EIB půjčí 60 milionů EUR na polskou 94MW onshore větrnou elektrárnu

DomůVětrné elektrárnyEIB půjčí 60 milionů EUR na polskou 94MW onshore větrnou elektrárnu

Litevská společnost, která chce postavit v Polsku na pobřeží baltského moře větrnou elektrárnu, získala půjčku ve výši 60 milionů EUR od Evropské investiční banky. Projekt s celkovým výkonem 94 MW by měl zemi ročně pomoci s výrobou 0,3 TWh elektřiny z OZE. Stavba projektu začala v roce 2019 a hotová by měla být v první polovině roku 2021.

Evropská investiční banka (EIB) půjčí společnosti Pomerania Wind Farm, dceřiné společnosti Ignitis Renewables, která je součástí velké litevské energetické skupiny Ignitis Group. Úvěr ve výši 258 mil. PLN (přibližně 60 mil. EUR nebo 1,58 mld. Kč) bude sloužit na výstavbu a provoz onshore větrné elektrárny v Polsku. Součástí projektu je celkem 29 turbín, s celkovým instalovaným výkonem 94 MW. Půjčka pokryje přibližně 47 % investičních nákladů projektu.

„V Polsku existuje obrovský potenciál pro výrobu energie z OZE. Tento projekt je dalším příkladem toho, jak větrné farmy mohou přispět k energetickému mixu země a udržitelnému rozvoji. EIB má značné zkušenosti s financováním větrné energetiky po celém světě. V rámci naší nové politiky půjček v oblasti energetiky jsme odhodláni podporovat ještě více takových projektů. Jsme rádi, že tento konkrétní projekt je v souladu s našimi cíli v oblasti klimatu,“ uvedla místopředsedkyně EIB Teresa Czerwińska.

Větrný park se nachází v Pomořanském vojvodství, přibližně 50 km od pobřeží Gdaňského zálivu. Stavební práce začaly již v červenci loňského roku a očekává se, že projekt bude uveden do provozu na jaře 2021. Očekávaná roční výroba parku činí 300 GWh elektřiny a potenciálně by zásobila čistou energií přibližně 75 000 domácností.

„Udržitelný rozvoj prostřednictvím realizace projektů obnovitelné energie nejen v Litvě, ale i v zahraničí, je nejvyšší prioritou skupiny Ignitis ve své strategii 2030. Prostřednictvím těchto projektů cílíme na zvýšení naši konkurenceschopnost a chceme významně přispět k urychlené dekarbonizaci energetického sektoru,“ řekl Dominykas Tučkus, z Ignitis Group.

EIB se zaměřuje na obnovitelné zdroje

Evropská investiční banka v loňském roce podpořila projekty v hodně zhruba 4 miliard EUR (okolo 107 miliard Kč). Téměř čtvrtinu ze zmíněné částky přitom tvořily právě onshore větrné elektrárny. Nová politika půjček v oblasti energetiky byla schválena správní radou EIB v listopadu 2019.

 „Vřele vítám, že financování EIB v rámci investičního plánu usnadní výstavbu nového větrného parku v Polsku. Díky podpoře EU bude z čisté energie těžit asi 75 000 polských domácností. S každou takovou investicí děláme další krok blíže k našemu cíli, kterým je do roku 2050 učinit Evropskou unii klimaticky neutrální,“ uvedl Paolo Gentiloni, evropský komisař pro hospodářství.