Domů
Vodík
Německo bude muset většinu zeleného vodíku dovážet. Podle ministra zhruba 70 %
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

Německo bude muset většinu zeleného vodíku dovážet. Podle ministra zhruba 70 %

Vodík
14 komentářů
20. květen 2023, 12:40
Jan Budín

Německý ministr hospodářství a vicepremiér Robert Habeck připustil, že Německo bude schopné budoucnu pokrýt zhruba pouze 30 % očekávané poptávky po takzvaném zeleném vodíku a zbylých 70 % bude muset dovážet ze zahraničí. Informaci přinesl zahraniční server Reuters.

Habeck svým prohlášením z minulého týdne potvrdil očekávání, že Německo nebude i přes plánovaný prudký rozvoj obnovitelných zdrojů energie schopné v budoucnu pokrýt velkou část své poptávky po zeleném vodíku. Ten se má přitom stát jedním ze stavebních kamenů dekarbonizace německého hospodářství, a to na jedné straně jako médium pro akumulaci přebytků výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a na straně druhé jako prostředek pro dekarbonizaci odvětví, u kterých není možné snadno přejít na využívání obnovitelných zdrojů.

Ještě začátkem března vyplývala z tehdejšího vládního návrhu aktualizované vodíkové strategie potřeba dovozu zeleného vodíku v rozmezí 50 až 70 % očekávané budoucí spotřeby. Aktuálně se ministerstvo hospodářství kloní spíše k vyšší hodnotě, což umocňuje potřebu nalézt spolehlivé partnery pro dovoz této suroviny.

"Potřebujeme partnery," uvedl Habeck s tím, že Německo v současné době připravuje řadu smluv a memorand o porozumění, které by měly vést k zajištění potřebného množství zeleného vodíku.

Podle Habecka je zároveň důležité, aby země našla velké množství spolehlivých partnerů a vyhla se tak závislosti na jednotlivých státech, což se ukázalo jako velmi nevýhodné v případě závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska.

Pomoci s dosažením tohoto cíle má zejména strategie dovozu zeleného vodíku, kterou by měla německá vláda vypracovat ještě v letošním roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ivan Švančara
20. květen 2023, 14:02

Habeck zrejme nespravne interpretuje cisla z produkcie nasej elity, Blahu, Karaska, Vanecka,…

Petr
20. květen 2023, 17:34

A jak to je s ropou?

Emil
20. květen 2023, 18:16

Ta se dá dovážet nesrovnatelně jednodušeji a levněji.

hellokitty
20. květen 2023, 21:29

az pokial si nejaky mustafa alebo ivan co sedia na vrtoch nepovedia, ze tato krajina sa nam nepaci, lebo kritizuje nasu politiku a rozhodnu sa ropu posielat nesrovnatelne sloziteji a draz

Emil
21. květen 2023, 18:10

To samé se může stát i se zeleným vodíkem.

hellokitty
23. květen 2023, 09:18

akurat ze momentalne je cesko zavisle na dovoze fosilnych paliv pricom aspon trochu toho zeleneho vodiku sa z letnych prebytkov da vyrobit lokalne, takze to nesposobi taku paniku na trhu a clovek po ceste v lesoch nestretne tolko samozvanych drevorubacov s vozikmi na drevo

Michal K.
22. květen 2023, 08:30

takze sankcie uvalila RF na nas a nie my na nu ?

hellokitty
23. květen 2023, 09:20

oni by chceli, ale strielat sa do vlastnej nohy boli, lebo RF nic nez prirodne zdroje nema, nemaju na export ziadne prevratne technologie ani produkty

Michal K.
24. květen 2023, 21:12

takze uznavate, ze sme dali sankcie my. co je v rozpore v tom co ste napisali o tom Ivanovi.

A co sa tyka toho vyvozu, napriklad vcelku dobre im ide vyvoz takej drobnosti ako su jadrove elektrarne

Richard Vacek
20. květen 2023, 17:49

Pokud to bude za lepší ceny než jsou pro ostatní energetické zdroje, tak se jedná o geniální řešení. Pokud to ale není cenově konkurenceschopné, tak se jedná o nesmysl, který nemá v tržní ekonomice místo.

Jiří Švarc
20. květen 2023, 18:18

Praní špinavého vodíku :-D

Ivan Novák
21. květen 2023, 10:35

Veřejná nálada se v EU začíná otáčet. V médiích se častěji objevují postoje, že současný zelený pochod je cestou k chudnutí a k další vážné ztrátě významu Evropy v globální ekonomice i politice, aniž by se kdokoli jiný ve světě vydal na podobnou trajektorii. Pro ČR je to příležitost udržet pomocí zrušení (nebo pozastavení na několik let, mezitím se stane zřejmé, že to musí být nafurt) systému povolenek naživu domácí uhelný komplex. Dříve, než rychle a nevratně chcípne.

JVr
22. květen 2023, 08:33

"objevují postoje, že současný zelený pochod je cestou k chudnutí".

Žijeme si tu v EU oproti zbytku světa (vyjma USA a Japonska) jako prasata v žitě. Proto asi některým naši občanům a politikům dává smysl se (myšleno jao zaměn nikoliv jako jednotlivec ;)) "uskromnit" a pokusit se tu valící se katastrofu ve formě globálního oteplování alespoň trochu oddálit nebo zastavit.

Jen soudruzi v USA, Číně a Rusku stále hledají, jak pokračovat ve vlastním prospěchářství.

Já to chápu, v zásadě krom několika vědců a Gréty co se snaží bít na poplach, nejsou vidět významné změny, a to že bychom za to mohli MY. Navíc změnit energetiku, dopravu a vytápění z používání fosilu na používání něčeho jiného v jedené nebo dvou desítkách let je tak bolestivé, že se do toho nikomu nechce.

Na druhou stranu očekávat, že se podaří zachovat vysokou životní úroveň obyvatel (nebo ji ještě zvyšovat) v takové situaci, je spíše zbožné přání než realita. Je zřejmé, že to (po)vede spíše k jejímu snižování.

Proto ostatně nelze najít v USA, Číně, Indii a vůbec jinde na světě vůdce, kteří by jakékoliv snižování prosazovali, a to se nejspíš ani nepodaří, dokud nepůjde svět viditelně do kopru. Samozřejmě, že snaha EU v tomto světle vychází celkem vniveč, na druhou stranu je obdivuhodná…

Michal K.
22. květen 2023, 08:32

konecne clanok o zelenom vodiku. To je moje, to mi vzdy zdvihne naladu. Ja tieto rozpravky proste milujem.

Len nechapem preco chce Nemecko zeleny vodik dovazat ? Ved maju obrovske OZE, teda aspon podla obrovskeho vreca penazi co do toho nasypali. To im predsa musi sekat obrovske kvanta lacnej elektriny. A z toho vyrobia kvanta lacneho zeleneho plynu.

Nezavadza nas ten pan Habeck ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se