Domů
Větrné elektrárny
Vineyard Wind 1: V USA začala instalace nového offshore větrného parku
Plovoucí offshore větrný park Hywind Tampen
Zdroj: Ole Jørgen Bratland / Equinor

Vineyard Wind 1: V USA začala instalace nového offshore větrného parku

V USA začala instalace první obrovské turbíny v rámci projektu Vineyard Wind 1. Projekt zamýšlí vybudování větrného parku v oblasti východního pobřeží, konkrétně u státu Massachusetts. Větrný offshore park by se měl skládat z celkem 62 turbín, které budou generovat až 800 megawattů. USA tak pokračuje ve snaze rozvinout sektor větrné energie na moři, ve kterém oproti Evropě značně zaostává.

Projekt označovaný přívlastkem „first commercial-scale“ v tomto odvětví si dává za cíl dostatečně zásobovat více než 400 000 domácností v celém státu Massachusetts. Výrobu takového množství energie zaručí obrovské turbíny Haliade-X od společnosti GE Vernova, které, pro představu, dosahují výšky až 260 metrů s lopatkami o délce 107 metrů. První turbína tohoto typu byla instalována v nizozemském Rotterdamu.

Turbíny Haliade-X se vyznačují instalovaným výkonem 13 MW a větší konstrukcí, tudíž nižším počtem potřebných instalací pro dosažení stejného výkonu. Dále disponují vyšším kapacitním faktorem, neboli koeficientem využití instalovaného výkonu, oproti průmyslovému standardu. Kapacitním faktorem je myšleno porovnání skutečně vyrobeného množství energie s maximálním množstvím, které by mohlo být vyrobeno při jmenovitém výkonu v určitém časovém období. V případě těchto turbín je výrobcem udáván roční faktor 61%.

Vineyard Wind 1 představuje investici 4 miliard dolarů do obnovitelné energie, přičemž celý projekt zastřešuje společnost Avangrid. Zdroje uvádějí, že vytvoří až 3600 nových pracovních míst a v rámci čisté energie dokáže eliminovat přes 1,5 milionu tun emisí oxidu uhličitého ročně. Větrný park se nachází přibližně 55 kilometrů od pevniny, u ostrova Martha's Vineyard, od kterého je odvozený jeho název.

Proti výstavbě parku se ohradili místní rybáři

Co se týče enviromentálního hlediska, tak je zapotřebí v kontrastu s emisemi zmínit soudní řízení, kterým projekt prošel. Vodní stavbu takového rozsahu totiž napadly komerční rybářské skupiny, které tvrdily, že projekt zásadně naruší přirozené prostředí severoatlantických pravých velryb. Dalším důvodem bylo odříznutí rybářů od cenných rybolovných oblastí.

To však nebylo prokázáno, investorům bylo tedy umožněno v realizaci pokračovat, nicméně za určitých podmínek. Společnost uzavřela dohodu, kde se zavazuje k přísným standardům stavby, k omezení výkonu v určitých ročních obdobích a také komplexnímu monitoringu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Michal K.
26. říjen 2023, 09:58

ako mam rozumiet vete:

"V případě těchto turbín je výrobcem udáván roční faktor 61%."

?

Znamena to, ze by to dosiahlo 61% ak by stale fukalo ?

-

Dufam, ze moj prispevok je politicky korektny a prejde cez automat

Tomáš Foldyna
26. říjen 2023, 12:29

Ne, měla by to být průměrná výroba za rok, i kdzž fouká, nebo nefouká. Jestli je 61% reálných se ukáže až v provozu no a taky záleží na tom, jak větrný rok bude.

Emil
26. říjen 2023, 12:45

Je potřeba doplnit podstatnou věc, a sice že 61 % (resp. výrobce udává 63 %) je průměrný kapacitní faktor pro průměrnou rychlost větru 10 m/s ve výšce 100 m. Skutečný kapacitní faktor závisí na větrných podmínkách konkrétní lokality.

Michal K.
27. říjen 2023, 09:26

takze ak niekde fuka 25% casu do roka, to znamena ze vysledok bude cca 25% x 61%, t.z. 15% ???

- dufam, ze moj prispevok je politicky korektny a prejde cez automat

Emil
27. říjen 2023, 09:38

Spíš je to vztažené k průměrné rychlosti větru a ta závislost nebude úplně přesně lineární.

Tomáš Foldyna
26. říjen 2023, 12:26

"dostatečně zásobovat více než 400 000 domácností v celém státu Massachusetts" - Tyto "výpočty" jsou legrační. Asi by nikdo nechtěl vyzkoušet napřímo bez dalších zdrojů nebo alespoň hodně velké akumulace připojit 400 tisíc domácností jen na tento větrný park ...

Jan Veselý
26. říjen 2023, 16:16

To zase neberte tak vážně. To jsou prostě standardní PR kecy, protože se předpokládá, že lidi by nepochopili, kdyby se tam normálně napsalo 4.3 TWh/rok.

Hlubší smysl to nemá.

Jiří Švarc
26. říjen 2023, 18:18

Co znamená vytvoří 3600 pracovních míst? Jako že je potřeba celkem 3600 pracovníků k provozu tohoto větrného parku? To by ovšem znamenalo přes 2 Kč za každou kWh jen v nákladech na lidi.

Vycházím ze informací na webu Statista - průměrný roční plat zaměstnance v Massachusetts v roce 2022 byl 90 tisíc dolarů plus nemzdové náklady (kancelář apod.) jsem odhadl na 10 tisíc, tedy 3600 * 100 tisíc = 360 mil. dolarů roční náklady za řekněme 3,6 Twh (ať se to dobře počítá a koeficient 52 % mi přijde realističtější než 61), je 10 centů / kWh.

Milan Vaněček
26. říjen 2023, 19:15

Pane Švarci, asi to znamená něco podobného jako že Dukovany 2 vytvoří desetitisíce nových pracovních míst (ale pak v nové elektráně bude potřeba třeba pro provoz i méně než 1000 nových pracovníků, že ano). Takže klidně ty Vaše "výpočty" na kWh vydělte třeba dvaceti.....

feliz navidad
27. říjen 2023, 13:46

On někdo tvrdil, že NJZ EDU vytvoří desetitisíce nových pracovních míst?

Milan Vaněček
27. říjen 2023, 14:26

Naši novináři, viz iDnes, Oenergetice, .... (to samé tvrdí i angličtí novináři a domnívám se že ani ti američtí co se týče větru nezůstávají pozadu....)

feliz navidad
27. říjen 2023, 18:50

Můžete dát odkaz na konkrétní článek, kde jsou ty desetitisíce pracovních míst? A odkaz na článek anglických novinářů?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se