Domů
Uhlí
Španělsko odstavilo polovinu svého instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách
Španělská elektrárna Aboño spalující uhlí a vysokopecní plyn
Španělská elektrárna Aboño spalující uhlí a vysokopecní plyn. Autor: Borvan53

Španělsko odstavilo polovinu svého instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách

Uhlí
12 komentářů
3. červenec 2020, 14:09
Daniel Grecman

Polovina z 10GW uhelné flotily Španělska byla ve středu o půlnoci oficiálně vyřazena z provozu po desetiletích provozování. Důvodem je na jedné straně zpřísňování emisních limitů a na druhé nízké ceny zemního plynu, které uhelné elektrárny vytlačují z trhu.

V souvislosti se zpřísňujícími se emisními limity pro emise síry a dalších znečišťujících látek byla dle portálu Montel odstavena polovina španělské uhelné flotily. K odstavení dojde u uhelných elektráren, které nebyly kvůli své nízké ziskovosti modernizovány tak, aby nové limity splnily.

„Uhlí bylo vytlačeno zvláště cenami plynu. Z části ale také kvůli cenám ETS (systém obchodovaní s emisními povolenkami),“ pronesl Pedro Linares, profesor na madridské Papežské univerzitě Comillas. „Funguje ETS? S těmihle cenami plynu funguje.“

Španělsko zaznamenalo od roku 2019 výrazný přechod z uhlí na plyn, přičemž tomu nenapomohly pouze rekordně nízké ceny zemního plynu, ale také, jako již bylo naznačeno, cena emisní povolenky. Ta vzrostla z 8 EUR/t v roku 2014 na nynějších zhruba 27 EUR/t, přičemž v roce 2019 atakovala hranici 30 EUR/t.

COVID-19 a útlum výroby uhelných elektráren

V první polovině letošního roku vyrobily španělské uhelné elektrárny pouhých 3,1 TWh, znamenajících meziroční pokles o 59 %. Oproti tomu produkce plynových elektráren poklesla pouze o 26 % na 14,4 TWh v době, kdy poptávka po elektrické energie byla výrazně utlumena kvůli opatřením spojeným s onemocněním COVID-19.

K dnešnímu dni tak zůstává v provozu pouze 6 uhelných elektráren, které své palivo převážně dovážejí – As Pontes (1,4 GW) a Litoral (1 GW) ve vlastnictví společnosti Endesa, Abono (878 MW) a Soto de Ribera (346 MW) společnosti EDP, Barrios (570 MW) od společnosti Viesgo a Lada 4 (348 MW) od společnosti Iberdrola.

Odklon od uhlí bude pokračovat

Společnosti Endesa, Iberdrola a Viesgo již dle mluvčího španělského ministerstva životního prostředí podaly žádost o odstavení jejich zbývajících uhelných jednotek.

Portugalské EDP potom oznámilo přestavbu bloku Abono 1 (342 MW) na plyn do konce roku 2022. Instalovaný výkon bloku má poklesnout na 181 MW. Druhý blok, Abono 2 (536 MW), má i nadále zůstat v provozu.

„Dokud plyn zůstává levnější, je dobré zbavit se emisí z uhlí,“ říká profesor Linares.

Přechod k obnovitelným zdrojům energie

Odstavení uhelných elektráren jde ruku v ruce s plánem na zvýšení instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách ve Španělsku, a to až na 96,8 GW do roku 2030.

Společnost Endesa v tomto týdnu oznámila svůj plán vybudovat 700 MW instalovaného výkonu celkem v solárech a větrnících v komplexu uhelné elektrárny Compostilla. Mimo to již plánuje vybudovat 1,7 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie v provincii Teruel.

Společnost Iberdrola pak plánuje vystavět 400MW fotovoltaickou elektrárnu v komplexu uhelné elektrárny Velillla.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
petr
4. červenec 2020, 08:56

Zdravím všechny, je to hezké, ekologičtější a dnes i levné (zemní plyn),

uvidíme co se stane až 1 MWh v plynu bude zase stát skoro 40 euro...

asi zpět k uhlí nepůjdeme, takže brutální zdražení silové elektřiny nás nemine...

hezkou sobotu...

Jan Veselý
4. červenec 2020, 15:52

Na základě chybných předpokladů lze dokázat cokoliv. Vy jste opomenul existenci jiných zdrojů elektřiny než je uhlí a zemní plyn. Boom zažívají dnes ve Španělsku zdroje, které jsou levnější než uhlí i než plyn. A bez komoditního rizika.

