Domů
Větrné elektrárny
Zpomalování rozvoje větrných elektráren na pevnině má pokračovat i letos
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Zpomalování rozvoje větrných elektráren na pevnině má pokračovat i letos

Rok 2022 bude dalším rokem, kdy dojde k meziročnímu poklesu nově instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách. Dařit by se naopak mělo instalacím na moři, a to jak těm klasickým, tak nastupujícím plovoucím větrným elektrárnám. To jsou jedny z předpovědí pro větrnou energetiku v roce 2022, které zveřejnil zahraniční server BloombergNEF.

Podle výzkumníků z BNEF by mělo i navzdory boomu nových instalací onshore větrných elektráren v Evropě dojít k dalšímu meziročnímu poklesu globálního nově instalovaného výkonu v onshore větrných elektrárnách. Ten by měl v letošním roce činit 76 GW, což je o 3 GW méně než loni a o 15 GW méně ve srovnání s rekordním rokem 2020.

Z uvedených 76 GW připadá zhruba 19 GW na Evropu, kde je u sedmi zemí (Německo, Švédsko, Finsko, Polsko, Španělsko, Francie a Itálie) očekáváno překročení hranice 1 GW nového výkonu.

Příznivý výhled pro zdroje umístěné na moři

U offshore větrných elektráren očekávají výzkumníci z BNEF podruhé za sebou překročení 10GW hranice pro nově přidaný instalovaný výkon.

"Boom offshore větrných elektráren v Číně významně přispěl k dosažení rekordní hodnoty v roce 2021, jelikož si tamní developeři snažili zajistit vládní dotace pro své zdroje před jejich ukončením na konci roku. Čína je nyní největším světovým trhem s offshore větrnými elektrárnami z pohledu celkového instalovaného výkonu, když loni předehnala Spojené království," uvedl BNEF.

Optimistický vývoj předpovídá BNEF také pro plovoucí větrné elektrárny, kdy by mělo dojít k významnému růstu investic jak do vývoje těchto zařízení, tak do dodavatelského řetězce.

BNEF dále připomněl, že díky skotské aukci na rozvoj offshore větrných elektráren by mohlo dojít k výstavbě až 15 GW plovoucích větrných elektráren. To je více, než stávající celkový instalovaný výkon offshore větrných elektráren ve Spojeném království.

BNEF očekává, že globální instalovaný výkon plovoucích větrných elektráren by mohl do roku 2030 dosáhnout 5,3 GW a do roku 2035 následně 21 GW.

Významná role ropných společností

Velké ropné a plynárenské společnosti čelí v posledních letech sílícímu tlaku na dekarbonizaci a stanovují si proto cíle pro rozvoj obnovitelných zdrojů. S ohledem na zkušenosti s rozvojem projektů na moři cílí tyto společnosti hojně právě na offshore větrné elektrárny.

"Spoustu ropných a plynárenských společností již oznámilo záměr účastnit se nadcházejících aukcí [na výstavbu offshore větrných elektráren], jejichž celkový objem by měl letos přesáhnout 20 GW," uvedl BNEF.

Záporné dotace i přes zvýšené ceny turbín

BNEF dále očekává, že v letošním roce uvidíme další aukci na výstavbu offshore větrných elektráren, kde developeři budou ochotni zaplatit za možnost výstavby a provozu daného zdroje. Prvním takovým výsledkem skončila loňská aukce na výstavbu a provoz offshore větrného parku Thor v Dánsku, kterou vyhrála německá RWE.

Uvedený trend by neměl narušit ani předpoklad pokračujících zvýšených cen větrných turbín, kdy meziroční nárůst cen v loňském roce způsobený zejména dopady pandemie COVID-19 byl druhým nejvyšším za posledních 10 let.

"Rostoucí náklady na komodity a přepravu narušují roky trvající snižování nákladů díky technologickému pokroku. Vysoké přepravní náklady budou i nadále dodavatele větrných turbín nutit ke zvýšení nebo alespoň udržení stávajících cen," dodal BNEF.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
maly jarda
11. únor 2022, 19:33

mne by zajímalo kdo podporuje onshore větrníky ? nejspíš jen totální fanatici .. a to z prostého důvodu.. buď v Evropě fouká a pak jsou onshore větrníky ne-konkurenceschopné protože prostě na moři fouká více a lépe( a v síti je proto přebytek el.energie), anebo nefouká a pak jsou na nic

..jediný užitek onshore větrníků je lokální instalace velmi levných větrníků s výkonem 1-5 kw ,konstrukcí "starý alternátor z auta aneb co dům dá" a pořizovací cenou "víceméně nic" a výkonem "když fouká tak fouká"

Vojvodik Petr
12. únor 2022, 22:12

Pouze ostrovní provoz. A pak dotace. To je ten hlavní důvod.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se