Domů
Větrné elektrárny
WoodMac: Rostoucí náklady ohrožují investice do větrné energetiky
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

WoodMac: Rostoucí náklady ohrožují investice do větrné energetiky

Sektor větrné energetiky, především offshore, v posledních měsících a letech čelí růstu nákladů na výstavbu nových zdrojů. Podle analytika společnosti Wood MacKenzie (WoodMac) je tato situace patrná zejména v regionech, kterým v oblasti offshore větrné energetiky chybí zkušenosti. Loni dokonce někteří velcí developeři pozastavili své projekty offshore větrných parků, které se kvůli růstu nákladům již nevyplácely.

Růst nákladů na výstavbu offshore větrných parků v poslední době citelně komplikuje plány developerům. Podle Finlaye Clarka, seniorní analytika pro obnovitelné zdroje u společnosti WoodMac, je zpomalení investic patrné zejména na rozvíjejících se trzích. Jedním z nich je například i Španělsko, které podle něj plánovalo využívat plovoucí offshore parky, jelikož tamní hluboké vody nejsou často vhodné pro konvenčně kotvené turbíny.

Příkladem nedávných komplikací může být pozastavení offshore projektů společnosti Orsted u pobřeží USA. Podobně loni pozastavila jeden projekt u pobřeží Spojeného království společnost Vattenfall. V obou případech byly na vině prudce rostoucí náklady. Ty sektor větrné energetiky obecně v posledních letech sužují, na čemž se podílí i vyšší poptávka. Podle Clarka tak při vyjednávání již nemají hlavní slovo developeři projektů, nýbrž dodavatelé technologií.

Větrné zdroje jsou stále konkurenceschopné

Podle Clarka je však i nadále větrná energetika konkurenceschopná. Investorům doporučuje včasné investice, které jim pomohou dotáhnout jejich projekty do konce. Jako příklad uvedl společnost RWE a její dlouhodobé investice za účelem snížení nákladů na realizaci větrných parků.

"Měli takové obavy, že jejich větrné projekty budou mít zpoždění nebo možná nebudou realizovány, že si pronajali plavidla na devět let," sdělil serveru Montel Clark.

Vlády se podle Clarka mezitím snaží bojovat s rostoucími náklady pomocí navyšování cen, se kterými mohou developeři soutěžit v aukcích. Zkušenosti z nedávné doby totiž ukazují opadající zájem investorů, za kterým stojí vyšší rizika a rostoucí náklady na větrné parky.

Investice do větrné energetiky se v EU loni podle serveru Montel s odvoláním na data asociace WindEurope vyšplhaly na 48 miliard eur, přičemž zhruba dvě třetiny z této sumy směřovaly do offshore větrných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se