Domů
Životní prostředí
Evropská investiční banka dá na projekty čisté energetiky miliardu EUR
Evropská investiční banka
Evropská investiční banka

Evropská investiční banka dá na projekty čisté energetiky miliardu EUR

Evropská investiční banka schválila financování projektů čisté energetiky, udržitelné dopravy a dalších oblastí ve výši 4,9 miliardy EUR. Z tohoto balíčku půjde 1 miliarda EUR například na fotovoltaické elektrárny ve Španělsku či další obnovitelné zdroje v Rakousku a Itálii. Další téměř 1 miiarda EUR banka půjčí na projekty udržitelné dopravy v Dánsku, Německu, Itálii a Polsku.

Rada Evropské investiční banky (EIB) se minulý týden na zasedání v Lucembursku dohodla na podpoře financování ve výši 4,9 miliardy EUR (zhruba 120 miliard Kč). EIB schválila nové investice nejen v Evropě ale i v ostatních částech světa s cílem rozvíjet čistou energetiku, udržitelnou dopravu a další.

1 miliarda EUR (25 miliard Kč) půjde na investice do čisté energetiky v celé Evropě a také střední Asii. Podpora se týká 18 nových fotovoltaických projektů ve středním Španělsku a projektů obnovitelných zdrojů energie v Rakousku a Itálii. Dále pak banka podpoří novou infrastrukturu v Nizozemsku potřebnou k přenosu elektřiny vyrobené větrnými elektrárnami v Severním moři.

EIB rovněž podpoří nový investiční program, jehož cílem je snížit spotřebu energie v systémech dálkového vytápění v Uzbekistánu.

„Nové úvěry podpoří opatření v oblasti klimatu se společnostmi v Bulharsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku. Dále zlepší přístup k financím pro energetické, turistické a vzdělávací společnosti v Srbsku, pomohou expanzi zemědělským firmám v Rumunsku a podpoří investice oběhového hospodářství ve Španělsku,“ uvedla EIB ve svém prohlášení.

Nové investice ve výši 983 milionů EUR půjdou také na projekty udržitelné dopravy. Ty zahrnují modernizaci městských a regionálních železničních spojení v Dánsku, Německu, Itálii a Polsku. Dále pak podpoří projekty rozšíření kapacity námořní a železniční nákladní dopravy na trasách napříč Evropou.

Poprvé bez Spojeného království

Zasedání EIB bylo prvním bez zástupců Spojeného království poté, co země k 31. lednu opustila Evropskou unii. Den před zasedáním rady EIB se konala diskuze se zástupci 116 zúčastněných stran o opatřeních v oblasti změny klimatu, dopadu rozvoje, transparentnosti a boji proti korupci.

Zdroj úvodní fotografie: EIB

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
10. únor 2020, 17:35

Copak ty OZE nebudou nikdy konkurenceschopné bez dotací? FV panely máme z Číny za hubičku, dokonce jsme už odstranili i "antidumpingové clo" a pořád to nefunguje?

Milan Vaněček
10. únor 2020, 17:53

Jste opravdu tak neinformovaný, že nevíte co je to bankovní úvěr? To není dotace, jsou to peníze vypůjčené investory z banky na projekty, kterým banka věří.

Fotovoltaika již ve Španělsku a Portugalsku funguje bez dotací (velké projekty),

jádro ne.

A pozvolna se to v EU rozšiřuje i do Německa a do 5 let to bude i u nás.

A vítr opět demonstroval svoji sílu, stačí když pořádně zafouká a německé VtE vyrábějí mnohem více než všechny jejich elektrárny jaderné. Jo, slunce, vítr a voda - to jsou obrovské zdroje energie, vůči ním jsou jaderné reaktory jen moc komplikované a nebezpečné hračky ....

Richard Vacek
10. únor 2020, 18:49

Pardon, po opětovném přečtení článku vidím, že jsou v něm volně zaměňovány termíny úvěr a investice.

Kamil Kubů
11. únor 2020, 10:18

Pane Vaněčku, přijde vám užitek získaný velkým objemem výroby elektrické energie z větru větší než škody způsobené silným větrem a srážkami napříč polovinou kontinentu?

Demos Kratos
2. březen 2020, 13:20

Ať si celá rada EIB strčí své investice do zadele. Zas jen okupovat státy zainteresované závazkami emisních dohod, lobismem krachujících automobilek atd. Všechno nakonec zaplatí jen ti co jsou něčím světu prospěšní. A páni nefachčenkové viz. i slavný Musk, co vymyslel??? Kolik mozolů má na rukou od práce???

Zaveďte emisní limity pro jednotlivce a teprve potom se budete koukat, které to chrochro tu nejvíc hyzdí svět. A sorry jako, dělat otrocké základny někde na Marsu? to může jenom imbecil. To že je tady systém, který takovým dovolí zdevastovat Zem? Za to si můžeme sami a evidentně už není cesty zpět, děkujeme EU. A koronavirus. Budeme čipovat dámy a pánové.

Demos Kratos, alias - on nás bez nás

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se