Domů
Vodík
Evropský parlament: EU by si měla stanovit 10% cíl pro vodík
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

Evropský parlament: EU by si měla stanovit 10% cíl pro vodík

Vodík
6 komentářů
23. březen 2022, 10:55
Zuzana Vrbová

Evropský parlament, který v současnosti zpracovává své stanovisko k návrhu nové evropské směrnice o obnovitelných zdrojích, pravděpodobně navrhne závazný cíl pro takzvaný nízkouhlíkový vodík. To by mělo pomoci při nastartování evropského vodíkového trhu. 

Evropská komise usiluje o výrazné navýšení výroby čistého vodíku v EU. Očekává, že do roku 2030 bude unie mít k dispozici alespoň 40 gigawattů nových elektrolyzérů a bude ročně vyrábět až 10 milionů tun vodíku z obnovitelných zdrojů - především z větrné a solární energie. O možném návrhu na stanovení cíle pro výrobu informoval server Euractiv.

Podle Markuse Piepera, německého zákonodárce za konzervativní Evropskou lidovou stranu, který řídí formulaci pozice Evropského parlamentu k přepracované směrnici EU o OZE, bude navýšení výroby na požadovanou úroveň trvat roky. Proto EU podle něj potřebuje stanovení závazného cíle.

"Pokud nebudou výrobní kapacity dostatečné v dohledné době, budeme odkázáni na šedý vodík, což bude znamenat, že nesplníme naše cíle v oblasti CO2," varoval s odkazem na vodík vyráběný ze zemního plynu, jehož výroba produkuje výrazné množství emisí. "Proto by měl být stanoven 10% cíl pro nízkouhlíkový vodík, který pomůže splnit naše závazky v oblasti snižování emisí CO2," řekl Pieper.

Nízkouhlíkový vodík, jehož výrobu EU podporuje, může pocházet ze dvou zdrojů. Buď je produkován z fosilního plynu se zachycováním a ukládáním uhlíku (CCS),  takzvaný modrý vodík, nebo z elektrolyzérů poháněných jadernou energií, tedy růžový vodík. Zelený vodík je poté vyráběn elektrolyzéry poháněnými čistě obnovitelnými zdroji elektřiny.

Zahrnutí fosilního plynu a jaderných zdrojů je však pro zelenou frakci v Evropském parlamentu nepřijatelné. Ti totiž tvrdí, že jaderná energie a plyn nemají s obnovitelnými zdroji energie nic společného. Povolení nízkouhlíkového vodíku (tedy nikoli pouze zeleného), by totiž znamenalo, že se vodík pocházející z jádra či zemního plynu mohl započítávat i do cíle pro průmysl a dopravu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Miloslav Černý
23. březen 2022, 11:40

Konečně si uvědomme, že humanitarní pomoc Ukrajině je sice důležitá, ale ještě účinnější je zároveň co nejrychlejší se zbavování se závislosti na dovozu paliv hlavně z Rusku. To co pošleme Ukrajincům, tak 10 krát více pošleme Rusku pro vojenské účely. Takže se nemůžeme divit, že jsme pro ně k smíchu. Jedině nejrychlejší cesta, je rozvoj všech dostupných OZ. Rozhodně je menší zlo strpět např. nějakou tu vrtuli navíc, než se stále traumatizovat nad nebezpečím válečného utrpení, jež prožíváme a které nemusí zkončit ani po ukončení současného konfliktu.

Vladimír Šťastný
23. březen 2022, 11:55

Jo, tak budeme vyrábět vodík, aniž bychom měli technologie na jeho využití. To je moudré, ani jsem od EU nic jiného nečekal.

miro novak
23. březen 2022, 12:54

Dobry napad EU opat zvitazi nad zdravym rozumom.

Jiří
23. březen 2022, 12:24

Jsem rád, že Evropa má tolik přebytečné energie na rozdávání, že výkon odpovídající pětinásobku průměrné české spotřeby můžeme s dvoutřetinovou neefektivitou zahodit. Já si totiž myslel, že teď řešíme přesně opačný problém, to se mi ulevilo že tomu tak není.

Jan Stehlik
23. březen 2022, 15:43

Jojo. Dnes psali na Seznamu, že nějaké vlaky v Německu stojí z důvodu nedostatku elektřiny.

Martin Prokš
23. březen 2022, 12:53

Dobrý den,

Také jsem rád že celá EU má díky OZE tolik levné elektřiny, že jí může mrhat na takové projekty jako H2 v energetické soustavě. Takže OZE na věčné časy a fosil+jádro rozmlátit kladivem. No až na takové detaily jako dnešní zastavení nákladních vlaků v Německu kvůli nedostatku elektřiny v trolejích. Ale to jsem škarohlíd a zpátečník, to je zajisté jen nějaká ruská sabotáž.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se