Polsko navrhne nová pravidla pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí ještě letos

DomůVětrné elektrárnyPolsko navrhne nová pravidla pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí ještě letos

Polsko plánuje aktualizaci zákona zavádějícího pravidla pro stavbu větrných elektráren od obydlí a chráněných oblastí. Větrné turbíny nyní musí být umístěny minimálně v 10krát větší vzdálenosti, než činí jejich nejvyšší bod. Toto pravidlo zavedené v červnu roku 2016 téměř zastavilo instalace větrných elektráren na pevnině. První návrh nového znění zákona by měl být připraven do poloviny roku, platit by pak mohl od 1. ledna 2021.

Polská ministryně rozvoje minulý tyden oznámila, že pracuje na přípravě novely zákona stanovujícího pravidla pro výstavbu větrných elektráren. Ty musí od července 2016 stát v minimální vzdálenosti tzv. 10H od obydlí a chráněných oblastí. Pravidlo 10H určuje vzdálenost jako desetinásobek nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny. V praxi tak nelze postavit elektrárnu ve vzdálenosti 1,5 – 2 kilometry od obydlí. Nový návrh zákona by měl vzniknout do poloviny roku, v účinnost by pak mohl vejít od 1. ledna 2021.

„Zkoumáme nejlepší možné přístupy, které jsou v zemích EU závazné. Ministerstvo chce zákon liberalizovat, ovšem s velmi silným ohledem na hlas místních komunit v rozhodovacím procesu,“ uvedla ministryně Jadwiga Emilewiczová.

Instalovaný výkon větrných elektráren v Polsku mezi lety 2005 a 2016 vzrostl z 83 MW na 5 807 MW. Od zavedení pravidla do současnosti pak bylo instalováno pouhých 74 MW.

„Toto pravidlo nejenže zablokovalo rozvoj větrné energetiky, ale také ztížilo provádění územního plánování obydlených oblastí,“ uvedlo polské Sdružení pro větrnou energii.

Polská vláda po loňských volbách zaujala pozitivnější přístup k obnovitelným zdrojům energie. Odpovědnost za energetickou politiku země se pak ze zrušeného Ministerstva energetiky posunulo k nově vytvořenému Ministerstvu pro klimatické změny.

Odpor proti stavbám větrných turbín v blízkosti obydlí řeší také sousední Německo. Pravidlo 10H pro výstavbu větrných elektráren platí například v Bavorsku od konce roku 2014, kde se obdobně výstavba nových elektráren zastavila. Německá vláda loni na podzim představila nové pravidlo v podobě omezení vzdálenosti výstavby nových větrných turbín a repoweringu na minimálně 1 kilometr, což podle zástupců větrného průmyslu může ohrozit naplnění klimatických cílů.