Josef
4. červenec 2020, 21:21

No podud myslíte OZE, pak Vás mohu upozornit že u nás dojde ke zdvojnásobení investic do distribučních soustav díky OZE a jak víte cena za distribuci tvoří pro většinu odběratelů z řad domácností asi polovinu ceny el. energie. Takže ty Vaše levné OZE budou ve výsledku pěkně drahé cela el. energie díky nim celá 20 léta poroste s vrcholem okolo roku 2030, kdy skončí platby za solární elektrárny uvedené do provozu roku 2010. Cena zemního plynu je teď nízká, ale poroste. Nahrazení uhlí plynem pokud je uhlí domácí zdroj přináší ohromné škody do ekonomiky, protože ta el. energie má v daném státě 100% přidanou hodnotu, ale při výrobě z dovozního plynu je to jen 20%. 80% ceny el. energie na svorkách generátoru se musí vytvořit jinde v ekonomice a vyvézt do zahraničí a to mnohdy pod cennou jen aby se mohl koupit plyn. A ekologický efekt je nulový jen se ničí příroda někde jinde než v zemi spotřeby. Je to stejné jako když zakážete pokusy na zvířatech pro výrobce kosmetiky oni je udělat musí a tak je dělají mimo ČR - takové opatření je k ničemu jen poškozuje naší ekonomiku, protože uměle přenáší ekonomickou aktivitu do zahraničí.

energetik
4. červenec 2020, 21:26

Díky OZE rozhodně ne, to je jen záminka. Ale díky distributorům a neliberalizovanému trhu.

Josef
5. červenec 2020, 00:07

To není pravda je to díky OZE a nevím jak chcete liberalizovat distribuci el. energie, když je to přirozený monopol. Přirozený monopol může buďto vlastnit stát a nebo ho regulovat v žádném případě nelze liberalizovat, protože z principu není konkurence. ( neuděláte několik el. sítí a zákazníku vyber si... )

Carlos
5. červenec 2020, 12:07

Úplně normálně... Jednak můžete sítě ve městech nechat jít pod města, která si pak sjednají provozovatele se vším všudy, jednak můžete nechat elektrárenské společnosti stavět vedení a rozvodny jak je libo. A pokud se někomu v oblasti "JME" bude zdát lepší postavit si třeba 30km drátů do oblasti "SME", tak ať si je postaví, to není problém.

Další možnost je nechat to jít pod stát a soutěžit provozovatele distribuce.

St
5. červenec 2020, 11:13

Tak nějak. Levně jsem koupil auto, ale do provozu jsem už nasypal 3x tolik kolik mě stálo. Ale to některým nevysvětlíte, že k většině OZE je potřeba mít zálohy a ty nejsou zadarmo. I když možná někde existuje kouzelný dědeček, co to umí mávnutím kouzelného proutku zařídit.

Carlos
5. červenec 2020, 13:03

"Záloha", třeba paroplyn si na sebe minimálně ještě 40 let bude s to celkem slušně vydělat aniž by bylo třeba ty náklady přidávat k něčemu jinému.

Josef
5. červenec 2020, 16:44

to carlos - hodila by se Vám nějaké znalosti z ekonomie Vaše představy jsou tak na úrovni dítěte za základní škole.

Emil
5. červenec 2020, 16:53

Příklady z jiných států EU zatím ukazují pravý opak.

Milan Vaněček
5. červenec 2020, 21:35

Opět klasické emilovy kecy. Něco řekne, bez jakýchkoliv zdrojů, odkazů na realitu. Stačí se zeptat ČEZu jak jim vydělává v současnosti nový paroplyn a jak se bojí že nové JE jim budou prodělávat (proto se, oprávněně, tak sichrují smluvně vůči státu, protože vědí, jak budou nové Dukovany v 2040 konkurence neschopné).

ČEZ musí vidět, že když jako náhradu uhlí vybuduje v severozápadních Čechách fotovoltaiku, vítr, přečerpávačky a paroplyn (či plyn) tak nové Dukovany stavět nemusí, dostane peníze z EU a bude vydělávat i po roce 2040. Když postaví nové Dukovany a břemeno nepředá státu, tak bude jen prodělávat.

Realitu neošidíš.

St
6. červenec 2020, 16:13

Pane Vaněček mne opravdu fascinuje jak dobře víte co bude v roce 2040. Obdivuji Vás za Vaše kontakty v ČEZu, odkud máte zprávy takříkajíc z první ruky, stejně jako jak brilantně víte co bude a co nebude vydělávat. Opravdu klobouk dolů.

Proč by ČEZ nebudoval, když mu to stát prostřednictvím dotací platí. Myslíte, že by to budoval, pokud by na OZE nebyly žádné dotace?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se