Domů
Větrné elektrárny
Změna zákona v Polsku může přinést prudký rozvoj pevninských větrných elektráren
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Změna zákona v Polsku může přinést prudký rozvoj pevninských větrných elektráren

Zvažovaná změna zákona, který od roku 2016 brzdí rozvoj větrných elektráren na pevnině v Polsku, by mohla přinést zdvojnásobení stávajícího instalovaného výkonu těchto zdrojů do roku 2030. Podle zahraničního serveru Montel to uvedl analytik z environmentálního think-tanku Ember Pawel Czyzak.

O uvolnění pravidla stanovujícího minimální vzdálenost větrných elektráren od lidských obydlí, které bylo zavedeno v roce 2016 a téměř zastavilo rozvoj těchto zdrojů elektřiny, se v Polsku mluví již delší dobu. Začátkem roku 2020 například tehdejší ministryně pro podnikání a technologie Jadwiga Emilewiczová oznámila, že pracuje na novele zákona, která měla být účinná od 1. ledna 2021. To se však nakonec nepodařilo.

Podle informací zveřejněných zahraničním serverem Montel to nyní vypadá, že Polsko přece jen stávající pravidlo, pro které se vžil název 10H a které stanovuje, že minimální vzdálenost větrné elektrárny od obydlí je stanovena na desetinásobek nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny, přece jen uvolní. Má se tak stát po tlaku Evropské unie, která si toto stanovila jako jednu z podmínek pro poskytnutí 45 miliard eur z evropských fondů cílících na nastartování ekonomiky po Covidu.

"Návrh zákona dává lokálním komunitám možnost rozhodnout o rozvoji větrných elektráren až do vzdálenosti 0,5 km od obydlí, což by uvolnilo potenciál pro onshore větrné elektrárny ve výši kolem 30 GW," uvedla větrná asociace PWEA.

PWEA dále uvedla, že zavedené pravidlo 10H v podstatě blokuje další rozvoj pevninských větrných elektráren v Polsku, jelikož pravidlem omezený potenciál byl téměř vyčerpán. Toto tvrzení potvrzují klesající objemy projektů, které si v aukcích zajišťují provozní podporu. V poslední prosincové aukci to bylo 245 MW, rok předtím 460 MW a v prosinci 2020 potom 960 MW.

Jak nicméně uvedl Pawel Czyzak z think-tanku Ember, uvolnění pravidla 10H by mohlo větrný sektor v Polsku opět nastartovat a do roku 2030 vést k nárůstu instalovaného výkonu větrných elektráren na pevnině na dvojnásobek stávající hodnoty, tedy na 18 GW.

"I v nejhorším scénáři by země, která je dnes z 80 % při výrobě elektřiny závislá na uhlí, mohla instalovat 6 GW nového výkonu do roku 2030, pokud bude upravena příslušná legislativa," dodal Czyzak.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Ivan Švančara
3. únor 2023, 10:17

´Odbornik´ zo think tanku nejak pozabudol na skutocnost, ze pokles bol sposobeny najma tym, ze v roku 2020 bola oficialne ukoncena etapa bezbreheho rozhadzovania penazi. On to zvalil na nejake 10H pravidlo, ja som progresivnejsi, ja nas uspech zvalujem na ruskeho agresora.

Vladimír Šťastný
3. únor 2023, 10:25

Já naopak uzákonění pravidla 10H v roce 2016 vidím jako správný krok, od kterého by Poláci neměli ustupovat. 0,5km odstupu od obydlí je zoufale málo a ve chvíli, kdy si to lidé uvědomí, je pozdě. Bydlí v místě, kde pro kravál z větráku nelze spokojeně žít a vlastní nemovitost, kterou buď nejde prodat, nebo jen za zlomkovou cenu.

Ale jestli jsem článek správně pochopil, tak je to na jejich rozhodnutí, takže každý svého štěstí strůjcem.

Karásek
3. únor 2023, 15:34

Šťastný a co takhle ten kravál z větráku prokázat?

Vladimír Šťastný
4. únor 2023, 18:10

Už jsem to tady psal víckrát, tak ještě jednou, speciálně pro Karáska. Bydlím poblíž farmy Kryštofovy Hamry, poslouchám to už 15 let. Tobě nepotřebuju nic dokazovat, stejně by jsi to neuznal.

