Domů
Emise CO2
Uhelné zdroje pokryly z více než poloviny loňský 6% nárůst poptávky po elektřině
Zdroj: Unsplash

Uhelné zdroje pokryly z více než poloviny loňský 6% nárůst poptávky po elektřině

Jak jsme již informovali, poptávka po elektřině v loňském roce dle únorového reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA) meziročně vzrostla, a to v nejrychlejším procentuálním tempu růstu od konce celosvětové finanční krize. Růst poptávky o zhruba 1 500 TWh pokryly z více než poloviny uhelné zdroje. Emise CO₂ připadající na výrobu elektřiny tak meziročně vzrostly o 7 %.

O polovinu meziročního nárůstu v poptávce po elektřině se postarala Čína, kde došlo dle odhadů IEA k nárůstu o cca 10 %. Výrazný celosvětový nárůst IEA přisuzuje zejména dvěma faktorům, prvním je zotavování ekonomik po COVID-19. Druhým pak je, v porovnání s rokem 2020, častější výskyt extrémního počasí, přičemž k tomu IEA poznamenává, že teploty se během zimy pohybovaly v průměru pod dlouhodobým normálem.

Výroba elektřiny z uhelných elektráren meziročně vzrostla o 9 %, nejrychleji od roku 2011. IEA to přisuzuje také zvýšené konkurenceschopnosti uhlí vůči plynu, vzhledem k celosvětovému nárůstu cen zemního plynu. Přestože podmínky pro obnovitelné zdroje nebyly příznivé, zvlášť pak pro vodní zdroje, jejich výroba vzrostla o 6 %. Již zmíněná výroba elektřiny z plynových elektráren vzrostla o 2 %, zatímco výroba elektřiny z jádra dosáhla úrovně z roku 2019 a vzrostla meziročně o 3,5 %.

Emise CO₂ uvolněné při výrobě elektřiny vzrostly meziročně o 7 %. Emisní intenzita výroby 1 kWh elektřiny pak vzrostla z 453 g CO₂/kWh na 458 g CO₂/kWh.

Dramatický růst cen komodit

Strmý růst v poptávce po fosilních zdrojích způsobil obavu o dostatečnost nabídky, a to jak u uhlí, tak u plynu, což vedlo k růstu jejich cen. Drastičtější ale byl nárůst cen zemního plynu. V Evropě dosud nevídaný nárůst cen plynu přispěl k tomu, že velkoobchodní ceny elektřiny ve čtvrtém kvartálu loňského roku vzrostly v porovnání s průměrem let 2015-2020 více než čtyřnásobně.

Problémy s nedostatečnou výrobou elektřiny byly k vidění rovněž v Asii. Konkrétně pak v Číně, kde musela být v loňském roce dokonce omezována dodávka elektřiny do mnoha továren, aby nedošlo ke kolapsu energetické sítě.

IEA dále očekává, že poptávka po elektřině poroste v letech 2022 až 2024 v průměru o 2,7 % ročně. Čistý přírůstek poptávky po elektřině by pak měly pokrýt z více než 90 % obnovitelné zdroje vzhledem k očekávánému tempu růstu jejich instalovaného výkonu. U jaderných elektráren se předpokládá nárůst výroby o 1 %, což má pokrýt cca 4 % z očekávaného nárůstu. Výroba z fosilních zdrojů má stagnovat, kdy odstavování uhelných elektráren v USA a Evropě vykompenzuje nárůst v Indii a Číně. V případě plynu se očekává nárůst výroby o zhruba 1 %.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Průlom ve výrobě plastů? Americký LanzaTech přišel s bakteriemi, jež vytváří z uhlíkových emisí klíčovou složku PET lahví
24. červen 2022, 07:18
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se