhlí při výrobě elektřiny i na celkovém energetickém mixu postupně klesá, rapidní pokles ve využívání uhlí v absolutních hodnotách není v bezprostřední budoucnosti předpokládán,“ stojí v reportu.

Report dále podotýká, že budoucnost poptávky bude rozhodnuta v Asii. Číně a Indii se aktuálně připisuje 65% podíl na světové poptávce. Podíl EU a USA by měl v roce 2025 poklesnout pod 10 % z 37 % zaznamenaných v roce 2000.

Cena uhlí strmě vzrostla

Cena černého uhlí od listopadu strmě vzrostla. Hlavním hybatelem cen je obava o nabídku, informace ohledně vývoje pandemie COVID-19, respektive vakcíny proti COVID-19, a výhled chladného počasí.

Ke konci listopadu se cena ročního kontraktu API2 na rok 2021 pohybovala okolo 55 USD/t, nyní se stejný produkt obchoduje lehce přes 68 USD/t.

Komentáře

(4)

Petr

26. prosinec 2020, 14:51

Globalisté by měli dostat nějakou cenu či řád Humanitní inteligent prvního řádu, za to geniální přesunování spalování uhlí z globálního severu do rovníkových oblastí jako Indie, Vietnam a Indonésie.

Petr

26. prosinec 2020, 14:56

A naopak tlačení co největších daňové poplatníky ožebračujících dotací v severních státech, aby tam přednostně a co nejdráž masově zaváděli rovníkové věci jako soláry a elektrická auta s problematickým vytápěním.

PetrV

26. prosinec 2020, 21:57

Jelikož sibiřská tlaková výše je již dnes obrovská a postupně se rozšíří na celou euroasii, tak o uhlí bude obrovská rvačka. Plynu budou mít rusové sami málo.

Koukněte na globální počasí a pochopíte, proč východ asie skupuje uhlí.

U nás je ještě vliv front od západu, ale až pominou, chce to palčáky a dobré kamna na dřevo.

xy

27. prosinec 2020, 16:29

No nevím, asi jste to Vy co sem dával odkaz na vědce co předpovídal dobu ledovou a zatím to tak nevypadá (posledních 5 zim).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.