Teď už se mohou stavět větráky bez ohledu na to, co je v Územních plánech obcí, tak si nech nějaký zapíchnout za barákem a užívej si to ticho. A kdyby se ti náhodou přejedlo a chtěl si někam pryč, tak se nediv, že tvůj barák nikdo nechce koupit.

Karásek
5. únor 2023, 19:40

Minule Šťastný psal, že ho ruší větrné elektrárny z lokality Kryštofovy Hamry. Psal, že má nemovitost v obci Volyně nedaleko Kryštofových Hamrů. Po hledání v katastru nemovitostí jsem zjistil, že žádný Šťastný v té obci nemovitost nevlastní. Tolik fakta. Zbytek si domyslete sami.

richie
3. únor 2023, 12:20

znova dalsia demagogia (miestami az vyslovene klamstva), kde sa miesaju pojmy a dojmy, z korelacie sa stava kauzalita a podobne a vyvodzuju sa chybne a hlavne klamlive zavery, ktore maju byt "akoze" argumentom - exemplarny priklad greenwashing-u ..

"..PWEA dále uvedla, že zavedené pravidlo 10H v podstatě blokuje další rozvoj pevninských větrných elektráren v Polsku, jelikož pravidlem omezený potenciál byl téměř vyčerpán. Toto tvrzení potvrzují klesající objemy projektů, které si v aukcích zajišťují provozní podporu. V poslední prosincové aukci to bylo 245 MW, rok předtím 460 MW a v prosinci 2020 potom 960 MW..."

v nemecku podobne pravidlo nemaju (mimo Bavorska) a uz dva roky maju problem s objemom projektov v aukciach... teda problem bude niekde inde, nie v pravidle 10H

..Podle informací ..to nyní vypadá, že Polsko přece jen stávající pravidlo, pro které se vžil název 10H .. přece jen uvolní. Má se tak stát po tlaku Evropské unie, která si toto stanovila jako jednu z podmínek pro poskytnutí 45 miliard eur z evropských fondů cílících na nastartování ekonomiky po Covidu...

klamstvo, nikde v podmienkach pre poskytnutie nie je nic take spomenute, maju tam podmienky z pohladu "zelenej ekonomiky" (Key measures for the green transition), kde su dane nejake ramce na zvysenie podielu obnovitelnych zdrojov a podobne, ale nic o tom ze musia zrusit pravidlo 10H .. na rozvoj VTE maju predsa pobrezie ..

Vladimír Šťastný
4. únor 2023, 18:14

V Německu mají jiný problém, a sice lidové hnutí Gegewind, které zahrnuje cca 500 spolků, které jsou proti tomu, aby jim stroje VTE lezly až do vesnic.

Karásek
3. únor 2023, 15:30

Už i Poláci pochopili, že větrné elektrárny nedělají žádný velký hluk a ani nezabíjejí ptáky jak tvrdí někteří lháři a dezinformátoři.

Emil
3. únor 2023, 15:49

To co údajně pochopili jste vydedukoval z čeho, Karásku? Z toho co říká analytik "environmentálního think-tanku"? Nebo z toho o čem se údajně "v Polsku mluví již delší dobu"? Nic konkrétnějšího totiž v článku není.

Dezinformátor jste jedině vy sám, že větrné elektrárny zabíjejí ptáky je známý fakt, který přiznávají i jejich příznivci, jen se to snaží omlouvat tím, že je zabíjí i něco jiného než větrné elektrárny. A hluk samozřejmě dělají také.

Karásek
3. únor 2023, 16:03

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak konec Emile té demagogie, lhaní a dezinformování. Buď svoje tvrzení prokažte z věrohodného zdroje, nebo mlčte.
.

Karásek
5. únor 2023, 13:25

Z jakého důvodu byl odebrán můj příspěvek, ve kterém jen žádám o prokázání nějakého tvrzení?

Karásek
5. únor 2023, 13:24

Prokažte Emile svoje tvrzeni o zabíjení ptáků, nebo nic takového nepište.

