Domů
Vodík
Německo podepsalo s Indií dohodu o spolupráci v oblasti zeleného vodíku
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Německo podepsalo s Indií dohodu o spolupráci v oblasti zeleného vodíku

Vodík
3 komentáře
3. květen 2022, 16:50
Daniel Grecman
Německý ministr hospodářství Robert Habeck a jeho indický protějšek podepsali dohodu o spolupráci v oblasti zeleného vodíku, jak informuje portál Euractiv. Indie má dle Habecka potenciál stát se důležitým globálním hráčem na vodíkovém trhu. Rozvoj trhu se zeleným vodíkem v Indii má podpořit dlouhodobé plány Německa v oblasti dekarbonizace.

Ambice Německa

Německo má s vodíkem velké plány. Počátkem letošního roku navýšilo své ambice v této oblasti a chce mít na svém území 10 GW v elektrolyzérech sloužících pro výrobu zeleného vodíku, a to do konce roku 2030.

V současnosti však tamní vláda trvá na zásadě adicionality – vodík lze vyrábět pouze z větrných a solárních elektráren, které jsou dodatečně pro tento účel vybudovány, jak udává Handelsblatt. Právě to však rozvoj brzdí i vzhledem k délce schvalovacích procesů. Nynější výkon elektrolyzérů je pouze 60 MW.

Německo dle studie z loňského roku od výzkumného institutu Fraunhofer Umsicht přeceňuje možnosti dovozu zeleného vodíku ze zahraničí. Snahy Německa v oblasti rozvoje vodíkového hospodářství v zahraničí však mohou nést v budoucnu ovoce.

Rozvoj vodíkového trhu

„V rámci našeho energetického partnerství s Indií jsme se zavázali společně pracovat na rozvoji inovativních řešení pro udržitelnou výrobu zeleného vodíku. Jde o důležitý krok směrem ke snížení závislosti na fosilních palivech,“ prohlásil Habeck.

Indie má potenciál stát se vzhledem k vhodným podmínkám pro instalaci obnovitelných zdrojů energie důležitým hráčem na budoucím vodíkovém trhu. Dle dohody se vytvoří pracovní skupina, která zajistí úzkou spolupráci mezi vládami, průmyslem a výzkumnými ústavy obou zemí. Dále má být vytvořen plán s konkrétními kroky na podporu rozvoje trhu se zeleným vodíkem.

Klimatické závazky

V loňském roce indický premiér Narendra Modi oznámil cíl Indie stát se globálním centrem pro zelený vodík. Vodík vnímá jako významnou obchodní příležitost pro Indii, přičemž očekává masivní podporu od vyspělých států, jak připomněl na loňské klimatické konferenci COP26 v Glasgow.

„Indie očekává, že vyspělé státy uvolní, jakmile to bude možné, 1 bilion USD jakožto finance na podporu [zlepšení] klimatu,” uvedl Modi směrem k Indii slibovaným 100 miliardám USD ročně počínaje rokem 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vojvodik Petr
3. květen 2022, 20:20

A budou cerpat dotace?

Jiří Švarc
3. květen 2022, 22:10

Takže Evropa zakáže dovoz energetických surovin z Ruska, aby je Rusko mohlo za trojnásobek prodat do Indie, což jí umožní vyrábět jinou formu energie, kterou bude Evropa nakupovat z Indie za desetinásobek co předtím.

Naprosto geniální plán jak ekonomicky zničit Rusko. Ehm a nebo spíš nás samotné?

nikdo
4. květen 2022, 01:22

Opět dotace, pokud je ta technologie životaschopná prosadí se sama.

Vodík by si měli vyrábět firmy které ho potřebují pro své technologické procesy ne ho dovážet se ztrátami ale to by musela být levnější elektrická energie což bohužel není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516