Domů
Uhlí
V Německu proběhla další aukce na uzavírání uhelných elektráren, zájem byl opět silný
Zdroj: Philipp Wedel / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated (licence)

V Německu proběhla další aukce na uzavírání uhelných elektráren, zájem byl opět silný

Uhlí
8 komentářů
16. prosinec 2021, 13:39
Eduard Majling
V Německu i nadále pokračují aukce, ve kterých si mohou provozovatelé uhelných elektráren zajistit finanční kompenzaci za ukončení jejich provozu. V říjnu tak proběhlo další kolo, přičemž podle německého síťového regulátora byl zájem o aukci dostatečně silný, jelikož výkon přihlášených zdrojů překonal objem aukce.

Do prvního října mohli provozovatelé uhelných elektráren v Německu posílat své nabídky do již čtvrté aukce v pořadí na odstavování uhelných zdrojů. Přestože objem aukce činil 433 MW, v aukci nakonec uspěly tři zdroje o celkovém výkonu 532,5 MW s ohledem na vyšší instalovaný výkon jednoho z úspěšných zdrojů (510 MW).

Podle dat německého regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) si provozovatelé zajistili za uzavření svých zdrojů podporu v rozsahu od 75 do 116 tisíc EUR na MW instalovaného výkonu. Termín ukončení provozu těchto zdrojů je stanoven na 22. května 2023, od tohoto data nebudou moct prodávat svou elektřinu na běžném trhu.

Konečné slovo při vyřazování zdroje budou mít nicméně provozovatelé německé přenosové soustavy, kteří musí posoudit význam těchto zdrojů pro zjištění bezpečného provozu soustavy. Pokud shledají daný zdroj za relevantní, mohou být zdroje přesunuty do síťové rezervy. Nadále však platí, že od května 2023 se nebudou moct uplatnit na trhu s elektřinou a budou využívání pouze ve výjimečných případech pro zajištění provozu soustavy.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Místo uhlí čistá energie. Mladá generace dala ve volbách Austrálii nový směr
24. květen 2022, 20:18
Staré kotle na uhlí se budou moci používat až do roku 2024, podepsal Zeman
24. květen 2022, 13:27
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
petr
16. prosinec 2021, 15:37

Kam ten svět dospěl, neuvěřitelné plýtvání s penězi a prací lidí...

Pavel
16. prosinec 2021, 16:46

Ano, take me trapi to obrovske mnozstvi nespaleneho uhli, ktere nebude nikdy vytezeno, ta spousta smradu co zavoni uz jen v krizovych situacich, to olovo a dalsi tezke kovy co nezatizi moje kosti, zadna dalsi radioaktivita co neprozari moje rana, popilek co se nevznese v oblacich a nespocine v mych plicnich sklipcich. Nic uz nebude jak byvalo :(

Pockat, to neni u nas, to je u tech hloupych Nemcu, cha, dobre jim tak, u nas zustava vsechno krasne pri starem, super! Diky Kreto, Benesi, Tykaci, diky uhelna komise! Diky vam jsme bohatsi, zajisteni elektrinou, zatimco German odchazi ozebracen do sve tmave a studene jeskyne.

Hobit
17. prosinec 2021, 08:39

Souhlasím s vámi. Bohužel je to smutné, že lidi tohle nevidí.

Je to stejné jako když soused zatápí a nechá to 3 hodiny kouřit a je mi jedno že se v okolí nedá dýchat, že se nedá otevřít okno a vyvětrat. A co je neuvěřitelné nechápe, že to nemůže udělat ani on sám. Ale pak v hospodě nadává jaká je inverze a že nemůže ani dýchat když jde po ulici...

Václav
18. prosinec 2021, 11:05

....dopsal komentář a nasedl do svého 2,0 TDI aby stihl koupit dárky vyrobené v Číně v klimatizovaném obchodním centru se spoustou světýlek.....

richie
16. prosinec 2021, 15:52

tak vyzera znizovanie emisii na nemecky sposob .. papierovo preradime uholne elektrarne z kategorie elektrarne do kolonky vykazovania systemove sluzby (a ze pri sucasnom tlaku na narast OZE nebudu mat co regulovat strach nemam - a este si tonechaju dobre zaplatit) a este im na to slusne prispeju .. tak nie div, ze je velky zaujem ..

ale v tabulkach pri polozke elektrarne bude mensie cislo za uholne elektrarne .. bravo

Nefi
16. prosinec 2021, 16:47

Udělejte aukci i v ČR a ČEZ vám to tam hodí komplet.

Jaroslav Loudil
16. prosinec 2021, 19:38

Němci by teď v prosinci měli odpojit své tři jaderné elektrárny. Kdy to bude ? Až na Silvestra ?

JD
16. prosinec 2021, 22:35

Gundremmingen C zahájila snižování výkonu v polovině října a Neckarwestheim 2 je na tom obdobně.

https://energy-charts.info/charts/power/chart.htm?l=en&c=DE&source=nuclear_unit&interval=year&stacking=stacked_absolute_area&legendItems=0001000&timeslider=1

Gundremmingen C by měla proces dokončit 30.12.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se