Emil
5. únor 2023, 13:45

Prokažte hlavně vy svoje tvrzení "že větrné elektrárny nedělají žádný velký hluk a ani nezabíjejí ptáky", Karásku. Jako obvykle tu chrlíte své nikdy ničím nepodložené dojmy a po ostatních chcete důkazy. Tak tady jeden máte, názorné video zabití ptáka větrnou turbínou: twitter. com/CanadaRecord/status/1459548516070612996

Stačí to, vy "dezinformátore"?

Karásek
5. únor 2023, 19:31

Emile, větrné farmy jsem navštívil spoustakrát, hluk byl malý, žádný mrtvý pták tam nebyl. Obvyklé ale je, že ten, kdo chce tvrdit, že se něco stalo to prokáže, ne naopak. To je jako kdyby pracovník banky tvrdil, že jemu svěřené peníze samy od sebe uletěly a chtěl po vedení, aby mu prokázalo, že to tak nebylo. Buď svoje tvrzení prokažte, nebo nic nepište.

Emil
5. únor 2023, 19:35

Karásku, psal jsem prokažte svoje tvrzení, ne pište tu svoje pohádky. I kdyby to byla pravda, co tu tvrdíte, jako že to nemáme jak zjistit, nijak to neprokazuje vaše tvrzení "větrné elektrárny nedělají žádný velký hluk a ani nezabíjejí ptáky". Takže "buď svoje tvrzení prokažte, nebo nic nepište."

Vladimír Šťastný
4. únor 2023, 18:21

Poláci to chápou dávno velmi dobře. To jen teď se někdo probral a chce se na ještě relativně nezaplněném prostoru napakovat, když v západní Evropě už větrná pšenka tolik nekvete.

Milan Vaněček
5. únor 2023, 14:14

Pane Šťastný, Evropa není kulturně homogenní. Jsou země, kde větrné mlýny patřily a VtE patří ke každodennímu životu. Třeba Nizozemí, nebo Flandry v Belgii. Lidé zde vědí, že je potřebují.

Větrníky se taky neustále mění, nejmodernější jsou bez převodovky, takže hlavní zdroj hluku zmizel.

A za třetí: když to opravdu fouká, tak zcela dominuje hluk větru, že ano.

Když máte za domem starou VtE, možná že by pomohl repowering - vybudování nové, moderní, účinnější, bez převodovky. Zkrátka Vašeho problému se můžete zbavit. Když ale budete mít za barákem JE či úložiště jaderného odpadu, problému se NIKDY nezbavíte.

Karásek
5. únor 2023, 19:47

Emile tak To je fantazie. Pokud někdo nemůže svoje tvrzení o hluku z větrných elektráren chlapsky doložit, tak by to fakt psát neměl. Víc se nemáme o čem bavit.

Emil
5. únor 2023, 20:05

Karásku, já jsem svoje tvrzení o zabíjení ptáků prokázal a vyvrátil jsem vaše tvrzení, které jste neprokázal vůbec ničím. S prokazováním jste na řadě vy, vy jste začal s tvrzeními, které jste nijak nedokázal. Že jste údajně byl u větrné elektrárny a nic jste neslyšel nedokazuje vůbec nic.

Karásek
5. únor 2023, 21:58

Emile, jak jste prokázal svoje tvrzení o zabíjení ptáků? Nevzpomínám si.

Karásek
5. únor 2023, 21:59

Emile, tím prokázáním mám na mysli solidní zdroje.

Emil
5. únor 2023, 22:46

Jestli se snažíte předstírat, že jste to video neviděl, klidně vám ho zopakuji. Tady jeden takový příklad zabití ptáka větrníkem máte jako na dlani. Co byste chtěl ještě víc?

twitter. com/CanadaRecord/status/1459548516070612996

Galipoli
6. únor 2023, 10:54

Je tohle solidní zdroj? https://birdfact.com/articles/do-wind-turbines-kill-birds

A když do hledání ptačích kadaverů zapojili psy, tak počet vzrostl 2x.

Karásek
6. únor 2023, 13:56

Emile, ne prosím fejková videa ze sociálních sítí.

Emil
6. únor 2023, 14:06

Nic "fejkového" na tom videu není, Karásku. Můžete před tím strkat hlavu do písku jak chcete, těch důkazů jsou mraky, včetně těch potvrzených nezávislými soudy:

npr. org/2022/04/06/1091250692/esi-energy-bald-eagles

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se