Německo otevřelo první aukci na uzavírání uhelných elektráren, vyhodnocovat se bude v září

DomůUhlíNěmecko otevřelo první aukci na uzavírání uhelných elektráren, vyhodnocovat se bude v září

Po schválení příslušné legislativy, která má Německu zajistit v následujících dvou dekádách postupný útlum uhelné energetiky přichází další významný krok. Německý síťový regulátor v tomto týdnu otevřel první kolo aukcí, ve kterých se budou moci provozovatelé uhelných zdrojů ucházet o finanční kompenzaci za ukončení výroby.

Po ukončení provozu všech jaderných elektráren, které je plánováno na konec roku 2022, se má v Německu dočkat větší pozornosti i uhlí. Ukončení výroby energie ze spalování uhlí do roku 2038 navrhla před rokem a půl speciální komise, v níž zasedali zástupci vlády i nevládních organizací a experti.

Německo se rozhodlo přistoupit odlišně k velkým hnědouhelným a černouhelným elektrárnám, jelikož uzavření zdrojů spalujících hnědé uhlí bude mít rozsáhlejší důsledky i pro celý dodavatelský řetězec vzhledem k domácí těžbě. Provozovatelé hnědouhelných zdrojů tak s německou vládou vyjednali jasné výše kompenzací a termíny uzavření jednotlivých elektráren.

V případě černouhelných elektráren však jejich provozovatelé budou muset o kompenzace soutěžit v aukcích.

Až 165 tisíc EUR za MW výkonu

První aukce může přinést uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW. Aukce se mohou účastnit elektrárny, které jsou stále aktivní na trhu a jako hlavní zdroj energie využívají černé uhlí. Kromě černouhelných elektráren se aukce budou moci rovněž účastnit i menší hnědouhelné zdroje, a to do instalovaného výkonu 150 MW.

Z aukce jsou nicméně vyloučeny elektrárny nacházející se v takzvaném jižním regionu, který zhruba odpovídá části Německa ležící jižně od řeky Mohan.

V aukci mohou provozovatelé elektráren získat maximálně 165 tisíc EUR za každý MW instalovaného výkonu. Samotná nabízená cena však nebude jediným kritériem. Pokud budou do aukce přihlášeny zdroje o celkovém výkonu přesahujícím její objem, o jejich případném úspěchu rozhodne cena za ušetřené emise.

„Aukce vytváří podnět pro rychlé odstranění černouhelných elektráren, které nejvíce škodí klimatu. Zároveň bude zajištěna bezpečnost dodávek,“ uvedl ke spuštění první aukce Jochen Homann, prezident německého regulátora. 

Samotné vyhodnocení aukce proběhne k 1. září. Úspěšné zdroje by měly ukončit výrobu po letošní zimě.