Vattenfall navzdory Brexitu investuje přes 300 mil. eur do větrného parku u pobřeží Skotska

DomůElektřinaVattenfall navzdory Brexitu investuje přes 300 mil. eur do větrného parku u pobřeží Skotska

Švédská společnost Vattenfall hodlá investovat přes 3 miliardy švédských korun (8,5 miliardy korun) do rozvoje větrné elektrárny a výzkumného centra u pobřeží skotského zálivu. Kromě výroby elektrické energie bude centrum rovněž sloužit k vývoji a testování nových offshore technologií.

Projekt European offshore wind development centre (EOWDC) se bude sestávat z celkem 11 větrných turbín o celkovém výkonu 92,4 MW. Skotská vláda projekt schválila již v roce 2013, avšak kvůli právním rozepřím začne elektrárna dodávat elektrickou energii nejdříve na jaře roku 2018.

„Naším cílem je zdvojnásobit náš instalovány výkon ve větrných zdrojích ze 2 na 4 GW do roku 2020. Rovněž se zaměřujeme na snižování nákladů naší offshore větrné energie. Naše investice do EOWDC u zálivu Aberdeen je důležitou součástí tohoto procesu.“
Magnus Hall, výkonný ředitel a prezident společnosti Vattenfall

Zahájení výstavby pevninských součástí projektu se očekává již v průběhu letošního roku, offshore turbíny mají být instalovány v roce následujícím.

Rozhodnutí Vattenfallu pokračovat ve skotském projektu přišlo jen několik týdnů po britském referendu o vystoupení z EU, jehož výsledky mohou být pro velké zahraniční investory nepříznivé. O vlivu Brexitu na britskou energetiku jsme informovali dříve.

„Tento projekt podtrhuje náš dlouhodobý cíl zvyšování výrobní kapacity z větru ve Velké Británii. Britská vláda chce, aby se energie z větru významně podílela na klimaticky neutrální výrobě elektrické energie,“ dodává Magnus Hall.

Autor úvodní fotografie: Lavender Blue